ممنوعیت مبادله ارزهای مجازی سیاست نهایی بانکی مرکزی نیست – اخبار مالی

ممنوعیت مبادله ارزهای مجازی سیاست نهایی بانکی مرکزی نیست

96
0
اشتراک گذاری :
ممنوعیت مبادله ارزهای مجازی سیاست نهایی بانکی مرکزی نیست

اخبار مالی- در حالی معاون فناوری‌های نوین بانک مرکزی از اعلام سیاست برای ارزهای رمزنگار تا اواسط سال جاری خبر داده که طبق آخرین اعلام تا تصمیم گیری جدید مبادله ارزهای مجازی در کشور ممنوع است.

ارزهای مجازی مدت زمان زیادی نیست که وارد بازارهای دنیا شده و بسیاری از کشورها به صورت رسمی و قانونی در مبادلات خود از این ارزها استفاده می کنند. اما رویکرد ایران در مواجهه با این پدیده نوین از ابتدا در هاله ای از ابهام قرار داشت، به طوری که در اواسط آبان ۹۶ معاون فناوری های نوین بانک مرکزی در نشست خبری اعلام کرد که در بانک مرکزی در حال مطالعه در مورد بیت کوین هستیم و جوانب را در این حوزه بررسی خواهیم کرد؛

وی در همان جلسه گفت: باید هشدار داد که ارزش این ارزها نوسان شدید دارد و این نوسان ما را در مورد این ابزار دچار تردید می کند؛ البته هجوم سوداگری به حوزه بیت کوین نیز در حوزه بازاریابی هرمی و شبکه ای به چشم می خورد که ممکن است مردم از آن به عنوان ابزار سرمایه گذاری استفاده کرده اند؛ در حالیکه این ارز هنوز از سوی بانک مرکزی به رسمیت شناخته نشده است پس خرید آن ریسک بالایی دارد. پس مردم از خرید بیت کوین بعنوان ابزار مطمئن سرمایه گذاری خودداری کند؛ البته الان نمی توان گفت که بیت کوین قانونی یا غیرقانونی است ولی هشدار می دهیم که مردم نخرند.

پس از آن مطالعه بر روی ارزهای مجازی در بانک مرکزی ادامه داشت تا این که در ۲ اردیبهشت ۹۷ اطلاعیه ای از سوی روابط عمومی بانک مرکزی منتشر شد با این مضمون که “به‌کارگیری ابزار بیت کوین (Bit Coin) و سایر ارزهای مجازی در تمام مراکز پولی و مالی کشور ممنوع است”.

بعد از این اطلاعیه که آخرین موضع گیری بانک مرکزی در مورد ارزهای دیجیتال بود، حکیمی در مصاحبه ای در حاشیه ششمین همایش روابط تجاری و بانکی ایران- اروپا که هشتم و نهم اردیبهشت در تهران برگزار شد، گفت:حکم و اطلاعیه منتشر شده در رسانه‌ها مبنی بر خرید و فروش بیت کوین و ارزهای رمزنگاری شده مصوب شورای عالی مبارزه با پولشویی است و اعتقاد دارم این بخشنامه منتشر شده تا از ایجاد اتهامات برای جمهوری اسلامی ایران در زمینه پولشویی جلوگیری کند؛ در حقیقت این بخشنامه به معنای عدم رگولاتوری در آینده و پژوهش در زمینه ارزهای رمزنگار نیست.

وی همچنین تاکید کرد: بخشنامه ممنوعیت ارزهای رمزنگار که منتشر شده سیاست نهایی بانک مرکزی در پول‌های دیجیتالی رمزینه نیست؛ در واقع هیچ سیاستی در هیچ زمانی نهایی نیست و سیاست‌ها به صورت بازه زمانی در نظر گرفته می‌شود./ اخبار مالی

اشتراک گذاری :

پاسخ دهید