از قافله بلاک چین عقب نمانیم – اخبار مالی

از قافله بلاک چین عقب نمانیم

114
0
اشتراک گذاری :
از قافله بلاک چین عقب نمانیم

اخبار مالی-در خرداد ۱۳۹۶ فعالان صنعت بلاکچین ایران تصمیم به ایجاد سازمانی مردم نهاد برای جامعه بلاک چین ایران گرفتند، بنابراین با برگزاری انتخابات، اعضای هیئت مدیره تعیین شد و پس از رایزنی هیئت مدیره انجمن در تاریخ ۹ تیر ۱۳۹۶ “انجمن بلاکچین ایران”(Iran Blockchain Community) اعلام موجودیت کرد.

این انجمن در اولین اقدام خود گروه های تخصصی برای مشارکت فعالان صنعت بلاک چین ایران در رشته های مختلف تاسیس کرده وهیئت مدیره در طی جلسات خود، اقدام به تهیه و تدوین چارچوب اساسنامه نمود و نسبت به اقدامات اولیه مثل راه اندازی سایت و گروه ها و کانال های ارتباطی در شبکه های اجتماعی مختلف اقدام کرد.

نشریه اخبار مالی برای آگاهی از نوع فعالیت این انجمن و فضای کلی استفاده از بلاک چین در ایران به سراغ سپهر محمدی رئیس انجمن بلاک چین ایران رفته و با وی به گفت و گو پرداخته که در ادامه می خوانید:

 

در ابتدا میخواهیم یک تعریف جامع و کلی از بلاک چین داشته باشید؟

– بلاک چین یک دفتر کل توزیع شده است . بهتر است ابتدا از دیتابیس یک تعریف داشته باشیم. دیتابیس یک بانک اطلاعاتی است که حسب مورد به آن مراجعه می کنیم و اطلاعات را از داخل آن استخراج می کنیم. بلاک چین هم در واقع یک دیتابیس محسوب می شود که دسترسی به آن به صورت عمومی امکان‌پذیر است . مثلاً معامله بیت کوین یک کاربرد خاص بلاک چین است. بلاک چین یک تکنولوژی است که مبتنی بر دیتابیس توزیع‌شده و خدمات مالی و انواع خدمات مختلف در زمینه سلامت، دولت الکترونیک، ثبت گواهی نامه‌های مختلف ، ثبت گواهی‌نامه وکالت ، گواهی‌نامه رانندگی و … را می تواند شامل شود. کلاً بلاک چین یک دفتر کل توزیع شده است و لزوماً این‌طور نیست که همه افراد بتوانند به اطلاعات داخل بلاک چین نفوذ پیدا کنند و دسترسی داشته باشند؛ ولی خیلی وقت‌ها دسترسی عمومی به این دیتاها وجود دارد.

 

آیا ما با یک بلاک چین جهانی روبهرو هستیم یا اینکه با جهانی از بلاک چین ها؟

– ما با جهانی از بلاک چین ها روبه‌رو هستیم که هر کدام کاربرد خودشان را دارد . همچنین اپلیکیشن و کارکرد خودشان را دارد که برای هر کدام تعریف شده است. بیت کوین یک بلاک چین و اینتریوم  یک بلاک چین و … دارد. ما می‌توانیم یک یا ده یا صد بلاک چین ملی داشته باشیم . مثلاً دفاتر اسناد رسمی  بلاک چین خودشان را داشته باشند و دادگاه‌ها می‌توانند بلاک چین خودشان را داشته باشند . ثبت ماشین، ثبت اسناد می‌تواند بلاک چین خودش را داشته باشد .

این دیتابیس توزیع‌شده در زمینه‌های مختلف قابل استفاده است و یکی از کاربردهای آن مسائل مالی است. کاربردهای بلاک چین محدود به مسائل مالی نیست. مثالی می‌زنم: شما یک ماشین خریداری می‌کنید ، این ماشین سه سال پیش تصادف کرده است و اطلاعات این تصادف می‌تواند در بلاک چین قرار بگیرد  . مثلاً گلگیر راست آن خوردگی دارد و زمانی که به صافکاری می‌رود ، تعمیرکار در بلاک چین آپدیت می‌کند و می‌گوید که بله گلگیر راست آن را من تعویض یا صافکاری کرده‌ام. همه اینها ثبت می‌شود و شما ماشینی را که می‌خواهید خریداری کنید می‌دانید که سه سال پیش برای این ماشین اتفاق‌افتاده است و برای شما شفاف است که از این جهت قیمت ماشین را می‌توانید برآورد کنید و تمام اتفاقاتی که در این مدت ، از زمانی که ماشین از کارخانه خارج است تا زمانی که به دست شما رسیده است می‌تواند تمام این اطلاعات ثبت شود تا هر کسی تکلیفش را با ماشین بداند که چه نکاتی دارد.

