ادامه حیات بانک ها در گرو توسعه خدمات الکترونیک – اخبار مالی

ادامه حیات بانک ها در گرو توسعه خدمات الکترونیک

68
0
اشتراک گذاری :
بانک سینا

اخبار مالی- نظام بانکداری کشور در شرایط حساسی به سر می برد. انتظارات گسترده دولت و مردم از یکسو و الزامات حرفه ای روز آمد سازی به ویژه در بخش سرمایه و خدمات نوین از مشغولیت های روزمره آن به شمار می رود. برای بررسی وضعیت نظام بانکی به سراغ محمدرضا ساروخانی، عضو هیات مدیره و معاون برنامه ریزی، سرمایه گذاری و امور بین الملل بانک سینا که یکی از مدیران ارشد خوشنام و صاحب ایده نظام بانکی است، رفتیم. متن زیر حاصل گفت و گوی نشریه اخبار مالی با وی است:

با توجه به اینکه نقدینگی در کشور بالا رفته و نرخ ارز در حال افزایش است، می توان گفت ارزش پول ملی در حال پایین آمدن است و از طرفی مجلس پیشنهاد می‌دهد که نرخ سود را دوباره افزایش‌دهند و نرخ سود تسهیلات را به ۱۸ درصد برسانند. با توجه به این قضیه برای کنترل تورم و کاهش نرخ ارز پیشنهاد شما چیست؟

– در ارتباط با بالا رفتن میزان نقدینگی ؛ همان طور که می‌دانید ناشی از افزایش پایه پولی نیست بلکه افزایش نقدینگی در طرفین ترازنامه بانک‌ها بیشتر اتفاق‌افتاده است. یعنی بانک‌ها در سمت دارایی‌های ترازنامه برای تسهیلاتی که پرداخت می‌کنند، ایجاد سود کردند و در سمت چپ ترازنامه آن سپرده‌های بانکی است که به صورت بلندمدت دریافت می شود . ظاهر سپرده‌های امروز بانک‌ها بلندمدت است ولی ماهیتاً سپرده‌های روزشمار هستند که از تاریخ ۱۱ شهریور ۱۳۹۶ مقررات منع دریافت سود بیش از ۱۵ درصد توسط بانک‌ مرکزی اعمال شد، این روند متوقف شد و در سرفصل‌های بلندمدت نگهداری شده اما عملاً سود آن به صورت روزشمار پرداخت می‌شود.

همانطور که استحضار دارید ، عملیات بعضی از بانک‌ها منجر به سودآوری نیست ، چون دارایی‌های آنها از نوع دارایی‌های سمی است و خیلی از این‌ها امکان خلق سودآوری را ندارند بلکه دارایی‌های فریز شده است و افزایش این مبالغ در دو طرف ترازنامه به نوعی از نظر من بطور صوری اتفاق می‌افتد و در کلان نظام بانکی هم ماهیتاً به صورت افزایش نقدینگی خودش را نشان می‌دهد. ولی نه از نوع نقدینگی که افزایش پایه پولی باشد بلکه عملاً پولی به جامعه تزریق نشده است. نرخ تورم در این سال‌های اخیر همان‌طورکه می دانید ۱۰ یا ۱۱درصد بوده است در بعضی موارد ۹ در صد هم بود. در سایر بازارها اگر بررسی داشته باشیم، می‌بینیم که  افزایشی در سایر بازارها نداریم مثلاً در بازار مسکن گاهی توسط بعضی آدم‌های فعال در حوزه املاک، تبلیغاتی صورت می‌گیرد که منجر به افزایش نرخ و قیمت ملک و مسکن می‌شود ولی عملاً مشاهده می شود که در فروش املاک مازاد بانک‌ها که خود ما هم دست‌اندرکار آن هستیم، هیچ تقاضای جدیدی به وجود نیامده است. املاکی که امروز می‌فروشیم شاید قیمت آن با شش ماه پیش هیچ فرقی نکرده باشد. به همین دلیل در سایر بازارها هم اتفاقی نیفتاد است.

