نقش هوش مصنوعی در نظام بانکی – اخبار مالی

نقش هوش مصنوعی در نظام بانکی

202
1
اشتراک گذاری :
نقش هوش مصنوعی در نظام بانکی

“هوش مصنوعی”، گرچه در ادبیات ما چندان جا نیفتاده اما فرایندی است که دنیا را با خود همگام می کند. امروزه شاید نه در دنیای واقعی اما در دنیای ساخته ذهن بشر در فیلم ها و سینما، بهتر می توان این مفهوم را لمس کرد.

شاید بتوان دنیا را در آینده ای نه چندان دور، با اعداد و ارقامی تصور کرد که نیاز به کاربران را به حداقل رسانده باشد و این را شاید به تعبیری بتوان، هوش مصنوعی معنا کرد.

هوش مصنوعی می‌تواند در جایگاه هایی که استفاده می شود، تعاریف مختلفی داشته باشد؛ اما یک تعریف کلی می‌توان برای آن در نظر گرفت: مطالعه این که چگونه کامپیوترها را می‌توان وادار به کارهایی کرد که در حال حاضر انسان‌ها آنها را بهتر انجام می‌دهند.

در ساخت هوش مصنوعی علوم زیادی کاربرد دارد از جمله: فلسفه، ریاضیات، عصب شناسی، مهندسی کامپیوتر، علوم کامپیوتر، نظریه سیستم ها، روان شناسی، زیست شناسی، زبان شناسی، علوم اجتماعی، نظریه اطلاعات، علوم شناختی، نظریه پیچیدگی و ..

زبان‌های برنامه‌نویسی پرکاربرد در صنعت هوش مصنوعی

برنامه‌های هوش مصنوعی تقریبا به همه زبان‌های برنامه‌نویسی نوشته شده‌اند اما به نظر می‌رسد که محبوب‌ترین زبان‌ها در این زمینه Lisp ،Prolog ،Java و Python هستند.

هوش مصنوعی چهار نوع است:

۱) کاملا واکنشگرا : کامپیوتر  Deep blue که کاسپاروف را شکست داد

۲) حافظه محدود: اتومبیل های خودرو ران

۳) نظریه ذهن : ربات sony در فیلم I,Robot

۴) خود آگاه : synths در سریال Humans که رباتی است در این فیلم که مثل انسان رفتار می کند.

هوش مصنوعی امروزه به شکلی پیش می رود که در کشورهای توسعه یافته با تجارت تلفیق یافته و می تواند در آینده نه چندان دور تمامیت کره ی خاکی را فرا بگیرد و انسانی که از این تکنواوژی بهرمند نشود از رده خارج می شود.

سخنان مدیر عامل شرکت بنز در این خصوص جالب است، مدیر عامل شرکت بنز(دیتر زیچه) در مورد هوش مصنوعی بیان می کند:

“دیتر در سخنرانی اخیری که داشت اعلام کرد ۸۰ درصد رفت و آمدهای شهری در آینده حذف خواهد شد، رقیبان ما شرکت‌های تولید خودرو نیستند بلکه شرکت هایی مثل اپل، گوگل و سیسکو هستند، شرکت خدماتی اوبر UBER که امروزه بزرگترین شرکت تاکسیرانی است و صاحب یک ماشین هم نیست و فقط یک نرم افزار است، به دو دلیل شرکت‌های بیمه به لبه ورشکستگی خواهند رسید، اول به دلیل کاهش فعالیت های فیزیکی به خصوص در حمل و نقل و دوم پیش بینی بسیار دقیق سیستم های هوش مصنوعی از آینده، نیاز ما به بیمه را کمتر خواهد کرد؛ در سال ۲۰۱۸ ماشین های بدون راننده در خدمت حمل و نقل خواهند بود و این مورد صنایع را در سال‌های آینده دچار مشکل خواهد کرد. همچنین صنایع خودروسازی ورشکسته خواهند شد؛ بررسی سلامت افراد ارزان و می تواند از طریق موبایل بررسی شود، هفتاد تا هشتاد درصد شغل ها تا بیست سال آینده دیگر وجود نخواهند داشت، در سال ۲۰۲۰ اپلیکیشن های دیگری قادر خواهند بود از طریق آنالیز حالت‌های صورت بگویند که کلام گفته شده دروغ یا راست است! تصور کنید چه اتفاقی برای سیاستمداران خواهد افتاد، بیت کوین یک پول دیجیتال است که می تواند نقش پشتوانه ارز را در جهان را بازی کند.

چند در صد از مشاغلی که با هوش مصنوعی جایگاه خود را از دست می دهند.

