روی خوش بازار سهام به کنترل نرخ سود بانکی – اخبار مالی

روی خوش بازار سهام به کنترل نرخ سود بانکی

264
0
اشتراک گذاری :
نرخ سود بانکی

اخبار مالی- یکی از اتفاقاتی که در نیمه اول سال جاری رخ داد رشد قیمت کالاهای اساسی و در نتیجه سودآوری شرکت های وابسته به این گروه بوده است. این وضعیت در کنار کنترل نرخ سود بانکی و کاهش هزینه های مالی از دیگر مسائل تاثیر گذار بر بازار سرمایه بوده است.
الهه ظفری ،تحلیلگر وکارشناس بازار سرمایه با بیان مطلب بالا خاطر نشان کرد: وضعیت بازار سرمایه با بررسی بازدهی شرکت های فعال در صنایع مختلف بیانگر وضعیت اقتصادی حال حاضر و پیش بینی فعالان بازار از آینده اقتصاد است، لذا برآورد روند آتی آن نقش کلیدی بر سرمایه گذاری های افراد دارد.
وی با اعلام این موضوع که از ابتدای سال ۱۳۹۶ تا پایان شهریور ماه یعنی نیمه اول سال جاری شاخص کل ۱۱درصد و شاخص ۵۰ شرکت فعال تر ۱۲درصد رشد داشته است، افزود: با توجه به رقابت پذیری این رشد با بازار درآمد ثابت کم ریسک می توان گفت عملکرد قابل قبولی داشته است.
ظفری در ادامه به اخبار پولی مالی گفت: این در حالی است که در سال های اخیر معمولا بازار های کم ریسک تر بازده ی بالاتری در همین دوره زمانی ارایه می کردند و می توان گفت سیاست های بانک مرکزی برای کنترل نرخ سود بانکی و رعایت آن توسط بانک ها، چه به لحاظ تاثیر بر قیمت بر درآمد و چه به لحاظ کاهش هزینه های تامین مالی شرکت ها، از مهمترین اخبار تاثیر گذار بر این روند بوده است.
این تحلیلگر بازار سرمایه با بیان این نکته که مولفه ی تاثیرگذار بعدی که در این روند مثبت بازار سرمایه اتفاق افتاد، رشد قیمت جهانی کالاهای اساسی و اخبار مثبت در گروه محصولات پتروشیمی است، تاکید کرد: درشش ماه نخست سال جاری قیمت کامودتی ها رشد بالایی را تجربه کرده بنابراین حتی با ثبات قیمت ها در مقطع کنونی، انتظار می رود سودآوری شرکت های وابسته به این گروه وضعیت مطلوبی را تا پایان سال ارایه کنند.
وی همچنین گفت: از طرف دیگر در صورت رشد ادامه دار اتفاق افتاده در نرخ دلار عامل مثبت دیگری برای شرکت های این گروه که صادارت محصولاتشان را دارند خواهد بود.در خصوص افزایش قیمت فلز مس به دلیل سیاست های محدود کننده کشور چین و فلز روی به دلیل کمبود ذخایرموجود افزایش ادامه دار قیمت های جهانی باعث رشد قیمت در بازارهای داخلی خواهد شد اما باید توجه داشت که پس از هر رشدی اصلاح قیمت ها در مقاطع زمانی پیشروی امری اجتناب ناپذیر خواهد بود.
ظفری در خاتمه تاکید کرد: در مجموع عوامل تاثیرگذار بر وضعیت بازار بستگی به شدت اعمال و رعایت کنترل نرخ های سود ثابت بدون ریسک از جمله بازار قدرتمند و رقیب نرخ سود بانکی، مشخص شدن ادامه دار بودن نرخ رشد اقتصاد چین ، رشد نرخ دلار داخلی بالای ۵ درصد، وضعیت ارایه گزارشات ۶ماهه شرکت ها و حجم نقدینگی تزریق شده به بدنه ی بازار سرمایه نشات گرفته از کنترل نرخ های سود بانکی در آینده خواهند بود.

اشتراک گذاری :

پاسخ دهید