نظام بانکی ایران در مسیر اجرای استاندارد گزارشگری مالی – اخبار مالی

نظام بانکی ایران در مسیر اجرای استاندارد گزارشگری مالی

74
0
اشتراک گذاری :

اخبار مالی- رئیس پژوهشکده پولی بانکی در آستانه برگزاری ششمین همایش تجاری و بانکی ایران _ اروپا به ذکر جزییات برگزاری این همایش پرداخت.

علی دیواندری درجمع خبرنگاران گفت: روابط تجاری و بانکی ایران  دو سال پس از اجرایی شدن برجام، اتحادیه اروپا شریکی برای ایران؛ چشم‌انداز همکاری‌های تجاری و بانکی ایران و اتحادیه اروپا و مدیریت تطبیق مدرن از محورهای این همایش است.

وی افزود: اجزای چارچوب جامع مدیریت ریسک، مطالبات معوق بانکی (NPL) و استانداردهای حسابرسی (IFRS) از دیگر محورهای ششمین همایش تجاری و بانکی ایران و اروپا است.

به گفته رییس پژوهشکده پولی و بانکی، منابع تجدیدپذیر انرژی و فرصت‌های سرمایه‌گذاری در ایران از دیگر محورهای این همایش دو روزه است.

دیواندری اعلام کرد که براساس برنامه ریزی انجام شده، در افتتاحیه ششمین همایش تجاری و بانکی ایران و اروپا مسئولین پولی و اقتصادی و مدیران ارشد کشور مانند رییس کل بانک مرکزی و وزرای ذیربط سخنرانی خواهند داشت و تدارک دیده شده تا مدیران اروپایی نیز از جمله سخنرانان کلیدی باشند.

وی با یادآوری اینکه سه سال از پایه گذاری همایش تجاری و بانکی ایران و اروپا می گذرد، افزود: حجم ، اندازه و اثرگذاری اقتصاد ایران می طلبید که چنین همایشی برگزار شود؛ اروپا یکی از شرکای بزرگ تجاری ایران است و این همایش فضایی برای گفتگوها خواهد بود.

رییس پژوهشکده پولی و بانکی توضیح داد که این همایش با همکاری پژوهشکده پولی و بانکی و تعدادی از ایرانیان مقیم اروپا به ویژه گروه مالکی پایه گذاری شده و طبیعتا تدارک و آمادگی های لازم برای برگزاری همایش در اروپا برعهده گروه مالکی و در ایران برعهده پژوهشکده پولی و بانکی است.

دیواندری با بیان اینکه برگزاری ۵ دوره گذشته همایش تجاری و بانکی ایران و اروپا آثار مثبتی داشته است، گفت: تاکنون بسیاری از شرکت ها و موسسات مالی و بانکی اروپا به شبکه بانکی کشور متصل شده اند و برگزاری این همایش هم در نقل و انتقال پول و هم در بحث تکنیکی موثر بوده است.

دبیر ششمین همایش تجاری و بانکی ایران و اروپا ادامه داد: سیستم بانکی ایران بعد از یک دوره طولانی تحریم نیاز داشت تا روزآمد شده و از لحاظ تکنیکی و ساختاری متناسب با نیازمندی های جامعه جهانی تغییراتی را در خود به وجود بیاورد؛ به ویژه در زمینه تطبیق، مقابله با پولشویی و تامین مالی تروریسم و همچنین موضوعاتی نظیر استانداردهای جدید بانکی در جهان خود را با استانداردها تطبیق دهند.

وی افزود: در کنار چنین اجتماعی، طبیعتا مذاکراتی بین طرف های ایرانی و اروپایی صورت می گیرد. دیواندری هدف از برگزاری چنین همایش هایی که به طور معمول در سطح منطقه ای و قاره ای برگزار می شود را مشورت و همکاری عنوان کرد.

رییس پژوهشکده پولی و بانکی تصریح کرد که در حال حاضر در زمینه همکاری با موسسات پولی و مالی آسیایی نیز خلاء وجود دارد و نیاز است تا در این زمینه نیز سرمایه گذاری شده تا همکاری ها مسیر بهتری را پیدا کند.

