سودهای منطقی با حذف پیش بینی ها – اخبار مالی

سودهای منطقی با حذف پیش بینی ها

78
0
اشتراک گذاری :
سهام همراه اول اولین ضامن اوراق صکوک

اخبارمالی-سازمان بورس و اوراق بهادار از یکسال گذشته تغییر برخی از دستور العمل های خود در خصوص بازگشایی و بستن نمادها را در دستور کار قرار داد. حذف پیش بینی درآمد سهام «ای پی اس» یکی از دستور العمل های بورس در راستای تحقق اهداف در مورد بازگشایی سریع نماد های معاملاتی بوده است.

طبق اصلاحیه ای که این مورددر آن گنجانده شده بود، قرار بر این شد که الزام شرکت ها به ارائه پیش بینی های آتی حذف شود. در واقع این دستورالعمل به معنی این نیست که شرکت ها از افشای اطلاعات خود معاف شدند بلکه هدف این بود که اطلاعات درست و مبتنی بر واقعیت را برای سرمایه گذاران ارائه تا آنان بر اساس واقعیت ها اقدام به سرمایه گذاری کنند.

به اعتقاد برخی کارشناسان تصمیم مورد نظر در زمان خود با توجه به شرایط کشور و توسعه نیافتگی بازار سرمایه یک تصمیم منطقی بوده و ارائه این پیش بینی در عمل باعث می شود تا شرکت ها به نوعی وارد فضای علاوه بر پیش بینی وارد فضای پیش گویی شوند چرا که خیلی از فاکتورها در اختیار شرکت ها نبود که بتوانند سود آوری خود را بطور دقیق در قالب ای پی اس یا سود هر سهم برای بازار ارائه کنند.

بر اساس تصمیم مزبور شرکت ها ملزم هستند که اطلاعات کلان تر و جامع تر در خصوص شرایط فعلی شرکت ها و وضعیتی که در دنیای واقعی اتفاق افتاده فراهم و با یک سری محفوظات این اجازه را به تحلیل گران بازار و همچنین به سرمایه گذاران دهند که با بررسی بیشتر و واکاوی دقیق تر موضوع اقدام به سرمایه گذاری کنند.

 

اعلام منطقی سودها

مجتبی شهبازی، مدیر معاملات کارگزاری بانک پاسارگاد درباره موضوع مورد بررسی معتقد است که در تحلیل ارزشگذاری سهام یکی از نسبت هایی که بکار می رود، محاسبه  P/E است  که در بدست آوردن این نسبت یکی از راه ها روشی به نام (TTM (Trailing Twelve Months که بر اساس سودهای محقق شده در مدت زمان ۱۲ ماه گذشته می باشد که می توان این اطلاعات را از گزارشات میان دوره ای و پایان دوره ای ناشران بورسی استخراج کرد.

به گفته وی پس در نتیجه  می توان گفت که چون بر اساس عملکرد گذشته شرکت محاسبه می شود، به واقعیت نزدیک تر است. از طرفی تحلیل های شخصی مدیران ناشران بورسی از دایره اطلاعاتی که بازار را تغذیه می کنند، حذف می شود. سودی بر اساس چهار فصل اخیر بدست می آید می توان گفت منطقی ترین سودی هست که فعالین بازار می توانید بر آن تکیه کنند. در این حالت دیگر از سیاست های محافظه کارانه و مخفی کردن سود و از طرفی اغراق در پیش بینی سود و تمام سواستفاده هایی که تا الان پیش می آمد خبری نیست.

در روش قبلی شرکت ها قبل از اتمام سال مالی باید پیش بینی درآمد سال جدید را منتشر می کردند که در آن در اکثر موارد سود را پایین تر از سال مالی جاری اعلام می کردند که باعث افزایش نسبت P/E  برای یکسال آینده می شد.

