تخصیص ۲۲ هزار میلیارد تومان برای ساماندهی غیرمجازها – اخبار مالی

تخصیص ۲۲ هزار میلیارد تومان برای ساماندهی غیرمجازها

74
0
اشتراک گذاری :
تخصیص 22 هزار میلیارد تومان برای ساماندهی غیرمجازها

اخبار مالی – اقتصاد ایران در چند سال اخیر با معضلی به نام موسسات اعتباری غیر مجاز مواجه بوده که پول مردم را بهبهانه پرداخت سود جمع کرده و مسئولان و تشکیل دهندگان آن ناگهان از دسترس خارج شده و با پول های مردم فرار می کردند. متاسفانه با وجودی که تجربه از دست دادن پول به واسطه این موسسات بارها برای مردم رخ داده بود اما باز موسسات جدیدی ایجاد شده و به کار خود ادامه می داند.

در این میان بانک مرکزی در سال های اخیر تلاش کرد تا به نحوی مانع فعالیت این موسسات شده و حال رئیس کل بانک مرکزی می گوید که دیگر اثری از موسسات بدون مجوز در کشور وجود ندارد.

ولی الله سیف همچنین اعلام کرده که رقم خط اعتباری تعیین شده برای ساماندهی موسسات غیرمجاز، حدود ۲۲ هزار میلیارد تومان است که این میزان به تدریج در حال تخصیص بوده و بانک مرکزی تمام توان خود را برای بهبود شرایط بازار پولی کشور به کار گرفت و در این زمینه با اقتدار کامل به میدان آمد تا این‌گونه نهادهای غیرمجاز پولی را که بلیه ای برای اقتصاد کشور محسوب می شدند، با کمک نهادهای قضایی، انتظامی و امنیتی از سرراه اقتصاد بردارد، از این رو می توان گفت که ساماندهی موسسات غیرمجاز، دستاوردی بزرگ است.

ولی اله سیف، رییس کل بانک مرکزی که در فراکسیون «مستقلین» مجلس شورای اسلامی سخن می گفت، با بیان اینکه ۲۵ درصد از نقدینگی کشور، براساس برآوردها در سال ۱۳۹۲ در اختیار نهادهای پولی غیرمجاز قرار داشت، ‌عنوان کرد: با توجه به اینکه هیچگونه نظارتی بر فعالیت نهادهای غیرمجاز وجود نداشت و میزان نقدینگی بالایی در اختیار آنها بود و این میزان از نقدینگی در هر مسیری قرار می گرفت، اثرات زیان باری را به بارمی آورد، از این رو می توان گفت که ساماندهی موسسات غیرمجاز، دستاوردی بزرگ است.

وی افزود: در حال حاضر رقم خط اعتباری تعیین شده برای ساماندهی موسسات غیرمجاز، حدود ۲۲ هزار میلیارد تومان است که البته این میزان به تدریج در حال تخصیص است و تاکنون حدود ۱۵ هزار میلیارد آن تخصیص یافته است. ذکر این نکته ضروری است که پشتوانه این خطوط اعتباری، دارایی هایی است که از موسسات مورد اشاره شناسایی می شود.

رییس کل بانک مرکزی با ابراز گلایه از کم لطفی ها از سوی برخی نمایندگان مجلس شورای اسلامی در همراهی و پشتیبانی از بانک مرکزی در مسیر ساماندهی تعاونی های غیرمجاز، گفت: بانک مرکزی تمام توان خود را برای بهبود شرایط بازار پولی کشور به کار گرفت و در این زمینه با اقتدار کامل به میدان آمد تا این‌گونه نهادهای غیرمجاز پولی را که بلیه ای برای اقتصاد کشور محسوب می شدند،  با کمک نهادهای قضایی، انتظامی و امنیتی از سرراه اقتصاد بردارد؛ اما متاسفانه در این مسیر چالش برانگیز، بانک مرکزی به شدت مظلوم واقع شد و البته، برخی نمایندگان مجلس شورای اسلامی نیز در حق بانک مرکزی کم لطفی کردند و کمترین همراهی را داشتند.

 

 

اشتراک گذاری :

پاسخ دهید