در بازار ارز شاید یک نگرانی در ذهن مردم به وجود آمده و از طرفی ممکن است مسافرت‌های نوروزی در پیش است و  عده کثیری از ایرانیان معمولاً وقتی به سفر می‌روند، معمولاً پولی همراه خودشان تهیه می‌کنند. اگر همین تعداد افراد که نگران افزایش قیمت شوند و میزان ارز ذخیره خودشان را به دو برابر افزایش دهند، در بازار شوک ایجاد می‌کند. اگر دو ، سه یا پنج میلیون نفر ۱۰۰۰ دلار ذخیره ارزی برای یک سفر برای خودشان داشته باشند و کمی نگران شوند و آن را به ۲۰۰۰ دلار افزایش دهند، به‌یکباره پنج میلیارد دلار تقاضای ارز در بازار افزایش پیدا می‌کند؛ این پنج میلیارد دلار در بازار موجود نیست و این کار توازن عرضه و تقاضا را به می‌زند . بخشی از افزایش نرخ ارز ناشی از این امر است و بخشی از آن هم روال طبیعی آن است.

در سال ۱۳۹۲ قیمت دلار ۳۶۰۰ تومان بود و نرخ تورم از سال ۹۲ تا سال ۹۶ چیزی حدود ۷۰درصد بوده است ولی همین امروز که ما بالاترین نرخ دلار را داریم ، تقریباً از سال ۹۲ تا ۹۶حدوداً  ۳۰ درصد افزایش داشتیم. (اگر دلار را به نرخ ۴۷۰۰ تومان حساب کنیم) در حالی که نرخ تورم ۷۰درصد افزایش پیدا کرده و اگر هم کاهش ارزش دلار را منظور کنیم، باز هم تا حوالی ۵۰۰۰ تومان کشش افزایش قیمت دلار وجود دارد.

 

  با توجه به اینکه پول‌های الکترونیکی در بازارهای دنیا خیلی رواج پیدا کرد است و خواه‌ناخواه بازار ایران هم به نوعی به سمت این قضیه خواهد رفت ، آیا بانک سینا برنامه‌ای برای آینده و مواجهه با بازار ارزهای الکترونیکی پیش بینی کرده است یا خیر؟

– اگر منظور شما از بازار الکترونیک ورود بیت کوین ها و پول‌های رمزگذاری شده هستند، می‌توان گفت که هنوز تکلیف بانک‌های مرکزی دنیا هم با این پول‌ها مشخص نیست . درست است که این موارد از منظر مصرف‌کننده خیلی آسان است و اصطکاک‌هایی که بین بانک  و مشتری وجود دارد را از میان برمی‌دارد؛ یعنی منبع یا مخزن پولی که تحت نام بیت کوین محل جمع‌آوری وجوه است و صاحب این پول محسوب می شود، بدون هیچ گونه مانعی به آن دسترسی دارد و می‌تواند مصرف‌کند. ضمن اینکه این ارز  جهان‌شمول است و لازم نیست مثلا ریال را به دلار یا دلار را به یورو تبدیل کند. بنابراین این ارز در تمام دنیا قابل مصرف و معامله است البته در صورتی که آن سمت معامله هم خودش دارای حساب بیت کوین باشد و بتواند نقل و انتقال را انجام دهد.

