آن چه باید از سه نهاد مالی در حال ادغام بدانید – اخبار مالی

آن چه باید از سه نهاد مالی در حال ادغام بدانید

91
0
اشتراک گذاری :
آن چه از سه نهاد مالی در حال ادغام باید بدانید

اخبار مالی- پس از اخبار ضد و نقیض و تکذیبیه هایی که در مورد ادغام چند بانک و موسسه اعتباری در سال گذشته منتشر شد، بالاخره در روزهای پایانی سال ۹۶ خبر آمد که بانک های انصار و مهراقتصاد با موسسه ثامن ادغام خواهد شد و یک بانک بزرگ از این ادغام پدید خواهد آمد.

پس از اعلام خبر گمانه زنی ها در مورد اینکه کدام یک از بانک ها سرگروه این ادغام خواهد بود، به وجود آمد و بالاخره پس ازمدتی اعلام شد که نام بانک جدید انصار خواهد بود و بانک مهر اقتصاد و موسسه ثامن در حال آماده سازی شعب برای نصب سر در جدید با نام انصار شده اند.

به نظر می رسد در شرایط کنونی خالی از لطف نباشد که نگاهی به آخرین وضعیت مالی این سه نهاد مالی انداخته تا از شرایط آن ها در آستانه اجرایی شدن ادغام با خبر شویم.

 

بانک انصار

بانک انصار در سال ۸۹ رسما فعالیت خود را به عنوان یک بانک آغاز کرد و در حال حاضر بیش از ۶۰۰ شعبه و ۷۰ باجه یکپارچه در سراسر کشور دارد. آخرین سرمایه ثبت شده این بانک ۱۰ هزار میلیارد ریال است و طبق بررسی های اخبار مالی از سامانه کدال، علاوه بر گزارش های یک ماهه که هر ماه توسط شرکتهای پذیرفته شده در بورس منتشر می شود، آخرین اطلاعات میان دوره ای این بانک متعلق به دوره ۹ ماهه منتهی به ۳۰ آذر ۹۶ است.

بنابراین گزارش بانک انصار در دوره یاد شده مبلغ ۱۶۵ ریال به عنوان سود هر سهم اندوخته که این رقم در مقایسه با مدت مشابه سال مالی ۹۵ با رشد ۳۳ درصدی همراه شده، همچنین سود و وجه التزام تسهیلات اعطایی بانک در این دوره ۲۸ هزار و ۸۵۴ میلیارد ریال بوده که ۱۹ درصد نسبت به همین مبلغ در سال مالی ۹۵ بیشتر شده است.

این بانک مبلغ ۲۹۴۱ میلیارد ریال به عنوان سود حاصل از سرمایه‌گذاری‌ها و سپرده‌گذاری‌ها در حساب های ۹ ماهه خود ثبت کرده و این مبلغ ۳۵ درصد بیشتر از سال مالی ۹۵ بوده و سود خالص بانک در این مدت ۱۶۵۳ میلیارد ریال محقق شده است.

گفتنی است شرکت سرمایه گذاری یمین، شرکت ارتباطات سیارایران، صندوق بازنشستگی صداوسیمای جمهوری اسلامی ایران، شرکت سرمایه گذاری توسعه اعتماد، موسسه صندوق بیمه اجتماعی روستائیان وعشایر و… از سهامداران این بانک هستند.

بانک مهر اقتصاد

بانک مهر اقتصاد از ابتدای شروع فعالیت خود با نام موسسه قرض الحسنه بسیجیان در سال ۱۳۷۲ آغاز بکار کرد و در سال ۱۳۸۱ به دلیل رشد و توسعه موسسه و جوابگو نبودن فعالیت های قرض الحسنه برای پاسخگویی به نیازهای مشتریان درخواست تبدیل از موسسه قرض الحسنه به موسسه مالی و اعتباری مهر به بانک مرکزی جمهوری اسلامی ایران ارائه شد و بدین ترتیب موسسه از سال ۸۱ حائز شرایط ارتقاء به موسسه مالی و اعتباری شناخته شد.

گفتنی است بانک مهر اقتصاد با ۸۰۰ شعبه در سراسر کشور فعالیت می کند و طبق بررسی های به عمل آمده در حال حاضر ۱۲ هزار میلیارد ریال سرمایه ثبت شده دارد و آخرین گزارش موجود از صورت های مالی این بانک متعلق به دوره ۱۲ ماهه منتهی به ۲۹ اسفند ۹۵ است.

بنابراطلاعات موجود برای هر سهم این بانک در سال مالی ۹۵ سود ۱۷۸ ریالی محقق شده و سود خالص سال مالی مذکور مبلغ ۲۱۳۸ میلیارد ریال بوده و مبلغ ۷۹ هزار و ۹۹۱ میلیارد ریال به عنوان سود و وجه التزام تسهیلات اعطایی در حساب های این بانک ثبت شده است.

همچنین از سهامداران این بانک می توان به مؤسسه بنیادتعاون بسیج، مؤسسه خدمات علمی وآموزشی رزمندگان اسلام ، شرکت حمل ونقل داخلی وبین المللی جوان سیرایثار، شرکت نوآوران موج، شرکت بین المللی نگارنصر، مؤسسه تامین اقلام مصرفی بسیجیان، موسسه خدمات درمانی بسیجیان  و … اشاره کرد.

جالب است بدانید زمانی که اخبار اولیه راجع به ادغام این بانک منتشر شد، این بانک در اطلاعیه ای اعلام کرد؛ متقاضیان خرید سهام این بانک می‌توانند سهام هشتمین بانک بزرگ کشور را از طریق بورس خریداری کنند.

 

موسسه اعتباری ثامن

موسسه اعتباری ثامن به عنوان یکی از نهاد های پولی و بانکی کشور در تیر ماه سال۱۳۷۶  با هدف ارائه خدمات مالی واعتباری فعالیت خود را با آغاز کرد اما افتتاح رسمی موسسه در هجدهم دی ماه ۱۳۷۶ صورت پذیرفت و در حال حاضر با بیش از۶۰۰ شعبه در سطح کشور فعالیت دارد.

به دلیل اینکه این موسسه هنوز در فهرست نرخ های سازمان بورس درج نشده، اطلاعات مالی آن در سامانه کدال و سایت رسمی بورس موجود نبود و اطلاعات دقیقی از چگونگی وضعیت مالی این موسسه در دسترس نیست.

بنابراین گزارش شرکت سرمایه گذاری توسعه اعتماد، شرکت سرمایه گذاری یمین، شرکت سرمایه گذاری گنجینه شایستگان، شرکت سرمایه گذاری نگین خاتم ایرانیان، شرکت تامین سرمایه نوین، شرکت سرمایه گذاری سیمای توسعه کار، شرکت تامین سرمایه امین و … از سهامداران این موسسه ی در حال ادغام هستند./ اختصاصی اخبار مالی

نویسنده: الهام حدادی

 

اشتراک گذاری :

پاسخ دهید