بازار از اوراق مسکن اشباع نشده است – اخبار مالی

بازار از اوراق مسکن اشباع نشده است

70
0
اشتراک گذاری :
بازار از اوراق مسکن اشباع نشده است

اخبار مالی- رییس اداره کل سازمان و روش های بانک ملی ایران معتقد است که بازار از اوراق مسکن اشباع نشده و ظرفیت ورود اوراق مسکن جدید همچنان وجود دارد.

هادی سالار خیلی در گفت و گو با خبرنگار اخبار مالی به ایجاد رقابت با ورود اوراق مسکن بانک ملی به بازار اشاره کرد و گفت: با ورود اوراق مسکن بانک ملی رقابتی در قیمت گذاری اوراق مسکن به وجود آمد و بدین ترتیب قیمت این اوراق کاهش یافت. ضمن این که اوراق تسهیلات مسکن تاکنون در انحصار بانک مسکن بود و ورود بانک ملی ایران، انحصار این بازار را شکسته و قیمت برای استفاده کنندگان کاهش یافت. همچنین محدودیتی برای خرید و فروش اوراق تسهیلات مسکن بانک ملی ایران در نظر گرفته نشده است در حالی که اوراق موجود در بازار دارای محدودیت در این زمینه بودند.

وی درباره مزیت اوراق تسهیلات مسکن بانک ملی ایران خاطر نشان کرد: سال ساخت مسکن در بهره مندی از اوراق تسهیلات این بانک موثر نیست. منوط به اینکه ارزش گذاری مسکن متناسب با تسهیلات باشد.

رییس اداره کل سازمان و روش های بانک ملی ایران درباره هدف ورود بانک ملی ایران به این بازار گفت: بانک مرکزی مجوز ورود بانک ها به این حوزه را صادر کرد و بانک ملی برای کمک به اقتصاد کشور و همچنین پاسخگویی به متقاضیان مسکن برنامه ای طراحی کرد و این طرح مورد تایید قرار گرفت و به بازار عرضه شد. ضمن این که سیاست بانک ملی ایران از ورود به بازار اوراق تسهیلات مسکن، به هیچ عنوان منفعت طلبانه نیست و هدف ما شکستن قیمت این اوراق در بازار و رضایتمندی استفاده کنندگان از تسهیلات مسکن بوده است.

سالار خیلی همچنین تصریح کرد:متقاضیان این اوراق در دو دسته قرار می گیرند. متقاضیان نخست آن دسته از افرادی هستند که با سرمایه گذاری در بانک به دنبال انتفاع از سود سپرده اند. دسته دوم نیز افرادی هستند که متقاضی استفاده از تسهیلات مسکن اند اما منابع خاصی را برای بهره مندی از این تسهیلات ندارند.

وی تاکید کرد: برای افتتاح سپرده کوتاه مدت در بانک حداکثر ۱۰ درصد سود تعلق می گیرد اما با سپرده گذاری در بخش مسکن و خرید این اوراق، علاوه بر کسب سود سپرده، اوراق تسهیلات نیز به فرد تعلق می گیرد که از سود خرید و فروش در بازار فرابورس بهره مند است.

رییس اداره کل سازمان و روش های بانک ملی ایران درباره جزئیات این اوراق نیز گفت: در طرح یکم بانک ملی ایران، حداقل مبلغ سپرده گذاری ۱۶ میلیون تومان و نرخ سود ۱۰ درصد خواهد بود و در طرح بعدی افتتاح حساب با ۵۰ هزار ریال نیز امکان پذیر خواهد بود و نرخ سود نیز بر اساس میزان سپرده گذاری و نرخ سود بانکی مصوب بانک مرکزی تعیین می شود. ضمن اینکه همه افراد می توانند از این اوراق بهره مند باشند و علاوه بر دریافت اوراق، از نرخ سود متعادل برابر سپرده های کوتاه مدت منتفع شوند.

سالارخیلی با اشاره به این نکته که ۳۳۰۰ واحد در کل کشور تسهیلات مسکن بانک ملی را در اختیار متقاضیان قرار می دهند، افزود: در دسترس همگان قرار گرفتن این تسهیلات با توجه به تعداد واحدهای پاسخگو در این زمینه از دیگر مزیت های این طرح محسوب می شود./ اختصاصی اخبار مالی

اشتراک گذاری :

پاسخ دهید