بیمه مرکزی جور اتکائی ها را می کشد – اخبار مالی

بیمه مرکزی جور اتکائی ها را می کشد

163
0
اشتراک گذاری :
بیمه مرکزی جور اتکائی ها را می کشد

اخبار مالی-این روزها که صحبت از حضور بیمه مرکزی به عنوان بیمه گر اتکائی مطرح است و برخی در قبال این حضور، بیمه مرکزی را رقیب ارزیابی می کنند، با مینا صدیق نوحی، معاون اسبق اتکایی بیمه مرکزی که سال ها سابقه حضور در این سمت را دارد، به گفت و گو نشستیم تا بیابیم نقش بیمه مرکزی در بازار بیمه اتکائی رقابت است یا از سر ناتوانی اتکاگران وارد این حوزه شده است؟

 

* با توجه به اینکه شما سال‌ها معاون اتکایی بیمه مرکزی بودید، ارزیابی شما در چندسال اخیر در مورد وضعیت اتکایی بیمه اتکایی کشور به چه صورت است؟

 

– به نظر می رسد در بحث بیمه اتکایی در کشور ما با وجودی که خیلی کار شده و در دوران تحریم‌ها و قبل از تحریم‌ها شرکت‌های اتکایی جدیدی در کشور تأسیس شدند ولی از منظر شرکت‌های بیمه وقتی نگاه می‌کنیم ظرفیت اتکایی برای اخذ پوشش بسیار محدود است یعنی بازار اتکایی در ایران خیلی ضعیف و انحصاری است و حتماً باید بازار کشور بتواند از بازارهای خارجی استفاده کند تا بتوانیم یک جنبه رقابتی با بازار ایران داشته باشیم و این بازار بسیار محدود است.

 

* با توجه به این که شرایط برای کشور تغییر کرده و مراودات با کشورهای دیگر بهتر شده آیا باز هم همچنان اعتقاد بر این است که ما همچنان انحصارات را داریم؟

 

– ظرفیت اتکائی بازار داخل ما به اندازه نیاز شرکت‌های بیمه نیست و می‌توان گفت که شرکت‌های بیمه اگر بخواهند پوشش داخلی بگیرند صرفاً باید به بیمه مرکزی مراجعه کنند . در واقع نمی‌توانند این ریسک پوشش‌های لازم را در داخل کشور بگیرند و حتماً باید توزیع جهانی ریسک مدنظر قرار دهند.

 

* خیلی‌ها اعتقاد دارند که همین دو شرکت اتکایی که در کشور وجود دارد گاهی ریسک های آنها را پذیرش نمی کنند و عملاً مجبور می‌شوند به سراغ بیمه مرکزی بروند، آیا شما با این نظر موافقید؟

 

– آن دو شرکت اتکایی ظرفیت محدودی دارند و ممکن است، ریسکی را پوشش دهند و گاهی ممکن است ریسکی را نپذیرند؛ سرمایه و ذخایر این شرکت‌های اتکایی آن قدر زیاد نیست که بتوانند ۲۰درصد ریسک یک شرکت یک میلیارد دلاری را بگیرند. میزان ظرفیت مجاز نگهداری آن ها یا آن  ظرفیتی که از لحاظ فنی  و علمی و حرفه‌ای می‌تواند، تخصیص یابد یک حد محدودی است؛ بنابراین از ریسک‌های موجود در کشور برای کسی که ارزیابی فنی می‌کند، دو درصد یا سه درصد است. باقی این ریسک ها وقتی که شرکت خودش نتواند نگه‌دارد و بخواهد واگذاری اتکایی انجام دهد بازار مناسب و کافی برای آن وجود ندارد لذا این فقط بیمه مرکزی است که می‌تواند پاسخ‌گوی نیاز شرکت‌های بیمه باشد. نقش حساس بیمه مرکزی در اینجا قابل توجه و هم قابل تقدیر است که توانسته است، این ریسک‌ها را بپذیرد و نیاز شرکت‌های بیمه را پاسخ‌گو باشد.

 

*در یک دوره ای این بحث مطرح شد که بخش اتکائی بیمه مرکزی جدا شده و به صندوق تبدیل شود، نظر شمادر این باره چیست؟

جدا باشد یک سری مزایا دارد و یک سری معایب دارد. بالاخره الان اتکایی بیمه مرکزی با نظارت همراه است بالاخره مدتی به این بخش اتکایی داده است و یک پشتوانه دارد حمایت دولت همراه آن است و اگر جدا شود آن بخش اتکایی تبدیل به بخشی می‌شود که صرفاً به سود و زیان خودش نگاه می‌کند و نقش نمادین آن شاید کمی کمتر شود.  بنا بر این این نکته منفی وجود دارد که نقش حمایتی آن کاهش پیدا کند و فقط بخواهد سود و زیان خودشان اعمال کند در حالی که در آنجا شرکت‌های بیمه شاید نتوانند این قدر اتکا کنند.

 

* با توجه به افزایش نرخ ارز و اتفاقاتی که در حوزه ارزی افتاده است فکر می‌کنید چه تاثیری روی  بازار بیمه‌های اتکایی بگذارد؟

– از آن جایی که در حال حاضر تمام قراردادهای اتکایی را با خارج از کشور داریم، همه کالاها دارای یک ساختار هوشمندانه است ؛ یعنی برنامه‌ای که میزان یا ارزش ارز مثلاً یورو را تعیین کند. بنابراین شرکت‌های بیمه دچار مشکل خاصی نمی‌شوند چون از قبل پیش‌بینی شده است و اگر نرخ تأثیر ارز خیلی تغییر کند که الان این اتفاق افتاده، شرکت‌های بیمه باید در صدد تغییر آن اتفاق باشند، یعنی ابلاغیه بزنند و در قراردادهایشان نرخ تاثیر ارز را به روزرسانی کنند. بنابراین روی تعاملات اتکایی ما با خارج از کشور تأثیری در جهت اینکه بخواهد این تعاملات را کاهش دهد نخواهد داشت./اخبار مالی

اشتراک گذاری :

پاسخ دهید