حفظ توان مالی صنعت بیمه به کمک صندوق خسارت بدنی – اخبار مالی

حفظ توان مالی صنعت بیمه به کمک صندوق خسارت بدنی

55
0
اشتراک گذاری :
حفظ توان مالی صنعت بیمه به کمک صندوق خسارت بدنی

اخبار مالی- صندوق تامین خسارت بدنی به دنبال این است که بتواند با استانداردهایی که به تصویب مراجع ذی‌ربط می‌رساند شاخصه‌های داشته باشد که بتواند حفظ توان مالی صنعت بیمه دقت نظر داشته باشد.

صندوق تامین خسارت بدنی کشور براساس تبصره ۵ ماده ۲۴ قانون بیمه شخص ثالث، ۲درصد از منابع خود را می بایست در زمینه تعمیم امر بیمه، گسترش فرهنگ بیمه، ترغیب رانندگان فاقد بیمه نامه شخص ثالث به اخذ بیمه نامه و پیشگیری از زیانهای ناشی از حوادث رانندگی هزینه نماید . صندوق خسارت بدنی در سال ۹۶ کمیته ای را با هدف اجرای این تبصره تشکیل داد ، همین امر بهانه ای شد تا با علی جباری، مدیرعامل صندوق تامین خسارت بدنی کشور به گفتگو نشسته ایم.

 

بعنوان نخستین سوال اگر موافق هستید از همین تبصره ۵ ماده ۲۴ شروع کنیم . این تبصره چه می گوید؟

در قانون شخص ثالث آمده : صندوق می تواند با تصویب مجمع عمومی ، حداکثر تا دودرصد(۲%) از منابع مالی خود را جهت تعمیم امر بیمه، گسترش فرهنگ بیمه، ترغیب رانندگان فاقد بیمه نامه شخص ثالث به اخذ بیمه نامه و پیشگیری از زیانهای ناشی از حوادث رانندگی از طریق عقد قرارداد با وزارتخانه ها و دستگاههای اجرائی ذی ربط از قبیل سازمان صدا و سیما، وزارتخانه های آموزش و پرورش، علوم، تحقیقات و فناوری، فرهنگ و ارشاد اسلامی و ورزش و جوانان اختصاص دهد.دستگاه های نامبرده شده در این تبصره کاملا مشخص می کنند جامعه هدف فرهنگ سازی از نظر قانونگدار در گام اول دانش آموزان ، دانشجویان ، جوانان و در گام بعد عموم جامعه با همکاری اصحاب رسانه اعم از صدا و سیما و رسانه های الکترونیک و چاپی هستند.

 

– یک کار ویژه در پایان سال گذشته انجام دادید و به صورت حضوری در استان ها به زندان سرکشی کردید ،هدف از این کار چه بود و به نتیجه‌ای که می‌خواستید رسیدید؟

در قانون بیمه شخص ثالث مصوب ۱۳۹۵ که یکی از قوانین مترقی و کامل است ،یک دغدغه بود که نکند به خاطر عدم اجرای صحیح قانون و عدم اطلاع مراجع قضایی کسانی که در زندان‌ها باشند . لذا با هماهنگی قوه قضاییه و هیئت نظارت به اکثر استان‌های کشور که حوادث و سوانح رانندگی نرخ بالایی مراجعه کردیم و از نزدیک با مسئولین قضایی جلسه داشتیم .در همان جا تصمیم گرفتیم کسانی که به دلیل عدم پرداخت دیه بدهکار بودند و یا نتوانست بودن جبران‌کنند همه آنها را شناسایی کنیم و زمینه آزادی آنها را قبل از پایان سال انجام دهیم که بحمداله عموماً از زندان‌های کشور آزاد شدند.

 

برنامه های سال ۹۷ صندوق تامین خسارت بدنی کشور چه خواهد بود؟

در صندوق امسال بحث ارتقا کیفیت پرونده‌ها را داریم و نگاهمان این است که صندوق با توجه به اصالتی که در قانون دیده شده است ، صندوق مکمل صنعت بیمه در ارتباط با بحث ورشکستگی و لغو پروانه با توقف فعالیت داشته باشد و در این حوزه کار کنیم ، صندوق بتواند با استانداردهایی که به تصویب مراجع ذی‌ربط می‌رساند شاخصه‌های داشته باشد که بتواند حفظ توان مالی صنعت بیمه دقت نظر داشته باشد و اگر خدای نکرده فردا اتفاق افتاد و شرکتی از لحاظ توانگری و مالی ضعیف شده لغو پروانه صورت گرفت ، صندوق بتواند در آن حوزه فعالیت ویژه‌ای داشته باشد که تا به حال این استاندارد وجود نداشته و این ذخایر گرفته نشده بود ان‌شاءالله در سال ۹۷ نگاه ما این است که در این حوزه بیشتر کار کنیم و صندوق را در این حوزه تقویت کنیم .اگر رسالتی در این حوزه دارد حتماً استانداردهای آن وجود داشته باشد و ذخایر آن را نیز محاسبه کرده باشد و بحث دیگر ارتقای کیفیت پرونده‌ها است. یعنی با مراجع قضایی از نزدیک تعامل خواهیم داشت کیفیت پرونده‌های صندوق را ارتقا دهیم که ان‌شاءالله مردم زودتر به حقشان برسند./اخبار پولی مالی

اشتراک گذاری :

پاسخ دهید