انفجار قیمت در بازار طلا – اخبار مالی

انفجار قیمت در بازار طلا

163
0
اشتراک گذاری :
انفجار قیمت در بازار طلا

اخبار مالی- بالا رفتن گام به گام قیمت سکه در ماه های اخیر کار را به جایی رساند که امروز قیمت سکه از یک میلیون و ۸۰۰ هزار تومان نیز فراتر رفت و صرافی ها شاهد تشکیل صف های خرید سکه بودند و مردم با سرمایه های اندک خود برای خرید سکه هجوم آوردند.

این اتفاق در حالی رخ داد که روز گذشته قیمت آتی سکه با سر رسید دی ماه ۹۷ از مرز دو میلیون تومان گذشت و متقاضیان پیش خرید سکه نیز روز به روز افزایش یافته و تقاضای بالا قیمت آن را افزایش می دهد.

همچنین بازار حراج سکه در بانک کارگشایی نیز داغ است و بسیاری از مردم برای خرید سکه های حراجی صف کشیده اند.

محمود جامساز، کارشناس اقتصادی در گفت و گو با شبکه اخبار مالی درباره علت بالا رفتن قیمت طلا وسکه در بازار گفت: در شرایط کنونی دولت می تواند به نحوی بازار را کنترل کند اما با پیش فروش سکه که عملی بی مطالعه بود، به نوعی به افزایش قیمت سکه دامن زد.

وی همچنین با اشاره به این نکته که دولت سکه ها را ۶ ماه دیگر تحویل می دهد، افزود: این فاصله ای که میان پیش فروش و تحویل سکه ها وجود دارد، می تواند نشان دهنده این موضوع باشد که دولت به اندازه کافی طلا ندارد و این فرصت ۶ ماهه را برای همین می خواهد. در حالی که می توانست سکه ها را هنگام فروش تحویل داده و بازار را با این کار کنترل کند.

این کارشناس اقتصادی در مورد علت تشکیل صف های خرید برای خرید سکه گفت: مردم به دنبال راهکاری هستند که ارزش پول خود را حفظ کنند و کسانی که این روزها اقدام به خرید سکه و دلار می کنند، در واقع سرمایه گذاران خرد هستند که سرمایه آن ها به ۱۰۰ میلیون تومان هم نمی رسد. از آن جایی که نرخ سود بانک ها کاهش یافته و سرمایه این افراد برای خرید ملک نیز کافی نیست، پس به دست یافتنی ترین فرصت سرمایه گذاری یعنی بازار ارز و طلا رو می آورند.

جامساز همچنین تاکید کرد: به نظر می رسد که افزایش ناگهانی قیمت در بازار ارز و طلا ناشی از جو روانی است و ممکن است تا چند روز آینده فروکش کند اما به نظر می رسد که دولت برنامه خاصی برای کنترل این اوضاع ندارد.

از سوی دیگر محمد کشتی‌آرای، عضو هیات مدیره اتحادیه طلا و جواهر تهران درباره دلایل جهش قیمت سکه گفت: افزایش قیمت سکه با بالا رفتن تقاضا در بازار به وجود آمد و امروز برای اولین بار قیمت سکه به یک میلیون و ۸۴۴ هزار تومان رسید.

وی همچنین اظهار کرد:بزرگترین عامل این افزایش قیمت، بالا رفتن نرخ دلار است که باعث شده قیمت سکه به این شکل در آید و از طرفی هر گرم طلای ۱۸عیار هم از ۱۷۰ هزار تومان هم فرا تر رود.

با این حال عضو هیات مدیره اتحادیه طلا و جواهر تهران معتقد است که پیش فروش سکه تاثیرچندانی بر بازار نداشته اما متقاضی را بیشتر کرده است. وی در این زمینه گفت: کسانی هستند که اکنون در حال تبدیل نقدینگی به طلا و ارز هستند و التهاباتی که در جهت افزایش قیمت ارز دامن زده شده است، جو روانی را به وجود آورده و تقاضا را در بازار افزایش داده و در حال حاضر فروشنده نیست ولی خریدار وجود دارد.  در واقع مردم با توجه به تورمی که در راه است، ترجیح می دهند که نقدینگی‌ خود را به طلا و سکه تبدیل کنند.

بنا بر گزارش اخبار مالی از بازار طلا و بر اساس اعلام اتحادیه طلا و جواهر امروز یکشنبه ۱۹ فروردین ۹۷ قیمت هر سکه امامی به یک میلیون و ۹۱۵ هزار تومان رسید و هر قطعه سکه تمام بهار آزادی مبلغ یک میلیون ۴۴۰ هزار تومان قیمت خورد. همچنین هر گرم طلای ۱۸ عیار قیمت ۱۷۰ هزار و ۸۰۰ تومان را برای خود ثبت کرد.

همچنین قیمت پایه سکه در حراج امروز یک میلیون و ۴۱۵ هزار تومان اعلام شد که نسبت به روز گذشته ۱۸ هزار تومان افزایش یافت./ اخبار مالی

نویسنده: الهام حدادی

برچسب هاارزبازارطلا
اشتراک گذاری :

پاسخ دهید