 

در سطح جهان استفاده از  فضای بلاک چین چقدر رواج دارد و از آن استفاده میشود؟ و در این زمینه ایران در چه جایگاهی است؟

– در سطح جهانی خیلی در این زمینه کار می‌شود و الان کشور همسایه ما دبی قرار است تا سال ۲۰۲۰ تمام تراکنش‌های بانکی بر روی بلاک چین انجام شود. همچنین ورود و خروج  مرزهای دبی همه روی بلاک چین خواهد رفت و رفت‌وآمد مسافر به صورت ورود و خروج از این کشور به روی بلاک چین می‌رود. به عنوان نمونه سیستمی به نام “حلال چین” ایجاد شده که تمام مراحل تولید دام تا زمانی که به صورت گوشت به فروشگاه می‌رسد، را روی بلاک چین می‌برند و در نتیجه می‌توان آن را بررسی کرد که در چه منطقه‌ای این دام پروار شده، در کجا ذبح شده و در کجا بسته‌بندی و فریز و حمل‌ونقل و در چه فروشگاه هایی عرضه شده و به دست مصرف‌کننده رسیده است. تمام این مراحل به صورت روشن و شفاف و به‌صورت بارکد روی کالا که در فروشگاه قرار می‌گیرد، زده می‌شود ، شما آن کالا را برمی‌دارید بارکد را اسکن می‌کنید و می‌بینید که مثلاً از کشور نیوزلند آمده و در کجا ذبح شده، چه طور حمل شده و… به این شکل تمام اطلاعات آن را می‌توانید ببینید. این بلاک چین اخیراً در امارات رونمایی شد است .

به هر حال در این زمینه در حال کارکردن هستند و در کشور گرجستان تمام اسناد ملکی را به روی بلاک چین برده‌اند. طبق آخرین اطلاعات ۵۰٬۰۰۰ ملک را بر روی بلاک چین بردند و شما زمانی که می‌خواهید یک ملک را خریداری کنید، تمام اطلاعات درباره کسانی که تاکنون این ملک را خریداری کردند، در آنجا وجود دارد و شما می‌توانید بررسی کنید . فرض کنید که دیوار شما مثلاً یک متری جلوتر یا عقب‌تر باشد همه روی بلاک چین است و حدود املاک را روی بلاک چین بردند. این کار باعث می‌شود که دیگر دعوایی وجود نداشته باشد و زوایای ملک به طور مشخص ثبت شده باشد تا کسی نتواند انتقاد کند که این ملک من با این مشخصات دارای ایرادات عقب یا جلو بودن آن باشد. به هر حال به شدت روی این زمینه کار می‌شود بخصوص چند کشور همسایه در این زمینه فعالیت بخصوصی داشتند . اخیراً دربار انگلستان کوین مبتنی بر طلا صادر کردند . در گذشته ما نمی‌توانستیم طلا را منتقل کنیم یا کوچک کنیم ، منظور از نتوانستن سخت بودن آن بود و نقل و انتقالات طلا مثل خرید و فروش این که بخواهد یک کیلو طلا با خودش حمل کند ، یا اینکه آن را بشمارد که سخت بود . الان دربار انگلستان این امکان را ایجاد کرده است و شما می‌توانید ۱۰۰ کیلو طلا را در یکصدم ثانیه جابه‌جا کنید و پشتوانه آن نیز دربار انگلستان است و هر کسی می‌تواند آن را بخرد یا بفروشد یا انتقال دهد و در نقل و انتقالات از آن استفاده کند و کاربردهای بسیار متنوع و متعدد و حیرت‌انگیزی دارد.

 

در حال حاضر بلاک چینی به صورت رسمی به اسم ایران وجود دارد یا خیر؟

– به صورت مشخص هنوز وجود ندارد، وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات و خود وزیر در صدد هستند یک کار گروهی در این زمینه راه‌اندازی کرده و اکوسیستمی برای موضوع راه‌اندازی کنند که اگر عملی شود، بسیار مفید خواهد بود . طراحی اولیه می تواند از بلاک چین کل کشور انجام شود و کاربردهای مختلف این زمینه هر کدام در جای خودش قرار بگیرد .