اطلاعات معاملات در مورد برخی از موارد هنوز روشن نیست مثلاً درباره بحث پول‌شویی تکلیف چندان مشخص نیست و اگر کنترل‌های لازم برای این امر وجود نداشته باشد، می‌تواند ایجاد فساد هم بکند و خرید و  فروش‌هایی که در زمینه ، اسلحه، مواد مخدر، رشوه در زمینه انتقال اموال ناشی از دزدی، سرقت ، اختلاس و … می‌تواند مأمنی برای کلیه موارد باشد. بنابراین بانک‌های مرکزی یک سری قواعد دارند که آن  موارد می‌تواند حکم کند روی گردش نقدینگی و مصرف وجوه این کنترل‌ها را داشته باشد و این اطمینان برایشان حاصل شود که اگر از یک منبع پولی استفاده می‌کنند، به لحاظ سلامت جامعه  و سلامت اقتصاد آسیبی وارد نکند. به نظر من در دنیا هنوز این موضوع مشکل دارد و تعریف مشخصی از طرف بانک‌های مرکزی دنیا برای آن انجام نشده است ولی من فکر می‌کنم فرآیند آتی آن منجر به این می‌شود که طبق طرح این تعاریف بیرون می‌آید. چون منطق خیلی خوبی دارد و بالاخره مشکلی که امروز بانک‌ها با مشتری‌ها دارند و مشتری‌ها از آن ناراضی هستند، برطرف می شود. همیشه مشتری‌ها نگران این هستند که مبادا کارتشان را به دستگاه ای تی ام بزنند و ببینند که پول آنها توقیف شده است. یا اینکه دستگاه خودپردازها خراب است و موانع متعددی که ممکن است در ارائه خدمات نقدی داشته باشند و در این دنیای تبادلات دیجیتال اصلاً چنین مسائلی وجود ندارد. در داخل و خارج موانعی در مصرف وجوه ارز  وجوددارد و این نوع پول الکترونیکی موانع را برطرف می‌کند و ضمن اینکه امنیت آن هم خیلی زیاد است. پول رمزگذاری شده است و فقط خود آن شخص «مشتری» دسترسی دارد و امنیت لازم برای آن وجود دارد.

 

امکان آن وجود دارد این پول جایگزین طلا شود؟ چون بعضی از کارشناسان اظهار کردند که در آینده نزدیک امکان دارد پول الکترونیکی جایگزین طلا شود . نظر شما دراین‌باره چیست؟

– نمی‌شود که جایگزین طلا شود. ولی یک ارز جهان شمول به حساب می‌آید. مرز نمی‌شناسد .

 

خیلی از بانک‌ها در بستر فضای مجازی اقدام به ایجاد فضای اجتماعی و بانکی هم‌زمان کردند ؛ آیا بانک سینا در این زمینه فعالیتی کرده‌ است؟ کلا در زمینه بانکداری الکترونیک چه فعالیتی در بانک سینا انجام شده است؟

– مطمئناً بدون توسعه خدمات الکترونیک حیات بانک‌ها در ابهام خواهد بود. همه باید تلاش کنند که در حوزه خدمات بانکداری الکترونیک پیشرفت داشته باشند چون هم به لحاظ تسهیل در خدمت به مشتریان دارای اهمیت است، مشتریان از سرعت دریافت خدمات راضی می‌شوند و هم به لحاظ  هزینه می‌تواند برای آنها مقرون به صرفه باشد. شما می‌دانید که هزینه خدمات پشت باجه بانک ۶۰ یا ۷۰ برابر هزینه ای است که یک مشتری به صورت اینترنتی از بانک خدمت می‌گیرد. اگر هر چقدر بتوانیم مشتری‌ها را به استفاده از خدمات الکترونیکی ترغیب کنیم ازجمله همراه بانک، اینترنت بانک و سایر درگاه‌های مجازی، هزینه‌ها به شدت کاهش پیدا می‌کند . گزارشی خواندم از آقای برت  کینک که در کنفرانس نظام‌های پرداخت هم برای سخنرانی آماده بودند ؛ مبنی بر این که در سال‌های اخیر در امریکا بیشترین کاهش تعداد شعب را داشتیم و بیش از ۱۵۰۰ شعبه در امریکا تعطیل شده است. علت آن هم این است که بانک‌ها دیگر نیازی به شعب فیزیکی ندارند.

