مشهد پیشتاز تلفیق اقتصاد شهری و اقتصاد اسلامی – اخبار مالی

مشهد پیشتاز تلفیق اقتصاد شهری و اقتصاد اسلامی

72
0
اشتراک گذاری :
مشهد پیشتاز تلفیق اقتصاد شهری و اقتصاد اسلامی

اخبار مالی-مشهد پیشتاز تلفیق اقتصاد شهری و اقتصاد اسلامیاخبار پولی مالی- فروش ۷۰۰ میلیارد تومان اوراق مشارکت خط ۲ و ۳ مترو مشهد با سود علی‌الحساب ۲۰ درصد که با عاملیت بانک آینده عرضه شده است.

مشهد بعنوان پایتخت معنوی ایران اسلامی که میزبان میلیون ها زائر داخلی و خارجی، با چالش های توسعه شهری مواجه است و هر چقدر هم دولت و شهرداری از ایجاد ظرفیت های شهری جدید مانند مترو ، حمل و نقل عمومی و مسیرهای دسترسی شهری در مشهد پشتیبانی مالی کنند، بازهم ظرفیت های جدید قابل تصور است.

از ۲۲ اردیبهشت ماه ۹۷، معاونت اقتصادی و سرمایه گذاری شهرداری مشهد پروژه ای در حوزه تامین مالی عرضه کرد که سود علی الحساب آن از سود نظام بانکی ۵درصد بیشتر است .فروش ۷۰۰ میلیارد تومان اوراق مشارکت خط ۲ و ۳ مترو مشهد با سود علی‌الحساب ۲۰ درصد که با عاملیت بانک آینده عرضه شده است.

بنابه گفته مدیر تامین منابع مالی معاونت اقتصادی شهرداری مشهد این اوراق قابل معامله در بورس و فرابورس، با نام و معاف از مالیات و همچنین قابل وثیقه‌گذاری نزد سیستم بانکی کشور است.پرداخت ۵۰ درصد از اصل و سود این اوراق مشارکت را دولت و ۵۰ درصد دیگر را شهرداری مشهد تضمین کرده است. همچنین این اوراق دارای مجوز بانک مرکزی بوده و بانک آینده نیز ضامن کل اوراق منتشر شده می‌باشد.

همچنین معاون اقتصادی شهردار مشهد با اشاره به روند انتشار اوراق در یک دهه اخیر گفت: بدر یک دهه گذشته بیشترین سود قطعی اوراق مشارکت را شهرداری مشهد پرداخت کرده است.

خواجه نائینی افزود: باید نگاه‌های سرمایه‌گذاری به مشهد تغییر کند، دیگر ساخت مجتمع تجاری آن هم به شیوه قدیم جواب نمی‌دهد و باید پروژه‌ها بر مبنای نیازهای واقعی مردم طراحی و اجرا شود.

وی با بیان اینکه ۵٠ درصد از اصل و سود اوراق مشارکت توسط دولت تضمین شده است، افزود: با توجه به اینکه نرخ سود بانکی ١۵ تا ١۶ درصد است، این اوراق از نرخ سود مناسبی برخوردار است و علاوه بر این در امر توسعه به افراد حس مشارکت می‌دهد.

معاون اقتصادی شهردار مشهد اظهار کرد: ۴٠٠ میلیارد تومان از این اوراق مربوط به خط ٢ و ٣٠٠ میلیارد تومان هم مربوط به خط ٣ قطار شهری مشهد است. علاوه بر این، برای اوراق مشارکت جدید ویژه خطوط قطارشهری و بافت فرسوده پیگیری‌های لازم در حال انجام است تا این اوراق نیز در سال جاری منتشر شود.

اشتراک گذاری :

پاسخ دهید