راه اندازی بورس ارز از سامانه نیما کارآمد تر است – اخبار مالی

راه اندازی بورس ارز از سامانه نیما کارآمد تر است

53
0
اشتراک گذاری :
راه اندازی بورس ارز از سامانه نیما کارآمد تر است

اخبار مالی – در حالی که شورای عالی بورس از سال ۹۴ مجوز راه اندازی بورس ارز را صادر کرده اما هنوز از راه اندازی اینبورس در ایران خبری نیست و هر چند وقت یک بار با آشفتگی بازار ارز، توجه مسئولان به این مقوله جلب می شود.

نبودن مکانی مشخص برای معاملات آزاد ارز و همچنین تفاوت در نرخ ارز اعلامی بانک مرکزی با بازار آزاد مشکلات عدیده‌ای را برای فعالان اقتصادی به وجود آورده و بیشترین آسیب را به حوزه واردات و صادرات وارد کرده و در این میان به نظر می رسید که راه‌اندازی بورس ارز مناسب‌ترین گزینه خواهد بود که نه تنها پوشش نوسانات نرخ ارز را به دنبال خواهد داشت‌، بلکه به وسیله ابزارهایی که در بورس ارائه می‌شود، می‌توان ریسک مزبور را مهار کرد.

در همین رابطه نایب رئیس کمیسیون بودجه مجلس در آخرین اظهار نظر درباره این بورس گفته که با راه اندازی بورس ارز، در صورتی که در این محل، ارز عرضه شده و به تقاضاها پاسخ داده شود فعالیت های ارزی را شفاف می کند.

هادی قوامی، با اشاره به زمزمه هایی مبنی راه اندازی بورس ارز، گفت: راه اندازی بورس ارز فعالیت های ارزی را شفاف می کند، در صورتی که در این محل، ارز عرضه شده و به تقاضاها پاسخ داده شود، در غیر اینصورت تاثیری بر بازار ارزی کشور نخواهد داشت.

نایب رییس کمیسیون برنامه، بودجه و محاسبات مجلس، افزود: راه اندازی بورس ارز نباید بازار را میخکوب کند، باید مکمل سیاست های فعلی دولت باشد و به بازار متشکل ارزی با به نرخ فعلی کمک کند. راه اندازی بورس ارز برای ساماندهی بازار می تواند از سامانه نیما کارآمدتر باشد و اثرات مثبت بیشتری در اقتصاد کشور داشته باشد.

وی با اشاره به اهداف راه اندازی بورس ارز، ادامه داد: دولت برای این که نرخ ۴ هزار و ۲۰۰ تومانی ارز را به صورت تدریجی مدیریت کند باید به خارج از این تقاضاها پاسخ دهد، چرا که بورس برای ساماندهی عرضه و تقاضا ایجاد می شود.

نماینده مردم اسفراین در مجلس، یادآور شد: در حال حاضر در برخی کشورها بورس ارز فعال است و اثرات خوبی در اقتصاد آنها بر جای گذاشته است. نایب رییس کمیسیون برنامه، بودجه و محاسبات مجلس، با بیان اینکه راه اندازی بورس ارز برای دوام نرخ ۴ هزار و ۲۰۰ تومانی ضروری است، تصریح کرد: راه اندازی بورس ارز برای ساماندهی بازار می تواند از سامانه نیما کارآمدتر باشد و اثرات مثبت بیشتری در اقتصاد کشور داشته باشد.

اشتراک گذاری :

پاسخ دهید