بنابراین بانک سینا هم نباید از این قافله عقب بماند. این بانک در گذشته تلاش کرده که انواع خدمات بانکداری الکترونیک را داشته باشد امروز هم تمام تلاشش این است که تولید محصولات جدیدی است که بتواند به همه قشرهای جامعه خدمت کند . همان طور که می‌دانید بیشتر مشتری‌های ما مشتری خرد است و تمام تلاش بانک سینا این است که محصولات خرد را متنوع کند و از بستر خدمات الکترونیک تسهیلات خرد را داشته باشد. در حال حاضر در حال مطالعه در این زمینه هستیم که از بستر اینترنت مشتریان وارد شوند و اطلاعات و مدارک و مستندات آنها راستی‌آزمایی شده و شرایطی مهیا شود که حداکثر یک بار به شعبه مراجعه کنند و از تسهیلات بهره‌مند شوند. بنابراین تلاش بانک سینا برای ارائه خدمات خوب به مشتریان از راه‌های مختلفی است  و در زمینه شرکتی هم در بانک سینا توسعه بیشتری پیدا کرده است و به دنبال محصولات شخصی‌سازی شده برای مشتری شرکتی هستیم که نیاز آنها را به این ترتیب برطرف کنیم.

 

پرداخت‌های خرد شما با توجه به اینکه از طریق اینترنت انجام شود در چه مرحله‌ای است؟

پرداخت تسهیلات خرد از طریق وب سایت در مرحله طرح و برنامه بوده و این محصول در حال تولید است و هنوز به عرضه مشتری نرسیده و از آن جایی که پیچیدگی زیادی دارد و بایستی بیزینس آن به خوبی تعریف شود و نرم‌افزار آن به درستی تهیه شود، کار زمان بری است و پیش بینی شده که تا اواسط سال۹۷ به مرحله اجرا برسد.

 

  یک نکته راجع به ۱۵۰۰ شعبه که در آمریکا تعطیل شده است، فرمودید، به نظر شما زمانی که این اتفاق در ایران بیافتد کارمندهای آن شعبه ها چه می‌شوند؟

این اتفاق به یک‌باره نمی‌افتد ، یعنی یکباره بانک سینا ۲۵۰ شعبه را به ۲۰۰ شعبه کاهش نمی‌دهد به صورت تدریجی این کار انجام می‌شود و شاید در طول ۵ سال این اتفاق بیفتد. در طول این ۵ سال کافی است که بانک‌ها استخدامی نداشته باشند. بازنشسته ها که تدریجاً مرخص می‌شوند، جایگزینی برای آن ها استخدام نشود. در حال حاضر بانکهایی داریم که در سال‌های اخیر در ایران ۲۰تا ۲۵ درصد کاهش نیرو داشته اند و این اتفاق به تناسب توسعه خدمات بانکداری الکترونیک رخ داده است.

 

* بانک سینا شعبه‌های بدون کارمند در سطح شهر ندارد، در این زمینه برنامه‌های ندارید؟

بانک سینا کیوسک مستقل ندارد و  بیشتر به صورت فعالیت دستگاه‌های ATM و دستگاه‌هایی که مربوط به صدور کارت‌های هدیه است وجود دارد ؛ ولی عمدتاً خدمات ATM است و باقی بانک‌ها از نظر کیوسک جز بانک شهر که VTM ها را دارد بقیه همه ATM دارند. همان‌طور که می‌دانید ایران از ATM خیلی محدود استفاده می‌کند ، در دنیا ATMها ۱۵  نوع خدمات ارائه می کنند ولی در ایران از شش یا هفت خدمات بیشتر استفاده نمی‌شود.

