آغاز دومین دوره مسابقات بین‌المللی تصویر میکروسکوپی با حمایت بانک پاسارگاد – اخبار مالی

آغاز دومین دوره مسابقات بین‌المللی تصویر میکروسکوپی با حمایت بانک پاسارگاد

64
0
اشتراک گذاری :
آغاز دومین دوره مسابقات بین‌المللی تصویر میکروسکوپی

اخبار مالی- دومین دوره مسابقات بین‌المللی تصویر میکروسکوپی (IMIC2018)، در روز سه‌شنبه ۲۵ اردیبهشت۱۳۹۷ در دانشگاه خاتم آغاز شد.

این مسابقه با همکاری دانشگاه صنعتی امیرکبیر و دانشگاه خاتم، در زمینه‌های تخصصی شامل متالوگرافی، نانومواد، الیاف و پلیمرها، علوم زیستی و بیومواد، سراموگرافی و مینرالوگرافی، همراه با کارگاه­‌های مرتبط در روزهای ۲۵ و ۲۶ اردیبهشت ۱۳۹۷ در دانشگاه خاتم برگزار می‌شود.

هدف اولیه مسابقات، فراهم آوردن فرصتی برای دانش‌پژوهان و محققان علاقه‌مند در زمینه‌ی خواص مواد و علوم زیستی، برای به اشتراک گذاشتن تصاویر میکروسکوپی و اطلاعات ارزشمند علمی است که نظر علاقه‌مندان از سراسر دنیا را به خود جلب کرده‌است.

در این مراسم احمد محمودیان مدیریت توسعه مدیریت و منابع دانشگاه خاتم ضمن ابراز خرسندی از استقبال پژوهشگران و محققان برجسته از دوره‌های علمی و مسابقات بین‌المللی دانشگاه خاتم، به ارایه‌‌ی توضیحاتی در خصوص فعالیت‌های این دانشگاه پرداخت.

نادر پروین، عضو هیئت علمی دانشگاه صنعتی امیرکبیر در مراسم افتتاحیه مسابقه بین‌المللی تصویر میکروسکوپی گفت: بیش از ۳۰۰اثر به دبیرخانه مسابقات رسیده‌است. در ابتدا در نظر داشتیم که ۱۰۰اثر را برای بخش نمایشگاهی انتخاب کنیم که به دلیل کیفیت بالای آثار، ۱۳۸ تصویر برای بخش نمایشگاهی و داوری انتخاب شد. داوری و ارزیابی با صورت حضور صاحب اثر انجام شده و سوالاتی در خصوص ارزش علمی، فنی و ابتکارات مطرح می‌شود. از دیگر ملاک‌ها کیفیت و زیبایی‌شناختی اثر خواهد بود.

وی با ارایه‌ی توضیحاتی در خصوص میکروسکوپ‌های نوری و الکترونی ادامه داد: امیدواریم همکاری بین دانشگاه امیرکبیر و خاتم ادامه پیدا کند و دوره‌ی بعدی در سال ۲۰۲۰ برگزار شود.

پروین در پاسخ به سوالات خبرنگاران افزود: آثار راه یافته به این دوره از مسابقات توسط ۲۶داور داخلی و خارجی ارزیابی شده‌اند و امتیازدهی تکمیلی در این دو روز، توسط داورانی از کشورهای ایران، آلمان، ایتالیا، فرانسه، کره، اسپانیا، چین، کانادا، عراق و… انجام می‌شود. همچنین دو کارگاه آموزشی توسط Ali Sabea Hammood از دانشگاه Kufa و Jer-Shing Huang از

Leibniz institute of Photonic Technology آلمان در این دو روز برگزار می‌شود. اختتامیه مسابقه نیز ساعت۱۵روز ۲۶اردیبهشت در محل دانشگاه خاتم صورت می‌گیرد و در نهایت در ۵ بخش متالوگرافی، نانومواد، الیاف و پلیمر، علوم زیستی و بیومواد، سراموگرافی و مینرالوگرافی، ۵۰۰دلار به نفر اول و ۳۰۰دلار به نفر دوم اعطا خواهد شد. پیش‌بینی می‌شود رقابت سازنده‌ای که در بین شرکت‌کنندگان به‌وجود آمده، موجب ارتقای این علم در بین پژوهشگران شود.

اولین دوره‌ی مسابقات تصویر میکروسکوپی (IMIC2015)، در اردیبهشت سال ۱۳۹۴ و با همکاری دانشگاه صنعتی امیرکبیر و دانشگاه خاتم برگزار شده‌است. در آن دوره، بیش از ۶۰۰ عکس به دبیرخانه مسابقات فرستاده شده‌ که از میان آن­ها تعداد ۲۱۰ عکس برای نمایش در نمایشگاه انتخاب شده‌بود. شرکت‌کنندگان بین‌المللی منتخب از کشور­های مختلفی همچون آلمان، کانادا، برزیل، ژاپن و هلند در مسابقه حاضر شده‌ و جایزه‌ی اهدا شده برای هر ­بخش مسابقه، ۱۰۰۰ دلار بود.

گفتنی‌است دانشگاه خاتم، تاکنون دوره‌ها و همایش‌های بین‌المللی متعددی را با همکاری دانشگاه‌های Stanford، Oxford، MIT، Cambridge، Emory، Arizona، Imperial College London، Uppsala University، University of Illinois و… برگزار کرده‌است که از این میان می‌توان به مدارس تابستانی و دوره‌های اقتصاد انرژی و محیط‌زیست، طراحی بازار، سیستم‌های سایبری– فیزیکی و اقصاد داده‌های بزرگ و درستی‌سنجی سیستم‌های همروند با حضور استادان بنام بین‌المللی، اشاره کرد.

اشتراک گذاری :

پاسخ دهید