بورس ارز مشکلی را حل نمی کند – اخبار مالی

بورس ارز مشکلی را حل نمی کند

229
0
اشتراک گذاری :
بورس ارز مشکلی را حل نمی کند

اخبار مالی- تحلیلگر بازار ارز و طلا با اشاره به مشکلات موجود در زمینه ارز تاکید کرد که در شرایط کنونی حتی تشکیل بورس ارز هم نمی تواند مشکلی را حل کند.

میثم رادپور، در همایش ملی تامین مالی و سرمایه گذاری برای مدیران با بیان این موضوع که کشور گرفتار بحران بدهی است، گفت: در این شرایط و با توجه به مشکلاتی که گریبان بازار ارز را گرفته است، نمی توان بورس ارز را به عنوان راه حل تشکیل داد و در این شرایط حتی ابزارهای جدیدهم در  بازار جواب نمی دهد.

وی همچنین خاطر نشان کرد:آثار تورمی بحران بدهی در کشور بسیار زیاد است و ما در حال حاضر با بحران نظام بانکی و بحران ارز به صورت همزمان مواجه هستیم و می توان گفت کاهش تورمی که دولت به شدت به آن اصرار دارد، عوارض عمده ای داشته و نظام بانکی را در معرض آسیب جدی قرار داده است.

رادپور با بیان این مطلب که بانک مرکزی برای کاهش تورم نرخ جرائم اضافه برداشت بانک ها از ذخایر بانک مرکزی را افزایش داده، خاطر نشان کرد: در این شرایط دست اندازی بانک ها به منابع یکدیگر بیشتر شد و به همین دلیل نرخ سود بین بانکی نیز افزایش یافته و به دنبال آن افزایش سود سپرده نیز اتفاق افتاد.

این کارشناس بازارارز و طلا همچنین تاکید کرد: بالا نگه داشتن نرخ بهره در طولانی مدت باعث افزایش بی سابقه شکاف نرخ سود و نرخ تورم شد و درنتیجه شکاف بدهی و دارایی به وجود آمد و آن چه پدید آمد این بود که سمت چپ ترازنامه بانک ها تقویت شده و سمت راست آن تضعیف شد؛ بدین ترتیب بانک ها بدهکارتر شدند.

وی در ادامه گفت: کشور در حال حاضر با بحران نظام بانکی مواجه است که این بحران از عوامل قانونی و نظارتی، عوامل سیاسی و عوامل اجتماعی نشات می گیرد. ما در معرض بی اعتبار شدن پول قرار داریم و بحران اجتماعی بازار ارز را نیز تحت تاثیر قرار داده است./ اختصاصی اخبار مالی

اشتراک گذاری :

پاسخ دهید