 

در حال حاضر وضعیت بنگاه‌داری و اموال مازاد بانک سینا چطوراست ؟ آیا واگذاری دارید ؟

همان‌طور که می‌دانید بانک سینا با عنوان شفاف‌ترین بانک شناخته شده و خیلی مورد اقبال و اعتماد مشتری‌ها بوده و سهام‌دار بانک به لحاظ ماهیتی که دارد علاقه‌مند است که بانک سالم کار کند و سهام‌دار درخواست سود زیادی از ما ندارد و بیشتر هدف او این است که کار به درستی انجام شود، هرچند سود آن کم باشد . همانطور که استحضار دارید، بانک‌ها ناگزیر به دارایی‌هایی دست پیدا کردند و بخشی از آن شامل تهاتر بدهی مشتریان با اموال غیر منقول و ملک بوده است و این جریان همیشه وجود دارد ولی بانک همواره تلاش می کند که این دارایی‌ها را تبدیل به پول نقد کند. در واقع به نفع بانک است که این دارایی‌ها  تبدیل به پول شده و به صورت تسهیلات در اختیار مردم قرار گیرد. بدین صورت خدمات به مردم توسعه داده شده و همین موضوع باعث می شود که سودآوری بانک افزایش پیدا کند. دارایی‌های سمی برای بانک‌ها سودآور نیستند؛ بخصوص در شرایطی که توقف در قیمت‌ بازارها به ویژه املاک وجود دارد . در مورد بنگاه‌داری هم بانک سینا همیشه خیلی محدود بوده و تنها سهام بزرگ آن شرکت “اعتماد مبین ” بوده که دارنده سهام همراه اول و مخابرات است و که به نوعی حاکمیتی است ؛ اما علی‌رغم محدودیت‌هایی که برای فروش این سهام وجود دارد و افراد خاصی می‌توانند آن را خریداری کنند ، در تلاش هستیم که این سهام را به صورت نقد داشته باشیم و منتقل کنیم و تأمین نقدینگی بانک سینا را بیشتر کنیم.

 

بانک سینا بدهکار بزرگ ندارد؟

خیر. در این بانک نسبت مطالبات و مصارف بین شش یا هشت در صد بیشتر نمی‌شود و خوشبختانه بدهکار بزرگی وجود ندارد.

وضعیت شما با بانک مرکزی به چه صورتی است؟

ما هیچ وقت بدهکار بانک مرکزی نبودیم؛ همیشه مدیریت نقدینگی بانک سینا به گونه‌ای بود که خودش را اداره کرده است.

مجلس قرار است طرحی را تصویب کند راجع به تهاتر بدهی های بانکی با بانک مرکزی است ، به نظر شما بانک‌های خصوصی هم شامل این طرح می‌شوند یا فقط بانک‌های دولتی می توانند از آن استفاده کنند؟

اگر بانک‌ها از دولت مطالباتی داشته باشند، ترجیح می‌دهند که این مطالبات تعیین تکلیف شود ؛ خصوصی یا دولتی ندارد و مشمول همه می‌شود و راه حلی برای تسویه مطالبات دولت نسبت به بانک‌ها باید وجود داشته باشد.

بفرمایید که بانک سینا در زمینه  با فین تک و استارت آپ چه اقداماتی و حمایت هایی انجام داده است؟

سازمان نوآوری و شکوفایی ریاست جمهوری حسابی در یکی از شعب ما دارند که ما عاملیت پرداخت تسهیلاتی که از آن سمت معرفی می‌شوند، به عهده داریم ولی خود بانک هم سال گذشته دستورالعملی را برای پرداخت تسهیلات به استارت آپ و فین تک ها و شرکت‌های دانش‌بنیان  تهیه کرده که یک مسیر نسبتاً ساده‌ای برای آنها فراهم کرد که چنانچه به بانک مراجعه کنند بانک بتواند به این نوع شرکت‌ها تسهیلات پرداخت کند.

