بازار آتی سکه درگیر و دار نقائص بازدارنده – اخبار مالی

بازار آتی سکه درگیر و دار نقائص بازدارنده

118
0
اشتراک گذاری :
بازار آتی سکه درگیر و دار نقائص بازدارنده

اخبار مالی-بیش از ۸ سال از عمر بازار آتی سکه در ایران سپری شده اما نواقصی در آن وجود دارد که عدم برطرف شدن آنها در طی این سالها همواره نارضایتی فعالان این بازار را در پی داشته است.

اشکان کاظم کارشناس و فعال بازار آتی سکه ضمن برشمردن اشکالات بازار آتی سکه گفت: بازار آتی در سال ۸۸ راه اندازی شد تا جایگزین بازار فارکس باشد و مانع از خروج سرمایه به خارج از کشور باشد.

وی افزود: در سال های ۸۶ تا ۸۸ تبلیغات وسیعی در کشور در خصوص بازار فارکس شده بود. با وجود اینکه بازار فارکس بازاری بین المللی است و ساز و کار پویا و درستی دارد اما مسئولان به منظور جلوگیری از ورود سرمایه های ایرانی به بازار فارکس دست به راه اندازی بازاری زدند که جذابیت های بازار فارکس را دارا باشد. به رغم اینکه انگیزه مسئولان و مدیران کشور در زمینه حفظ سرمایه در داخل کشور امری منطقی و مورد تائید است اما متاسفانه این بازار بدون مشخص بودن ساز و کار مناسبی راه اندازی شده است.

او در ادامه با تاکید بر اینکه راه اندازی بازار آتی سکه تصمیم درستی بود و باید انجام می شد تا سرمایه های داخلی در کشور باقی بماند ابراز داشت: تقریبا از همان ابتدای راه اندازی بازار آتی سکه در سال ۸۸ این بازار حجم قابل قبولی از سرمایه را به خود اختصاص داد اما مسئولان و مدیران کشور باید از همان ابتدا به این موضوع می اندیشیدند که در شرایطی که اقتصاد کشور به مرحله ای برسد که دلار با رشد قابل توجهی مواجه شود و بهای سکه نیز به تبع آن افزایش یابد، شرایط بازار آتی سکه چه خواهد شد؟

حد نوسان

این کارشناس بازار آتی سکه که از فعالان قدیمی این بازار نیز به شمار می رود در ادامه به مشکلات آن اشاره کرد و تصریح داشت: یکی از نقائص بازار آتی سکه حد نوسان آن است. در ابتدا حد نوسان ۳ درصد بود. در سال ۹۱ که در برخی موارد بهای سکه نقدی از سررسید سوم و چهارم نیز عبور کرد معاملات بازار آتی سکه به مدت یک هفته متوقف شد و از خرید ممانعت به عمل آمد. در این شرایط تنها فروش آزاد بود و در واقع معاملات یک طرفه شد که متضرر شدن خریداران را در پی داشت. و در چنین وضعیتی بازارهای جبرانی در نظر گرفته شد. در صورتی که از ابتدای راه اندازی بازار آتی سکه باید چنین شرایطی پیش بینی و برای آن راهکاری در نظر گرفته می شد.

ساعت کاری محدود و نامناسب

وی اضافه کرد: ساعت کاری بازار آتی سکه یکی دیگر از ایراداتی است که به این بازار وارد است. در ابتدا پایان ساعت کاری بازار آتی سکه ۵ عصر بود. در حالی که بازارهای مالی امریکا دقیقا ساعت ۵ عصر به وقت ایران بازگشایی می شوند. در ادامه ساعت کاری بازار آتی را به ۶ و سپس به ۷ افزایش دادند. بدین ترتیب فعالان بازار آتی سکه دو ساعت از بازار امریکا فعال هستند. اما نکته قابل توجه آن است که مهمترین اخبار بین المللی بین ساعت های ۹ تا ۱۱ شب به وقت ایران منتشر می شود.

کاظم بیان داشت: با توجه به اینکه وضعیت طلای جهانی یکی از مولفه های مهم تاثیرگذار بر بازار آتی سکه است و نوسانات بازار جهانی طلا از ۹ شب به بعد آغاز می شود بنابراین ساعت کاری بازار آتی سکه اصلا مناسب نیست و باید تغییرات اساسی در آن ایجاد شود.

روزهای کاری باید تغییر کند

او ادامه داد: از سوی دیگر بازار جهانی در روزهای شنبه و یکشنبه تعطیل و در روز جمعه فعال است. بنابراین فعالیت بازار آتی سکه در روزهای شنبه و یکشنبه و تعطیل بودن آن در روز جمعه یکی دیگر از اشکالات این بازار محسوب می شود که باید مرتفع شود. زیرا اکثر اخبار مهم اقتصاد جهانی در روزهای ۵ شنبه و جمعه منتشر می شوند در حالی که روز جمعه به دلیل بسته بودن بازار آتی معامله گران نمی توانند هیچگونه اقدامی در خصوص استراتژی های معاملاتی خود متناسب با اخبار جهانی انجام دهند و باید تا روز شنبه منتظر بمانند.

وجه تضمین

این کارشناس بازار آتی سکه قوانین مربوط به وجه تضمین را یکی دیگر از ایرادات و نواقص بازار آتی دانست و گفت: ضریب اهرمی که در بازار آتی سکه وجود دارد یکی از جذابیت های مهم و اساسی آن به شمار می رود. به این معنا که با پرداخت بهای یک سکه می توان به میزان ۱۰ سکه معامله انجام داد. اما این وجه تضمین بر اساس چه قوانینی افزایش می یابد و چرا معامله گر باید یک وجه اضافی نیز برای معاملاتش بپردازد؟ در حال حاضر وجه تضمین انجام هر معامله در بازار آتی سکه دو میلیون و ۳۰۰ هزار تومان است اما معامله گر می بایست علاوه بر این مبلغ دو میلیون تومان وجه اضافی در حساب خود داشته باشد. این تصمیم که به دلیل عدم ضرر و زیان کارگزاران گرفته شده به زیان معامله گران و فعالان بازار آتی سکه است.

اشکالات موجود در سامانه آنلاین

او بیان داشت: از سال ۸۸ که بازار آتی سکه راه اندازی شد تقریبا دو سال گذشته معاملات به صورت تلفنی انجام می شد اما تقریبا از سال ۹۵ پلت فرمی تبیین و طراحی شد تا معامله گران بتوانند به صورت آنلاین معاملات خود را انجام دهند. متاسفانه در حال حاضر با این پلت فرم آنلاین تنها می توان خرید و فروش را انجام داد. در معاملات آنلاین آتی سکه معامله گر نمی تواند حد ضرر خود را مشخص کند. افزون بر اینکه پس از واریز وجه به حساب به منظور انجام معامله حساب کاربر آپدیت نمی شود و لازم است تا معامله گر با تماس تلفنی به کارگزار خود واریز وجه را اعلام کند تا حساب کاربری به روزرسانی شود. در زمان برداشت وجه نیز همین اشکال وجود دارد.

کاظم در پایان تاکید کرد: با وجود اینکه اقدامات انجام شده مسئولان برای راه اندازی بازار آتی سکه با هدف عدم خروج سرمایه داخلی به بازارهای خارجی قابل تقدیر است اما اشکالاتی در این بازار وجود دارد که پس از گذشت سالها از راه اندازی آن هنوز برطرف نشده و در بسیاری از موارد موجب فرار سرمایه از این بازار شده است. بنابراین انتظار می رود تا این ایرادات و نواقص برطرف شود./اخبار مالی

اشتراک گذاری :

پاسخ دهید