 

ارتباط بیشتر بانک های ایران با اروپاییان با اجرای IFRS

علی دیواندری در پاسخ به خبرنگار شبکه اخبار مالی در مورد نحوه اجرای استاندارد بین المللی حسابرسیIFRS در ایران و نقش آن در توسعه روابط بین المللی بانکی گفت: این استاندار قابلیتی ایجاد می کند که به موجب آن صورت های مالی به صورت شفاف و ملموس در اختیار همگان قرار می گیرد و کشورهای دیگر هم به راحتی می توانند صورت های مالی بانک های ایران را مورد بررسی قرار دهند.

از آن جایی که سیستم بانکی ایران طبق اصول بانکداری اسلامی تنظیم شده شاید برخی اصطلاحات و واژه ها در صورت های مالی بانک های ایران برای خارجی ها قابل درک نباشد و اجرای این استاندارد  کمک می کند که خارجی ها هم بتوانند با تمام جزییات صورت های مالی بانک های ایرانی ارتباط برقرار کنند.

در حال حاضر با اجرای کامل این استاندارد فاصله زیادی داریم و حتی بانک های اروپایی هم هنوز نتوانسته اند به طور کامل آن را اجرا کنند اما خوشبختانه در مسیر پیاده سازی آن هستیم.

باید استانداردهای لازم در این زمینه تعریف شده و شفافا سازی در این مورد صورت بگیرد و با توجه به این که استانداردها مدام در حال به روز شدن است، در گردهمایی هایی مانند همایش تجاری و بانکی ایران_اروپا می توان از تجربیات بانک های اروپا که در این زمینه فعالیت بیشتری دارند، استفاده کرد.

در واقع خیلی از بانک های ایرانی ریسک خاصی ندارند اما چون صورت های مالی آن ها هنوز منطبق با این استاندارد بین المللی نیست، نتوانسته اند رابطه محکمی با بانک های اروپایی برقرار کنند و اجرای این استاندارد بسیار می تواند باعث تسهیل روابط بانک های ایران و اروپا باشد.

دیواندری با بیان اینکه یکی از موضوعات مهمی که ایران با آن مواجه است، بحث صورت‌های مالی و ترازنامه است گفت: اروپایی‌ها در این زمینه راهکارهای خوبی دارند و به عنوان الگو مطرح هستند که در این همایش تلاش می‌کنیم از تجارب آنها استفاده شود.

وی ادامه داد: در مباحث انرژی، نفت، پتروشیمی و موضوعات مختلف مطالبی در این همایش‌ گنجانده شده، هر چند موضوع همایش بانکی است، اما موارد دیگر اقتصادی و تجاری را نیز پوشش می‌دهد.

وی در پاسخ به پرسشی درباره پیامدهای تغییر ارز گزارشگری تصریح کرد: ارز گزارشگری سال‌ها مورد بحث بوده و معاملات به دلار محدود شده  در حالی که مبادلات با ارزهای دیگر مانند یورو راحت‌تر انجام می‌شود.

دیواندری افزود: دلار در گذشته جایگاهی در مبادلات ارزی داشته که به تدریج در اثر تحریم‌ها جایگاه خود را از دست داده و در مبادلات فعالان اقتصادی و بانک مرکزی بسیار محدود شده است.

رییس پژوهشکده پولی و بانکی خاطرنشان کرد: مدل خوبی را طراحی کرده‌ایم تا ارز یورو به مبنای گزارشگری تبدیل شود، این مسئله اثر خوبی بر اقتصاد ایران خواهد گذاشت و موجب می‌شود خرده‌ ارزهایی که طی این چند سال کار با آنها زیاد شده به یورو تبدیل شود.

وی با بیان اینکه اروپا یکی از شرکای مهم تجاری ایران است و در مبادلات اقتصادی ایران نقش مهمی دارد، گفت: بانک مرکزی در این زمینه فعالیت خوبی داشته و از کارشناسان پژوهشکده پولی و بانکی نیز استفاده شده تا این مبنا تغییر کند که منافع اقتصادی کشور را تامین خواهد کرد.

دیواندری خاطرنشان کرد: در مبادلات بین المللی با دلار کار نمی کردیم اما مبنای محاسبات کشور دلار بود و مردم از دلار استفاده می کردند که این موضوع باید اصلاح می‌شد.

رییس پژوهشکده پولی و بانکی با بیان اینکه بیشترین مبادلات ایران با بانک‌های دنیا بعد از برجام با کشورهای آسیایی و اروپایی است، تاکید کرد: به تدریج که بانک‌های دنیا صورت های مالی بانک‌ها و استانداردهای جدیدی که بانک‌های ایرانی پیاده می‌کنند را مشاهده کردند، در مجموع همکاری‌های بانکی بسیار بیشتر شده است.