لازم به ذکر است یکی از مأموریت‌های که بانک‌ها و بیمه‌ها دارند این است که شرکت‌های خطرپذیری ایجاد کنند و وظیفه شان اساساً این است که از استارت آپ و شرکت‌های دانش بنیان حمایت کنند. چون بعد از اینکه از مرحله ایده به محصول می‌رسند و نمونه سازی می‌شود  و در مرحله تجاری سازی شرکت‌های استارت آپ نیاز به حمایت دارند. ولی هنوز اطمینانی وجود ندارد که این‌ها فعالیت‌هایشان سودآور است یا نیست. بنابراین بانک‌ها اساساً نمی‌توانند وارد این حوزه شوند و اطمینان از این نیست که استارت آپ که یکی ایده را خلق کرده است و نمونه سازی انجام داده است آیا در مرحله تولید انبوه نتیجه مثبتی از فعالیت خودش دارد یا ندارد؟ به همین دلیل شرکت‌های خطرپذیر وارد می‌شوند. بانک سینا به اتفاق شرکت و هلدینگ مالی سرمایه‌گذاری سینا که متعلق به بنیاد مستضعفان است، مشترکاً یک شرکت خطرپذیر ایجاد کردند که در سال ۱۳۹۶ راه‌اندازی شد و مأموریت این شرکت‌های خطرپذیر پذیرش استارت آپ در حوزه مالی است . همان طور که می‌دانید حوزه‌های آنها متفاوت است ، صنعت، کشاورزی و … را شامل می‌شود ولی این چیزی که با مشارکت ما ایجاد شده است مأموریتش جذب ایده هایی است که در حوزه مالی وجود دارد و در آنجا مورد بررسی قرار می‌گیرد ، مورد حمایت قرار می‌گیرد و نهایتاً محصول آن در بانک‌ها عرضه می‌شود که به بانک سینا هم متقاضی بهره برداری از ایده های مناسب در حوزه خدمات است و می تواند از نتیجه کار شرکت فوق استفاده کند.

 

بانک سینا در زمینه مسئولیت‌های اجتماعی یک سری اقداماتی را انجام داده است. از جمله ساخت مدرسه و مسئولیت‌های دیگر است؛ چه مسئولیت‌هایی اجتماعی دیگری در متن برنامه کاری دارید؟

یک تفاهم‌نامه فی‌مابین بانک سینا و معاونت مناطق محروم ریاست جمهوری و بنیاد علوی وجود دارد که تا سقف دو میلیارد تومان تسهیلات به شرکت‌های نوپا  و بنگاه‌هایی که در مناطق محروم و روستایی هستند، پرداخت می‌کنند و در حوزه تولید فعالیت دارند. طیف حوزه تولید وسیع است و می‌تواند کشاورزی باشد ، می‌تواند در حوزه فعالیت‌های صنعتی، فرهنگی، و … باشد و این افرادی که به اصطلاح متقاضی استفاده از این تسهیلات هستند به استانداری‌ها مراجعه می‌کنند و استانداری‌ها بررسی مقدماتی را انجام می‌دهند ، به بانک معرفی می‌کنند و بانک به لحاظ فنی، مالی و اقتصادی طرح آنها را مورد بررسی قرار می‌دهد و چنانچه اثبات شود بازپرداخت آتی آنها مشکلی ندارد و به لحاظ اشتغال‌زایی هم فعالیت مناسبی است مراحل تصویب پرونده را طی می‌کند و تسهیلات را تدریجاً پرداخت می‌کند ، ویژگی آن این است که از سودی که به این تسهیلات تعلق می‌گیرد در واقع حدود ۶۰درصد را معاونت مناطق محروم، ریاست جمهوری به علاوه بنیاد علوی تأمین می‌کنند و هشت در صد از این سود را متقاضی پرداخت می‌کند.

