بخش مسکن به ابزارهای تامین مالی متنوع نیاز دارد – اخبار مالی

بخش مسکن به ابزارهای تامین مالی متنوع نیاز دارد

72
0
اشتراک گذاری :
بخش مسکن به ابزارهای تامین مالی متنوع نیاز دارد

اخبار مالی- یکی از کارشناسان بخش مسکن معتقد است که برای تامین مالی این بخش نیاز به ایجاد ابزار های متنوعی است تا بتواند به سرمایه گذاران برای حضور در این حوزه اقتصادی کمک کند.

بیت الله ستاریان کارشناس بازار مسکن درمورد وضعیت بازار مسکن به خبرنگار اخبار مالی گفت: دو سال پیش زمانی که برجام نهایی شد، پیش بینی شده بود که رکود حاکم بر بازار مسکن دچار تحول شود و انتظار می رفت تا انتهای سال ۹۵ حرکتی در بخش مسکن اتفاق بیافتد اما از آن جایی که برجام و نتایج آن خیلی کند پیش رفت و اجرای آن به تاخیر افتاد، پیش بینی ها درست از آب درنیامد و در نتیجه در شهریور ماه ۹۶ مسکن با خیز کوتاهی رشد را تجربه کرد .

وی خاطر نشان کرد: کارشناسان بخش مسکن این خیز را آغاز تحول و خروج از رکود بخش مسکن دانسته و معتقدند که تا خرداد ۹۷ شاهد رونق بیشتر در این بخش بوده و تا شهریور رشد قیمت ها را داشته باشیم و افزایش قیمت ها با خیز بلند تری تا پایان سال ۹۷ را می توان پیش بینی کرد. همچنین در این مدت افزایش معاملات، افزایش قیمت و افزایش تولید و سرمایه گذاری را در بخش مسکن به ثبت رسیده است.

ستاریان با این حال تاکید کرد:با این حال اگر پیش بینی ها درست از آب در نیاید، ممکن است در سال ۹۸ شاهد رکود حاکم بر بخش مسکن باشیم .

ابن استاد دانشگاه در ادامه خاطر نشان کرد:رشد اقتصادی که در دوسال گذشته داشتیم با بازگشایی برخی تحریم ها و بازگشت منابع و آزاد شدن اقتصاد تا حدودی، این رشد باید در بخش مسکن دیده شود. البته اگر اتفاقی مثل جنگ پیش آید تاثیر زیادی نه تنها در بخش مسکن که در تمام جنبه های اقتصادی خواهد افتاد اما خروج آمریکا از برجام و یا حتی برهم خوردن برجام هم نمی تواند تاثیر چندان عمیقی در حوزه مسکن بگذارد.

وی با اعلام این مطلب که مسائلی مثل برهم خوردن یا مشکلات ایجاد شده بر سر راه برجام بیشتر می تواند بازارهای کوتاه مدت مثل طلا و ارز را تحت تاثیر قرار دهد، افزود: از آن جایی که مسکن یک فرصت سرمایه گذاری بلند مدت محسوب می شود، از اتفاقات این چنین نمی تواند تاثیر ناگهانی بگیرد و تحرک و رکود بخش مسکن ناشی از ابزار های اقتصاد کلان است.

ستاریان به این موضوع تاکید کرد که بخش مسکن نیازمند ابزارهای مالی متنوع است که می تواند به رونق این بازار کمک کند و گفت: این ابزار می تواند شامل اوراق تسهیلات مسن، اوراق رهنی، صندوق های مسکن و ساختمان، تسهیلات، تسهیلات خارجی (فاینانس) و … باشد که سرمایه گذاران بتوانند با توجه به تنوع موجود درابزار ها و با در نظر گرفتن شرایط سرمایه گذاری از این ابزار ها استفاده کند. اما از آن جایی که اقتصاد ما از ثبات برخوردار نیست، ما با کمبود ابزارهای تامین مالی در بخش مسکن مواجه هستیم و در حال ابزاری که مورداستفاده قرار می گیرد اوراق تسهیلات و تسهیلات مسکن است و جای خالی سایر ابزارهای تامین مالی در این بخش احساس می شود./اختصاصی اخبار مالی

 

اشتراک گذاری :

پاسخ دهید