بورس به شرایط قبل برجام باز می گردد – اخبار مالی

بورس به شرایط قبل برجام باز می گردد

97
0
اشتراک گذاری :
بورس به شرایط قبل برجام باز می گردد

اخبار مالی-رئیس کمیسیون بازار پول و سرمایه اتاق بازرگانی تهران معتقد است که با خروج آمریکا از برجام و پس از آن کم شدن همکاری اروپا با ایران، شرایط اقتصادی کشور و بورس به دوران پیش از برجام باز می گردد.

علی سنگینیان در گفت و گو با خبرنگار اخبار مالی درباره اثرات خروج امریکا از برجام گفت: این اتفاق می تواند ریسک بزرگی برای بازار سرمایه ایجاد کند، با این که فعالان اقتصادی تصور می کردند که آمریکا از برجام خارج شود اما پیش بینی می شد که تحریم ها به این شکل بازنگردد اما اتفاقی که افتاد این بود که تحریم ها به شدیدترین شکل ممکن برگشت و با این اتفاق عملا همه چیز به شرایط قبل از برجام بازمی گردد.

وی خاطر نشان کرد: تنها تفاوتی که دیده می شود این است که فعلا اروپایی ها آمریکا را برای خروج از برجام همراهی نکرده اند اما به نظر می رسد که اروپایی ها هم به خاطر عواقب همکاری با ایران چندان با این ایران همراه نخواهند شد و عملا به زودی شاهد تحریم هایی در حوزه نفت، بیمه، بانک، کشتیرانی و … به صورت گسترده خواهیم بود.

سنگینیان با اعلام این نکته که این اتقاق شوک بزرگی برای فعالان اقتصادی و بازار خواهد بود، افزود: تعداد زیادی از شرکت ها با خارجی ها ارتباط دارند، مذاکراتی صورت گرفته و فاینانس شروع شده و حال در شرایطی قرار داریم که امکان دارد تمام این ها از دست برود و بخش های مختلف اقتصاد از این قضیه آسیب می بیند.

رئیس کمیسیون بازار پول و سرمایه اتاق بازرگانی تهران در ادامه تاکید کرد: آن بخش از اقتصاد و صنایعی که وصل به بازارهای جهانی بوده و صادرات محور هستند، مثل پتروشیمی ها، فولادی ها و … در معرض آسیب جدی قرار می گیرند و انتقال پول هم از این پس به سختی صورت می پذیرد و بخش های مختلف اقتصاد تحت تاثیر قرار خواهند گرفت.

وی همچنین گفت:بازار سرمایه نیز از این اتفاقات تاثیر می پذیرد و شاید بتوان گفت هنوز برای پیش بینی واکنش بورس به این موضوع زود است اما یک نااطمینانی ممکن است در بازار ایجاد شده و روی فضای کلی بورس اثرات منفی بگذارد.

به اعتقاد سنگینیان بورس ایران در دوران رونق نیست که نگران رکود در آن باشیم اما صنایع مختلف فعال در بورس از این ماجرا متاثر خواهد شد.

به گفته وی وقتی سرمایه گذاری و تجارت تحت تاثیر قرار بگیرد، بازار سرمایه نیز تحت تاثیر قرار خواهد گرفت اما از آن جایی که ما یک بورس بزرگ بین المللی نداریم و فعالیتی در زمینه بین الملل در بازار سرمایه انجام نمی شود، نباید چندان نگران رکود بود و اثری که بورس از این جریان خواهد گرفت بیشتر به خاطر تحت تاثیر قرار گرفتن صنایع داخلی است و باید برای اینکه کمترین آسیب به صنایع داخلی وارد شود، سیاست هایی اتخاذ شود./اختصاصی اخبار مالی

 

اشتراک گذاری :

پاسخ دهید