 

انجمن بلاک چین ایران چند عضو دارد؟

– انجمن بلاک چین ایران حدوداً می‌شود گفت که گروه‌های اجتماعی که با ما در ارتباط هستند و حدود ۲٬۵۰۰ نفر هستند .

 

اینها شخص حقیقی هستند یا حقوقی ؟

– هم شخص حقیقی و هم شرکت هستند ، عمدتاً شخص حقیقی هستند. ولی شرکت‌ها هم حضور دارند.

 

 

از اهداف و برنامه های انجمن برای ما بگویید ؟

 

انجمن بلاک چین ایران با اهداف و کاربردهای متعدد تشکیل شده و می توان به توسعه فناوری بلاکچین در کشور و ایجاد روابط تجاری،علمی و تبادل تجربیات با سایر کشورها و انجمن ها، ایجاد روابط تجاری نزدیک بین اعضا،  پذیرش و صدور کارت عضویت انجمن و حمایت از منافع اعضا، مشاوره و ارزیابی فنی اعضا، برگزاری سمینارهای تخصصی، برگزاری دوره های آموزشی عمومی و تخصصی، تشکیل گروه انتقال آخرین فناوری ها و اخبار حوزه به اعضا تخصصی، ایجاد زمینه های همکاری بین اعضا برای انجام پروژه ها بر اساس توان افزائی، توسعه همکاری بین اعضا و بنگاه های دولتی و خصوصی، بومی سازی دانش فنی بلاکچین و تدوین استانداردها با همکاری واحدهای ذیربط کشوری به عنوان فعالیت ها و اهداف انجمن نام برد.

 

 

* انجمن بلاک چین در زمینه پیشبرد اهداف ارزهای مبادلاتی و دیجیتال کاری تاکنون انجام داده است؟

– انجمن بلاک چین ایران در اسفند ماه ۹۶ کنفرانس رگوبلاک را برگزار می کند و پیش‌تر کنفرانس بیت کوین را برگزار کردیم و حدود یک یا دو سال است که جلسات غیرمتمرکز ها را برگزار می کنیم. ضمن این که در حال حاضر جلسات ماهانه داریم که کنفرانس‌ها و همایش‌های هستند که در زمینه بلاک چین ،بیت کوین و ایتریوم و امثال این‌ها انجام شود که  مردم می توانند، شرکت کنند و از سخنرانی‌ها استفاده کرده و  تبادل نظر کنند، اطلاعات بدهند و اطلاعات بگیرند. همچنین در صدد هستیم با هماهنگی انجمن بلاک چین و کلاس‌های آموزشی در این زمینه برگزار کنیم و در این زمینه اطلاع‌رسانی می‌کنیم.

یکی از مشکلاتی که برای کاربران ایرانی به وجود آمده و در یکی از سایت ها پول‌های ایرانی را بلوکه کرده بودند ما در حال گرفتن وکیل هستیم که از حقوق کاربران ایرانی در آنجا دفاع کرده و پول‌های بلوکه شده را آزاد کنند. ما با انجمن‌های بین‌المللی بلاک چین دیگر مثل انجمن “راک چین آسه آن ” و انجمن‌های دیگری که وجود دارد، ارتباط بر قرار می‌کنیم تا آخرین اطلاعات بین‌المللی را داشته باشیم. ما در کنفرانس “رگوبلاک” در صدد هستیم که آخرین اطلاعات بین‌المللی درباره رگولاتوری کسب کنیم و اینکه این رگولاتوری ها در عمل چه نتایجی داشتند، مورد بررسی قرار دهیم و اطلاعات کسب کنیم. آخرین اطلاعات حقوقی در زمینه چهارچوب‌هایی که خود قوانین کشور به ما اجازه می‌دهد که از این تکنولوژی استفاده کنیم را استخراج می کنیم و نقاط ابهام و کوری که وجود دارد، دربیاوریم و آن قسمت‌هایی که نیاز به قانون‌گذاری‌و آیین نامه‌نویسی دارد، مشخص شود و مسائل فقهی اگر در این زمینه وجود دارد، روشن شود و اگر استثنایی در این زمینه وجود دارد، انجام دهیم. همچنین تلاش می‌کنیم که آخرین اطلاعاتی که تصمیم‌گیران و تصمیم‌سازان نیاز دارند، پیدا کرده و کمک کنیم تا تصمیم‌سازان و تصمیم‌گیران بهترین تصمیم ممکن را بگیرند.

منبع: شماره ۱۰ نشریه اخبار مالی

اشتراک گذاری :

پاسخ دهید