تامین مالی ایران از طریق بانک سرمایه‌گذاری اروپا – اخبار مالی

تامین مالی ایران از طریق بانک سرمایه‌گذاری اروپا

63
0
اشتراک گذاری :
تامین مالی ایران از طریق بانک سرمایه‌گذاری اروپا

اخبار مالی-آنه ماری فندر هیدن، مسوول بخش ایران در پروژه چشم انداز ایران در اتحادیه اروپا گفت:‌بیش از ۲۵۰ بانک اروپایی از طریق سیستم سوئیفت به ایران وصل شده‌اند.

مسئول بخش ایران در پروژه چشم‌انداز ایران در اتحادیه اروپا با بیان اینکه اتحادیه اروپا در زمینه اجرای برجام کاملاً هماهنگ است، گفت: البته این توافق تحت فشارهای بسیاری قرار دارد و در ماه‌های اخیر توسط یکی از طرفین زیر سوال رفته است که عدم قطعیت را به وجود می‌آورد اما نباید نسبت به آینده آن گمانه‌زنی کنیم و اتحادیه اروپا تاکید دارد که این توافق را حفظ کند.برجام حاصل ۱۲ سال مذاکره بود و توانست مشکل طولانی مدت را با آرامش و صلح حل کنند و قابل مذاکره مجدد نیست.

وی ادامه داد: اهمیت و اعتبار برجام فراتر از ایران بوده و یک قرارداد بین‌المللی است و اکنون زمان مناسبی برای زیر سوال بردن این قرارداد نیست. سازمان انرژی اتمی نیز اعلام کرده که ایران به تعهدات خود در برجام پایبند بوده است.

فندرهیدن با اشاره به اینکه نماینده آمریکایی در کمیسیون هماهنگی تاکید کرده که همچنان باید به برجام ادامه داد، تصریح کرد: بعد از برجام در جهت منافع مردم ایران تحریم هایی برداشته شد و ایران توانست نسبت به بازارهای جهانی بازتر شود و بسیاری از موانع برداشته شد. همچنین ایران به ۱۲ درصد رشد دست یافت و به گزارش صندوق بین المللی پول( imf )در دو سال پیش رو به چهار تا پنج درصد رشد اقتصادی می‌رسد.

عضو کارگروه ایران در سرویس اقدام خارجی اتحادیه اروپا تصریح کرد: در حوزه بانکداری و تجارت بین ایران و اروپا مباحثی در این کنفرانس دو روزه مطرح می‌شود، در این راه پیشرفت‌های انجام شده اما هنوز راه وجود دارد.

وی ادامه داد: تاسیس خدمات بانکداری که به خوبی کار کند کلیدی است تا ایران از طریق آن وارد بازار بین المللی شود و باید اعتماد بانک‌های اروپایی جلب شود که در این مورد بحث شفافیت بسیار اثرگذار است.

فندرهیدن با بیان اینکه باید برای سیستم مالی و بانکداری اتحادیه اروپایی اعتمادسازی به وجود آید تا همکاری‌ها با ایران پیشرفت کند، گفت: نمی‌توانیم بانک‌ها را وادار کنیم که فعالیت‌های تجاری خود را جهت دهند اما می توانیم آنها را تشویق کنیم.

وی تاکید کرد: تعدادی از بانک‌های اروپایی تبادلات مالی خود را با ایران تسهیل کردند و این گامی رو به جلو است و بسیاری از بانک‌های اروپایی کانال‌هایی را برای نقل و انتقال مالی با ایران به وجود آوردند و بیش از ۲۵۰ بانک اروپایی از طریق سیستم سوئیفت به ایران وصل شده‌اند.

این مسئول در اتحادیه اروپا ادامه داد: چالش‌هایی وجود داشته و ایران باید در زمینه مبارزه با تامین مالی تروریسم و پولشویی همکاری کند که تمام این‌ها پارامترهای کلیدی برای بهبود فضای کسب و کار هستند.

وی افزود: ما در اقدامات اصلاحی ایران را یاری کردیم و در ماه‌های آینده پیشبرد FATF بسیار مهم خواهد بود و باید موانع را برطرف کرد و شفافیت و حاکمیت قانون جایگزین شود.

وی تاکید کرد: سیاست‌ها باید به گونه ای باشد که تاثیرات برجام به وسیله ایرانی‌ها به خوبی احساس شود و منافع تجارت دوجانبه در نظر گرفته شود. اتحادیه اروپا از پیوستن ایران به wto و گسترش ارتباطات تجاری استقبال می‌کند و این نشان دهنده اعتماد و اطمینان ماست.

فندرهیدن بیان داشت: کمیسیون اروپا قانونی را وضع کرده که بانک سرمایه‌گذاری اروپا می‌تواند ایران را تامین مالی کند.

اشتراک گذاری :

پاسخ دهید