هوش مصنوعی در نظام بانکداری

ما در این بخش می خواهیم نقش AI  یا هوش مصنوعی در بانکداری را مورد بررسی قرار دهیم :

یو بی اس (UBS) بزرگترین بانک سوئیس و یکی از بزرگترین مؤسسات خدمات مالی در جهان است که سازمان مرکزی آن در شهرهای بازل و زوریخ واقع است. یو بی اس از نظر سرمایه ی بازار، ششمین بانک ثروتمند جهان محسوب می شود. این بانک خدمات خود را در حوزه های سرمایه گذاری بانکی، مدیریت دارایی و مدیریت ثروت به مشتریان خصوصی، شرکتی، و دولتی در سرتاسر جهان ارائه می دهد. یو بی اس که مخفف کلمه ی Union Bank of Switzerland است، بانکی بسیار قدیمی است که سابقه ی آن به سال ۱۸۵۴ باز می گردد. البته شکل امروزی این بانک با آنچه در سال ۱۸۵۴ شروع به فعالیت کرد، بسیار متفاوت است.

UBSمی گوید  هوش مصنوعی AI  می تواند درآمد بانک را ۳٫۴ درصد افزایش دهد و هزینه های آن را در سه سال آینده ۳٫۹ درصد کاهش دهد.
سرمایه گذارها و بانک های خرده فروشی به دنبال استفاده از AI برای بالا بردن سطح مشاوران روبو، chatbots و ابزارهایی که در این مسیر باعث بزرگ شدن این نوع کسب و کار می شود.
اما چالش هایی برای اجرای این طرح وجود دارد وجود دارد، زیرا اکثر بانک ها باید مجموعه داده های خود را برای مدیریت AI  در اختیار این سروی قرار بدهد ، اما با چالش بزرگی پیشرو هستند زیرا که جمع آوری این نوع داده ها که تمام آنها بصورت پراکنده است، کار بسیار دشوار و پرهزینه ای محسوب می شود و بانک های داخلی باید این موضوع را در نظر بگیرند و از تجربیات بانک های خارجی در راستای کم کردن هزینه  جمع‌آوری داده ها استفاده کنند.

بانک ها در مورد پتانسیل هوش مصنوعی در امور مالی، در این باورند  که AI با تلفیق در بانکداری می تواند هزینه ها را کاهش دهد و درآمدها را افزایش دهد.

هوش مصنوعی در سال های اخیر پیشرفت کرده است و شرکت های خدمات مالی اکنون به برنامه ریزی برروی هوش مصنوعی توانسته اند تا حدودی نیاز های این بانک هارا تاحدودی تامین کنند و پنجره ای نو در زمینه ی سرمایه گزاری بر روی نرم افزارهای بانکداری باز کنند، لازم به ذکر است، زمانی که الگوریتم های این نوع نرم افزارها پیاده سازی می شود باید در کنار این برنامه نویسان نیروهای متخصص مالی و بانکداری وجود داشته باشند تا برنامه نویسان بتوانند نیازهای این بخش را به صورت کامل رفع کنند.

UBS در یادداشت اخیر خود خاطر نشان کرد که ۱۱ میلیارد دلار از سال ۲۰۱۰ به هوش مصنوعی سرمایه گذاری شده است. این رقم تا سال ۲۰۲۰ به بیش از ۴۷ میلیارد دلار افزایش خواهد یافت.

پیشرفت در حوزه هایی مانند یادگیری ماشین و پردازش زبان طبیعی برای امور مالی خاصیت خاصی دارد، به الگوریتم های سرمایه گذاری برای بهینه سازی خود و برای ربات های خدمات مشتری برای برقراری ارتباط با مشتریان کمک می کند. به طور خلاصه، AI در حال حاضر توانایی مقابله با وظایف پیچیده ای را برای انسان ها دارد.

UBS با توانمندی های خود توانسته است مشاور روبو را راه اندازی کند، به اصطلاح “مشاور روبو” – یک ابزار دیجیتالی است که از یادگیری ماشین برای ارائه مشاوره سرمایه گذاری خودکار بر اساس شرایط مالی مردم استفاده می کند.  برنامه های کاربردی دیگر عبارتند از chatbots خدمات مشتری، گزارش خودکار، ارزیابی ریسک و ابزارهایی برای کمک به بانکداران فروش در جهت هدفمند کردن آنها.

 

با این وصف می توان ادعا کرد در کشورهای جهان سوم هر لحظه ای که می گذرد، برای آغاز و رسیدن به تکنولوژی هوش مصنوعی و بهره وری از این دانش، دنیا را قرن ها عقب می اندازد.

نویسنده: مرصاد نعمتی دانا
منبع: شماره ۱۰ نشریه اخبار مالی

اشتراک گذاری :

1 دیدگاه

  1. ايرج صالح زاده ۱۲ خرداد, ۱۳۹۷ \ب٫ظ\۳۱ ۱۵:۴۹ Reply

    درود بر مهندس نعمتى، اتفاقى در حال سرچ مقاله اى در خصوص نظام بانکى بودم ک مقاله شمارو دیدم
    بسیار عالی بود..

پاسخ دهید