 

یعنی کلاً ۱۰درصد از طرف بنیاد علوی و معاونت مناطق محروم ریاست جمهوری  و هشت در صد آن خود متقاضی پرداخت می‌کند ؛ تاکنون حدود ۱۰۰۰ طرح تصویب شده و در مرحله پرداخت است و این طرح در سال ۱۳۹۷  ادامه پیدا خواهد کرد و به نظر من کار خیلی مهم است. چون مثلا اگر ۱۰۰۰ طرح وجود داشته باشد که هر طرح برای ۱۰ نفر هم اشتغال‌زایی کند، حداقل ۱۰۰۰۰ نفر اشتغال ایجاد شده است. من اطلاعات کامل ندارم و به صورت تقریبی به خدمت شما عرض می‌کنم . در مناطق محروم این طرح انجام می‌شود و باعث می‌شود از مهاجرت جلوگیری کنند و افراد آن منطقه در آن محل می‌مانند و فعالیت خود را ادامه می‌دهند .

 

 

 بانک سینا بعد از بر جام با بانک‌های خارجی و کارگزاری‌های خارجی چه ارتباطی دارد و چند کارگزاری با آنها کار می‌کند آیا شعبی در خارج ایجاد شده است و در چه کشورهایی است ؟

همان‌طور که می‌دانید قبل از برجام بانک تحریم بود و ما از اواخر سال ۱۳۹۴ بر جام ایجاد شده و اعلام شد و ما هم فعالیت ارزی را توسعه دادیم و خیلی هم تلاش کردیم که خیلی سریع بتوانیم خودمان را هماهنگ کنیم و شعبات را تقویت کرده و بخش بین‌الملل را تقویت کردیم و به گرفتن کارگزاری‌های خارجی در کشورهای مختلف پرداختیم. اول با بانک‌های ایرانی که در خارج از کشور هستند، ارتباط برقرار کردیم و پس ازآن به سمت بانک‌های خارجی رفتیم.

در حال حاضر در کشورهای اروپا مثل، ایتالیا، اسپانیا، اتریش، سوییس، انگلیس، آلمان، و تعداد بانک‌های آلمانی و  ایرانی ، روسیه ارتباط داریم و با حدود ۶۰ کارگزار خارجی ارتباط برقرار کردیم و حجم فعالیت‌های ارزی ما شاید به ۱۰ برابر سال گذشته افزایش پیدا کرده است و در این زمینه تلاش بسیاری داریم که توسعه فعالیت‌ها با سرعت بیشتری ادامه داشته باشد و می توان گفت از فرصت بر جام حداکثر استفاده را بردیم.

 

 برای  سال آینده برنامه خاصی دارید؟

برای سال آینده ما یک واحد بانکی خارج از کشور داریم و آن را در کشور آلمان، شهر مونیخ ایجاد می‌کنیم. از یک سال و نیم پیش کار آن آغاز کرده‌ایم که خیلی پر زحمت و پر انرژی است. الان در مرحله طرح موضوع در بخش نظارت بانک مرکزی آلمان است و بایستی مجوز آن را آنها صادرکنند و اگر همه پیش‌بینی‌ها به خوبی جلو برود، در اواسط سال ۱۳۹۷ می‌توانیم این شعبه را ایجاد کنیم و در فرآیندهای بانکی هم برای گسترش بانکداری الکترونیکی و بهبود سیستم متمرکز بانکی بانک سینا برنامه‌هایی داریم. تنوع خدمات و توسعه بانکداری شرکتی و توسعه خدمات کارمزدی از برنامه‌های دیگر ما است و همان‌طور که می‌دانید امروز از تسهیلات چیزی عاید بانک‌ها نمی‌شود و برنامه‌ریزی برای آن وجود ندارد ، بانک‌ها قیمت تمام شده پولشان و عایدی که ازتسهیلات دارند مساوی است بنابراین، چون عایدی از سمت تسهیلات به دست نمی‌آید. بنابراین توسعه خدمات کارگزینی، کارمزدی اعتبارات اسنادی، توسعه بانکداری الکترونیک و بانکداری شرکتی از اهداف آتی است و نهایتاً تلاش می‌کنیم از آن سمت سود مورد انتظار سهامداران را به دست بیاوریم.

منبع: شماره ۱۰ نشریه اخبار مالی

اشتراک گذاری :

پاسخ دهید