پرداخت خسارت های ارزی با نرخ مبادله ای – اخبار مالی

پرداخت خسارت های ارزی با نرخ مبادله ای

67
0
اشتراک گذاری :
اجرای آزمایشی اعتبارسنجی مشتریان در شرکت های بیمه

اخبار مالی – بررسی نوسانات نرخ ارز بر صنعت بیمه در نشست سندیکای بیمه گران با حضور علیپور، دبیر کل سندیکای بیمه گران ایران- معصوم ضمیری ، مدیر عامل بیمه پاسارگاد- محمد آسوده،مدیر عامل بیمه اتکایی ایرانیان- غلامعلی غلامی، قائم مقام بیمه کارافرین – کیوان پور شب عضو کمیسیون بیمه بازرگانی اتاق ایران- امید میر آقازاده ، مدیر کل حساب ها و ذخایر اتکایی بیمه مرکزی و مجید کاظمی ، مدیر کل اتکایی آتش سوزی و انرژی بیمه مرکزی روز شنبه ۲۲ اردیبهشت ماه ۹۷ در سالن این نهاد برگزار شد.

محمد علیپور، دبیرکل سندیکای بیمه‌ گران ایران در این نشست گفت: ریسک‌های موجود در شرکت‌های بیمه ریسک های متواتر و پیش بینی شده است و تنها در برخی از موارد جزئیات را شامل نمی‌شود.

وی افزود: اثرات نوسانات نرخ ارز متفاوت است برخی به صورت فوری مشاهده و برخی دیگر در طولانی مدت اثر بخشی خواهد داشت.

 

تمام ریسک ها بیمه پذیر نیست

در ادامه نشست ضمیری مدیرعامل بیمه پاسارگاد به طرح دیدگاه های خود پرداخت و گفت: از نظر مقررات ارزی، صنعت بیمه تابع دریافت ارز مبادله ای است و نیازهای خود را از بانک مرکزی و با تایید بیمه مرکزی دریافت می کنند.

وی افزود: شرکت هایی که دارایی یا منابع ارزی دارند از تسعیر ارز بهره مند می شوند ولی شرکت هایی که باید خسارت به ارز پرداخت کنند، بدهی آنها افزایش می یابد. ضمیری خاطرنشان کرد: حق بیمه اتکایی باید به ارز پرداخت شود و به همین دلیل حق بیمه دریافتی نیز افزایش می یابد.

مدیرعامل بیمه پاسارگاد توضیح داد: اگر شرکت های بیمه در زمان عقد قرارداد، افزایش نرخ ارز را پیش بینی نکرده باشند باید با نرخ بالاتر خسارت بپردازند و شرکت های بیمه تلاش می کنند تا در زمان عقد قرارداد یک نرخ ارز ثابت را لحاظ کرده و آن را ملاک قرار دهند.

وی با اعلام این مطلب که پرداخت حق بیمه ها با نرخ مبادله ای است و افزایش نرخ ارز مبادله ای در حدی نیست که بخواهد در حق بیمه ها تاثیر چندانی بگذارد.

ضمیری همچنین با اشاره به این موضوع که همه ریسک ها قابل بیمه شدن نیست، گفت: چندی پیش اعلام شد که برنامه ای برای بیمه کردن ریسک قیمت سهام اجرا شود اما عملا این امکان پذیر نیست و دخالت در تعیین قیمت سهام محسوب می شود و با اقتصاد آزاد در تضاد است.

 

حساسیت برخی بیمه نامه ها به نوسان نرخ ارز بیشتر است

 

در بخش دیگری از این نشست محمد آسوده، مدیرعامل بیمه اتکایی ایرانیان گفت: افزایش نرخ ارز در صورت های مالی شاید مثبت باشد اما نقدینگی برای شرکت ها به همراه نخواهد داشت زیرا دارایی ٣٧٠٠ تومانی آنها به ۴٢٠٠ تومان افزایش می یابد ولی نقدینگی به همراه ندارد.

آسوده با اشاره به قاعده نسبی و ماده ١٠ قانون بیمه گفت: در صورتی که دارایی به کمتر از ارزش واقعی بیمه شده باشد، به تناسب خسارت کمتری دریافت می کند. وی بیمه نامه های داخلی را به سه دسته بیمه نامه های ریالی، بیمه نامه های ارزی و بیمه نامه های با نرخ ثابت ارز تقسیم کرد و افزود: حق بیمه برخی از این بیمه نامه ها زودتر و برخی دیرتر به افزایش نرخ ارز حساس هستند.

 

مدیرعامل بیمه اتکایی ایرانیان افزود: زمانی بیمه گذار می تواند خسارت خود را کامل دریافت کند که اموالش را به قیمت واقعی بیمه کرده باشد.

این مدیر ارشد بیمه ای ادمه داد : هرچه ارزی بری دارایی ها بیشتر شود تاثیر نرخ نوسانات نرخ ارز برای ارائه پوشش بیمه ای برای آن نیز افزایش پیدا می کند.