به اعتقاد مدیر معاملات کارگزاری بانک پاسارگاد، به نظر می آید فعالین بازار با کلیت این تغییرات موافق هستند. اما چیزی که مشخص است نحوه و ساز کار اجرایی تغییرات اساسی در ارائه این گونه اطلاعات می باشد. نهادهای ناظر می بایست با وسواس ویژه ای به تغییرات بنگرند و دچار سراسیمگی در تصمیم گیری نشوند. قبل از اجرای هر سیاستی از بازار مشورت بگیرند و مطالعات تطبیقی انجام شود و برای آسیب های احتمالی نیز برنامه داشته باشند. نباید در اجرای هر سیاستی عجله به خرج دهند و فقط به فکر اجرای اصلاحات به هر شیوه ای باشند.هر چند هر دو روش نقاط قوت و ضعف دارند اما می توان با اجرای بهتر اینگونه اصلاحات نقاط ضعف را کمتر کرد.

تصمیم درست سازمان در حذف پیش بینی عملکرد سالانه

سمیرا منصوری از دیگر کارشناسان بازار سرمایه درباره این موضوع می گوید: آخرین دستورالعمل ابلاغی سازمان بورس درباره افشای اطلاعات سروصدای زیادی به پا کرد و بازخوردهای مختلفی را میان فعالان بازار داشت. به نظر می رسد دلایل موافقان این دستورالعمل کفه سنگین تری نسبت به طرف مقابل دارد. وظیفه برآورد عملکرد آتی شرکت ها و صنایع مختلف به عهده تحلیلگران و کارشناسان هستند و انتشار این برآورد توسط مدیریت شرکت می تواند چالش هایی مانند تحمیل هزینه اضافی به شرکت، سوگیری مدیریت و سهامداران نسبت به سود اعلامی و درگیری نمایندگان شرکت با سهامداران در صورت عدم تحقق و یا اختلاف با سود پیش بینی شده را به همراه داشته باشد.

به اعتقاد وی نگاه اول، این دستورالعمل منجر به عمق بخشی به حوزه تحلیل و نگاه حرفه ای به خرید و فروش سهام می شود که همین موضوع عاملی برای افزایش دید تحلیلی به سهام می گردد. عدم انتشار پیش بینی عملکرد در بسیاری از بورس های دنیا نیز اجرا می گردد ولی باید دقت داشت که کارایی آن بورس ها و میزان افشای سایر اطلاعات مورد نیاز برای تحلیل دقیق با بازار سرمایه کشور ما متفاوت است بنابراین به منظور اثربخشی و کارایی این دستورالعمل، باید اطلاعات منتشره ماهانه شرکت ها با جزئیات بیشتری همراه گردد.

منصوری همچنین می گوید: البته نکته مهم تر در موفقیت این دستورالعمل این است که شرکت ها گزارشات ماهانه و میان دوره ای خود را به درستی افشا کنند و به موقع ارائه نمایند که نظارت بر این اصلِ اساسی به عهده سازمان است. عدم انتشار پیش بینی عملکرد برای افراد مبتدی بازار خوشایند نخواهد بود و حتی ممکن است سواستفاده هایی نیز از این افراد انجام گیرد و به واسطه جوسازی عده ای افراد سودجو ، ضرر وزیانی متوجه این اشخاص گردد و از طرف دیگر در این بخش از مشتریان بازار ممکن است معاملات بر مبنای اخبار رانتی گسترش یابد. از این رو جهت رفع این مشکل باید اطلاع رسانی و  آموزش لازم برای هدایت سرمایه گذاران مبتدی به سمت سرمایه گذاران حرفه ای انجام گیرد تا این افراد نیز بتوانند سرمایه خود را از طریق بسترهایی مانند  صندوق های سرمایه گذاری در بورس سرمایه گذاری نمایند. البته باید مد نظر داشت که حذف پیش بینی از برخی از صنایع که با اطلاعات منتشره شرکت ها، تحلیل پذیر نیستند نظیر شرکت های پیمانکاری و … عملا اوضاع را پیچیده تر می کند و نقش رانت را در این بخش ها افزایش و فرصتی برای سودجویان و سفته بازان فراهم می کند. از نکات مثبت این دستورالعمل می توان به  کاهش زمان متوقف بودن نمادها، کاهش هیجانات ناشی از افت و خیز  سود پیش بینی شده هر سهم و جلوگیری از حساب آرایی صورت های مالی شرکت ها اشاره کرد.