رییس پژوهشکده پولی و بانکی ادامه داد: عده‌ای با به خدمت گرفتن رسانه‌ها تلاش می کنند که ایران نتواند از دستاوردهای برجام استفاده کند، اما وضعیت را مثبت ارزیابی می‌کنم و در روابط بانکی پیشرفت داشتیم و مسیر باقی مانده نیز با همت و درایت مسئولین اقتصادی کشور و بهبود مناسبات بین المللی طی می‌شود.

وی در پاسخ به سوالی درباره نقش همایش تجاری و بانکی ایران و اروپا در برقراری این ارتباطات، اظهارداشت: شرکت‌ها و موسساتی در این همایش حضور پیدا می‌کنند که در زندگی سیاست‌گذاران اروپایی بسیار اثرگذار هستند.

وی افزود: بانک‌های دنیا به شرکت‌های مشاوره حقوقی مراجعه می‌کنند که اغلب این شرکت ها در این همایش‌ها حضور داشته‌اند و پیشرفت‌های ایران را در این همایش ها دیده اند و علاقه‌مندی ایران به شفاف‌سازی را درک کرده‌اند.

دیواندری ادامه داد: در زمینه مقابله با پولشویی نیز برنامه داریم و بخشنامه‌های مختلف ابلاغ و کمیته‌هایی در این زمینه تشکیل شده و ایران پیشروتر از سایر کشورها در مقابله با پولشویی است که این اقدامات رابطه تجاری و بانکی با دیگر کشورها را تسهیل می‌کند.

رییس پژوهشکده پولی و بانکی خاطرنشان کرد: این همایش برای برقراری روابط بانکی و تجاری در محور برد – برد بسیار اثرگذار خواهد بود، همچنین جای خالی همایشی برای بانک‌ها و کشورهای آسیایی نیز احساس می‌شود که پژوهشکده برنامه‌های در این مورد نیز دارد.

دغدغه جدی وزارت اقتصاد برای سیاست های ارزی

وی درباره تصمیمات اخیر ارزی اظهارداشت: وزارت اقتصاد از وزارت‌خانه های مهم وکلیدی است که با بانک مرکزی برای انجام امور تشریک مساعی دارد، وزیر اقتصاد عضو شورای پول و اعتبار است و دغدغه جدی در زمینه ارز دارد.

وی با بیان اینکه جلسات مختلفی در بانک مرکزی و وزارتخانه برگزار شده و تصمیمات، فردی نیست بلکه در تیم اقتصادی گرفته می‌شود، گفت: هماهنگی‌ها وجود دارد و در زمینه آگاهی‌رسانی تقسیم کار صورت‌ گرفته که بانک مرکزی بیشتر در زمینه ارز اطلاع‌رسانی می‌کند.

دیواندری در پاسخ به سوالی درباره احتمال خروج آمریکا از برجام و نقش آن در روابط بانکی تصریح کرد: قطعا مسئولان کشور در این زمینه برنامه دارند و از کارشناسان پولی و بانکی نیز استفاده می‌کنند.

وی با بیان اینکه آنقدر ظرفیت داریم که در هر شرایطی نظام بانکی نیازهای کشور را تامین کند، افزود: هر چند تلاش‌های زیادی می‌شود که ما از دستاوردهای برجام استفاده نکنیم، اما اروپایی‌ها فعال بوده‌اند و امیدواریم در چنین برنامه‌هایی پیشرفت‌های بیشتری صورت گیرد.

رییس پژوهشکده پولی و بانکی تصریح کرد: روابط کارگزاری طی این سال‌ها بهبود زیادی پیدا کرده و تعداد بانک‌هایی که با ایران کار می‌کنند بیشتر شده و با تقویت ارز یورو، ال‌سی‌هایی که به یورو باز می‌شود، بیشتر شده است.

بنابراین گزارش ششمین همایش تجاری و بانکی ایران _ اروپا در روزهای ۸ و ۹ اردیبهشت با حضور مدیران ارشد نظام بانکی و اقتصادی و کشور و مدیرانی از کشورهای اروپایی در تهران برگزار می شود./اخبار مالی

اشتراک گذاری :

پاسخ دهید