آسوده افزود : معمولا تا یک حدی شرکت های بیمه بدون افزایش و تغییر خسارت را پرداخت می کنند، در این شرایط معمولا بیمه نامه ها اصلاح نمی شود فقط در پی الحاقیه مورد بازنگری قرار می گیرد.

مدیرعامل بیمه اتکایی ایرانیان خاطر نشان کرد: بیمه نامه های ارزی معمولا با قیمت توافقی صادر می شود و رشته هایی مثل باربری، نفت ، انرژی، مهندسی و رشته هایی از این قبیل بیشتر تحت تاثیر نوسانات نرخ ارز قرار می گیرند، طبعا ارزش این اموال بیمه شده که باید بیمه گذاران مابقی این افزایش را بیمه کنند تا بتوانند خسارت خود را کامل بگیرند و سایر رشته های بیمه با توجه به ترکیبی که دارند، ممکن است دیرتر نسبت به قضیه ارز عکس العمل نشان دهند.

 

لزوم حمایت صندوق ویژه دولت از صنعت بیمه

غلامعلی غلامی قائم مقام مدیرعامل بیمه کارآفرین دیگر سخنران جلسه بود، وی به تبعات خروج آمریکا از برجام و تاثیر تحریم ها بر اقتصاد و صنعت بیمه پرداخت و گفت: با وجودی که پس از برجام با چند شرکت بیمه خارجی وارد همکاری شده بودیم، پس از بوجود آمدن موانع جدیدی که پیش آمده برای ادامه ارتباط با آن ها دچار مشکل خواهیم شد.

وی خاطر نشان کرد: امروزه صنعت بیمه باید هشیار باشد و مسائل مربوطه را در داخل مدیریت کند؛ الان زمان آن رسیده که از صندوق ویژه دولت برای حمایت از صنعت بیمه در زمان تحریم تشکیل شده، کمک گرفته شود.

قائم مقام مدیرعامل بیمه کارآفرین هم چنین تاکید کرد: در شرایط اضطراری، شرکت های بیمه باید رقابت های غیرحرفه ای را کنار گذاشته و از نگهداری ریسک نزد خود بویژه در بخش های انرژی پرهیز کنند.

مجید کاظمی، مدیر کل اتکایی آتش سوزی و انرژی بیمه مرکزی در این نشست با اشاره به اینکه نوسان ارزی در حوزه بیمه نامه های انرژی و خدمات مهندسی بویژه نفت و گاز بر ارزش افزوده کالا اثر می گذارند گفت: این یک ریسک بزرگ است که به طور مستقیم بر عملکرد شرکت های بیمه اثر می گذارد بنابراین باید بیمه گذاران توجیه شوند و با اصلاح بیمه نامه ها، در زمان بروز حادثه و دریافت خسارت دچار مشکل نشوند.

وی تاکید کرد: بیمه ها در زمان بروز حادثه، باید خسارت وارد شده را بر مبنای نرخ روز پرداخت کنند که سبب تحمیل بدهی به بیمه ها می شود.

امید میرآقازاده مدیر کل حساب ها و ذخایر اتکیی بیمه مرکزی دیگر سخنران جلسه نیز گفت: یکی از مشکلات تامین نقدینگی ارزی مورد نیاز، بیمه نامه هایی است که بر پایه ارز تدوین می شود. باید حق بیمه ها به نرخ روز به ارز مورد نظر پرداخت شود.

وی توجه نکردن به این مشکل را به معنی منتقل کردن ریسک شرکت ها به بیمه ها دانست و تاکید کرد: باید این رویه را اصلاح کرد؛ زیرا وقتی حق بیمه بر مبنای نوسان ۲۰ تا ۳۰ درصدی بسته می شود اما نوسان ۵۰ درصدی رخ می دهد، ناگزیر به اصلاح بیمه نامه ها هستیم.

 

اقتصاد ما قابل پیش بینی نیست

 

کیوان پورشب عضو کمیسیون بیمه اتاق بازرگانی  ایران سخنان خود را با تحولات بیمه کشور در سال‌های اخیر آغاز کرد و گفت: مهم‌ترین فاکتوری که در طول این سالها به آن کمتر پرداخته شده نقش بیمه در پیشبرد اقتصاد است. اگر رابطه مستقیم بیمه با بازار پول و سرمایه و بانک مرکزی ایجاد می‌شد مطمئنا مشکلات فعلی صنعت بیمه به حداقل می‌رسید.

وی در ادامه افزود: اقتصاد ما قابلیت پیش بینی ندارد و اگر صنعت بیمه با بازارهای پول و سرمایه در مسائل مختلف اقتصادی ورود کنند، شاید بتوان پیش بینی های دقیق تری از ریسک های موجود در اقتصاد ارائه داد.

پور شب همچنین تاکید کرد:اقتصاد ایران امروز امن نیست و نمی توانیم روی آینده پیش بینی کنیم.

اشتراک گذاری :

پاسخ دهید