 

امکان دسترسی به بازده های مناسب

مصطفی محبی مجد، کارشناس بازار سرمایه معتقد است که یکی از دغدغه های روزهای جاریِ سهامداران بازار سرمایه مربوط به دستورالمل اخیر سازمان بورس و اوراق بهادار در خصوص افشای اطلاعات ناشران است که بخشی از آن مربوط به حذف گزارش پیش بینی سود توسط ناشران است.

به گفته وی سهامداران بازار سرمایه اگرچه همگی با هدف کسب بیشترین بازدهی اقدام به سرمایه گذاری می کنند اما هر کدام شیوه های خاصی را جهت حصول این بازدهی اتخاذ کرده و برای آن بخشی از فعالان بازار سرمایه که استفاده از روش های تحلیل بنیادی را به طور تخصصی دنبال می کنند، حذف انتشار این نوع از گزارش ها نگرانی خاصی از جنس شفافیت در اطلاعات عملکرد آتی شرکت ها ایجاد کرده و برای سایر سهامداران که نگاهشان به برخی اقلام خاص این گزارش ها نظیر پیش بینی سود به ازای هر سهم  است، نوع دیگری از نگرانی ها بوجود آمده است.

محبی مجد همچنین می گوید، در فرآیند ارزشگذاری دارایی از جنس سهام، علاوه بر انتخاب مدل ارزشگذاری مناسب، کیفیت ورودی ها که شامل اطلاعات دقیق مالی و عملیاتی شرکت ها می شود نیز از اهمیت ویژه ای برخوردار است. تحلیلگران خبره علاوه بر صورت های مالی و یادداشت های توضیحی، به اطلاعات مستمری از اوضاع فعالیت شرکت ها و نیز سایر اطلاعات مربوط به عملیات آتی آن ها نیاز دارند که بخشی از آن را از گزارش های پیش بینی سود شرکت ها به دست می آوردند. بدیهی است که برخی فعالان بازار سرمایه نسبت به عمقِ اطلاعات ارائه شده ( و نه دقت اطلاعاتِ ارائه شده) در گزارش تفسیری مدیریت دچار ابهام باشند و در این خصوص نگران باشند.

به اعتقاد وی نکته ی دیگری که در خصوص گزارش های پیش بینی سود شرکت ها مطرح است این است که انتشار این گزارش ها علاوه بر مزایایی که برای تحلیلگران بنیادی دارد و به آنها اشاره شد، مبنای تصمیم گیری بسیاری از سهامداران مستقل حقیقی است. به عبارت دیگر، بیشتر فعالان بازار سرمایه از این گزارش ها به منظور بررسی عملکرد آتی شرکت ها بهره برداری نمی کنند و صرفاً نگاهی کوتاه مدت و آنی نسبت به برخی اقلام گزارش نظیر پیش بینی سود هر سهم دارند که این موضوع تا حد زیادی به زمان بندی انتشار گزارش وابسته بوده و می تواند به عنوان یک ابزار کنترلی در دستان مدیران ناشران هر شرکت باشد. لذا حذف انتشار این دسته از اطلاعات علاوه بر حذف تصمیم گیری های ناگهانی فعالان کم اطلاع تر، امکان جهت دهی به قیمت سهام یک شرکت را کاهش می دهد.

این کارشناس بازار سرمایه معقتد است که جدای از نحوه اجرا کردن این دستور العمل که در بدترین حالت اثر کوتاه مدتِ چند دوره ای بر تصمیم گیری گروه خاصی از سهامداران خواهد گذاشت، اجرای این دستورالعمل به طور کلی گامی مثبت در جهت اتکای گروه بیشتری از فعالان بازار سرمایه به تحلیل های بلندمدت تر و کمتر شدن تصمیمات آنی و کوتاه مدت در مورد یک سهم خواهد شد. همچنین باید در نظر داشت برای سهامدارانی که از اطلاعات و شناخت کافی برای تحلیل شرکت ها برخوردار نیستند، امکان دسترسی به بازده های مناسب از طریق سرمایه گذاری در صندوق های سرمایه گذاری و یا خرید خدمات از شرکت های سبدگردانی، مشاوره سرمایه گذاری و یا مشورت با تحلیلگران متخصص همواره به سهولت وجود دارد.

منبع: شماره ۱۰ نشریه اخبار مالی

اشتراک گذاری :

پاسخ دهید