سهام همراه اول اولین ضامن اوراق صکوک در کشور – اخبار مالی

سهام همراه اول اولین ضامن اوراق صکوک در کشور

95
0
اشتراک گذاری :
سهام همراه اول اولین ضامن اوراق صکوک

اخبار مالی- امروز دوشنبه ۳۰ اردیبهشت ۹۷ بزرگترین تامین مالی بخش خصوصی برای مخابرات ایران با عرضه ۸ هزار میلیارد ریال اوراق مبتنی بر سهام با نرخ ۱۶ درصد و ۴ ساله بدون ضمانت بانکی آغاز شد.

گفتنی است این اولین اوراقی است که برای ضمانت وابسته به نظام بانکی نبوده و ناشر از توان خود در بازار سرمایه برای تضمین استفاده می کند. ضمن اینکه این اوراق ۹۱ تومان قیمت خورد و امکان فروش تا ۹۴ تومان برای آن وجود دارد.

روح الله حسینی مقدم، معاون بورس تهران در نشست خبری عرضه این اوراق اعلام کرد: پذیره‌نویسی اوراق صکوک ۸۰۰۰ میلیارد ریالی مخابرات به عنوان بزرگترین تامین مالی بخش خصوصی در بورس تهران باعث شد تا ارزش بازار بدهی از ۱۲ هزار میلیارد تومان عبور کند.

وی افزود: این پذیره نویسی نیازی به ضمانت بانکی ندارد چرا که شرکت مخابرات با توجه به پشتوانه سهام (همراه اول) این اوراق را تضمین کرده و از سهام خودش برای ضمانت آن سود برده است. معاون بورس تهران ادامه داد: برای ضمانت این اوراق، شرکت مخابرات از کل ۹ میلیارد سهم همراه اول، بیش از ۷۰۱ میلیون سهم برای ضمانت این اوراق در نظر گرفته و ۵ میلیارد و ۶۰۰ میلیون سهم مخابرات ایران نیز ضامن این اوراق محسوب می شود.

حسینی مقدم با اعلام این موضوع که با این شیوه و با حذف ضمانت بانکی، هزینه های تامین مالی کاهش پیدا می کند، افزود: با ارزان شدن تامین مالی با این شیوه، اتکای کمتری به بازار پول شکل می گیرد. وی در ادامه گفت: انتظار داریم تا در سال جاری و سال آینده شرکت های بورس و فرابورس استقبال بیشتری را برای تامین مالی از طریق ابزارهای مالی را انجام دهند.

در این جلسه تیموری شندی، مدیرعامل شرکت تامین سرمایه سپهر که وظیفه پذیره نویسی و بازارگردانی این اوراق را بر عهده دارد در پاسخ به خبرنگار اخبار مالی مبنی بر شرایط سهام برای تضمین اوراق گفت: معمولا در این شرایط سهام در یک بازه زمانی مورد بررسی قرار می گیرد و ملاحظاتی برای این منظور در نشر گرفته می شود.

وی همچنین خاطر نشان کرد: شرکت های تامین سرمایه به عنوان مشاور و سازمان بورس به عنوان ناظر می توانند اعلام کنند که چه سهامی قابلیت ضمانت اوراق را دارند و کمیته فقهی هم ملاحظاتی در این زمینه دارد که باید در نظر گرفته شود؛ بدین ترتیب سهامی که نوسان قابل توجهی نداشته باشد و از نظر قیمت و سود در موقعیت مناسبی قرار داشته باشد، می تواند ضمانت اوراق را بر عهده بگیرد.

در ادامه این نشست خبری، شهرآبادی معاون شرکت تامین سرمایه لوتوس پارسیان اعلام کرد: معمولا تامین مالی ها بر مبنای دارایی های فیزیکی (زمین، ساختمان، تجهیزات، ماشین و …) صورت می گیرد اما در این پذیره نویسی، تامین مالی برای نخستین بار بر مبنای اوراق بهادار انجام گرفته است که یک شیوه جدید است و شرکت های ارزشمند بازار سهام می توانند از این الگو استفاده کنند.

وی همچنین تاکید کرد: سررسید اوراق چهار ساله است و پرداخت سود هر سه ماه یکبار صورت می گیرد. همچنین کف نرخ سود اوراق ۱۶ درصد  تعیین شده که به صورت ماهانه ۲۱ درصد و در سر رسید سالانه با نرخ سود موثر ۲۳ درصد به سرمایه گذاران پرداخت می شود.

بنابراین گزارش از سویی دیگر تامین سرمایه لوتوس پارسیان متعهد پذیره نویسی و بازارگردان این اوراق است. افزون بر این، روش عرضه این پذیره نویسی به صورت حراج کف قیمت پیشنهادی تعیین شده است. همچنین خرید و فروش از طریق کارگزاری های مجاز و رسمی بورس اوراق و بهادار تهران صورت می گیرد./ اختصاصی اخبار مالی

اشتراک گذاری :

پاسخ دهید