دولت از بدهی زایی بپرهیزد – اخبار مالی

دولت از بدهی زایی بپرهیزد

87
0
اشتراک گذاری :
دولت از بدهی زایی بپرهیزد

اخبار مالی- وزیر اسبق اقتصاد معتقد است که این روزها همه نهادهای اقتصادی کشور به هم بدهکار هستند و شاهد چرخه بدهکاران در کشور هستیم.

طهماسب مظاهری که در همایش ملی تامین مالی و سرمایه گذاری برای مدیران سخنرانی می کرد، گفت: در حال حاضر مجموعه ای بدهکاران را در کشور داریم که شامل دولت، تامین اجتماعی، بانک ها، بازار سرمایه، شرکت های تولیدی، پیمانکاران و فروشندگان کالا و خدمات به دولت و صندوق های بازنشستگی می شود که همه به هم بدهکارند و در نهایت به مردم نیز بدهکار هستند.

وی با بیان این نکته که نقطه مشترک تمام بدهکاران عدم امکان پرداخت بدهی ها از محل کسب و کار و فعالیت اقتصادی است، افزود: وجود تورم تک نرخی و تسهیلات با سود ۲۵ درصد به بالا از شرایط موجود در فضایی است که بدهکاران در آن ظهور می کنند وعلاقمندی و ولع همه بدهکاران به بدهی زایی جدید با علم به عدم امکان بازپرداخت از دیگر نقاط مشترک بدهکاران محسوب می شود.

رئیس اسبق بانک مرکزی همچنین گفت:در اقتصاد امروز ایران دولت به بانک ها و تامین اجتماعی بدهکار است و بانک ها هم بدهکار بانک مرکزی هستند و در نهایت بانک مرکزی نیز به مردم بدهکار است. همچنین تامین اجتماعی به بیمارستان ها، شرکت های داروسازی و داروخانه ها بدهکار است و این چرخه بدهکاری همچنان ادامه دارد.

مظاهری با اعلام این نکته که برای رفع بدهی نباید بدهی زایی کرد، افزود: دولت دوازدهم باید به این نکته توجه کند که اگر برای رفع بدهی هایی که در حال حاضر دارد، بخواهد بدهی زایی جدیدی بکند، قطعا با تورم زیادی مواجه خواهد شد./اختصاصی اخبار مالی

اشتراک گذاری :

پاسخ دهید