بازگشت صرافی ها به گردونه معاملات ارز – اخبار مالی

بازگشت صرافی ها به گردونه معاملات ارز

67
0
اشتراک گذاری :
بازگشت صرافی ها به گردونه معاملات ارز

اخبار مالی- صرافی ها همیشه در بازار ارز یکی از مهره های اصلی معاملات محسوب می شدند و مردم برای خرید و فروش ارز جای دیگری جز صرافی ها را نمی شناختند. این روند همیشه وجود داشت و حتی وجود دلالانی که در خیابان اقدام به خرید و فروش می کردند، برای بسیاری از مردم مرجع امنی برای مراجعه جهت معامله ارز محسوب نمی شدند.

در اواخر سال ۹۶ ناگهان بازار ارز دچار مشکلاتی شده و نوسانات قیمت ارز از کنترل خارج شد. در این شرایط بانک مرکزی دستور محدودیت فعالیت صرافی ها را صادر کرد و کار به جایی رسید که سهم هر کس برای خرید ارز به تعداد مشخصی محدود شد. این روند تا جایی پیش رفت که در اوایل سال ۹۷ دولت تصمیم به تک نرخی کردن ارز گرفت و صرافی ها تعطیل شدند.

حال در سومین ماه سال خبرگزاری مهر اعلام کرده که یک مقام مسئول در نظام بانکی از بخشنامه بانک مرکزی مبنی بر صدور اجازه خرید مستقیم ارز از سوی بازرگانان در صرافی‌ها خبر داده و گفته که صرافی‌های مجاز مجددا وارد عملیات معامله ارز شدند.

طبق این خبر بخشنامه‌ای از سوی بانک مرکزی منتشر شده  که بر مبنای آن، تجار و فعالان اقتصادی دارای کد ثبت‌سفارش می‌توانند به صورت مستقیم از صرافی‌ها ارز خریداری نمایند.

بر اساس این بخشنامه، بانک مرکزی اجازه خرید مستقیم ارز از سوی بازرگانان در صرافی‌های مجاز را صادر کرده و بر اساس بخشنامه مذکور قرار است که از امروز، صرافی‌های مجاز نیز با ضوابط خاص در کنار سامانه نیما فعال شوند.

بنابراین گزارش بانک مرکزی با مکانیزم‌های خاص نظارتی این اجازه را به صرافی‌ها داده است و البته نرخ هم، همان ۴۲۰۰ تومان ملاک است و هیچ خرید و فروشی خارج از این نرخ انجام نمی‌شود.

در متن بخشنامه که به صورت اختصاصی در اختیار خبرگزاری مهر قرار گرفته است، بانک مرکزی طی بخشنامه ۹۷/۶۷۰۸۹ مورخ ۱۳۹۷/۳/۱ مسئولیت خرید ارز برخی از ثبت‌سفارش‌هایی که تخصیص ارز (گواهی ثبت آماری) آنها به صورت «بانکی (نیما)» است را به بازرگانان محول کرده است.

بر این اساس از روز سه‌شنبه مورخ ۱۳۹۷/۳/۱ امکان خرید ارز از #صرافی_ها در #سامانه_نیما از طریق سامانه جامع تجارت ایجاد شده است.

مسیر دسترسی به این قابلیت سامانه جامع تجارت این گونه است: عملیات ارزی > مدیریت عملیات ارزی بانکی > خرید ارز

واردکنندگان باید در این ارتباط نکاتی را هم در نظر بگیرند که شامل این موارد می شود؛

پیش از مراجعه واردکننده به سامانه جامع تجارت، بانک عامل باید نسبت به ثبت درخواست تخصیص ارز (گواهی ثبت آماری)، دریافت تأیید بانک مرکزی، اخذ تعهد از واردکننده مطابق تبصره ۴ بند ی بخش اول مجموعه مقررات ارزی و ثبت آن در پرتال ارزی اقدام نماید. لذا اولین قدم جهت تامین ارز ثبت سفارش، مراجعه حضوری وارد کننده به بانک عامل است.

مسئولیت خرید ارز ثبت‌سفارش‌هایی بر عهده واردکننده است که بانک عامل برای آنها، متعهد به پرداخت ارز به ذینفع (فروشنده) نشده باشد. در صورتی که بانک عامل متعهد به پرداخت باشد، مسئولیت خرید ارز نیز بر عهده بانک عامل است.

در صورتی که واردکننده شخصاً به تأمین ارز از طریق سامانه جامع تجارت اقدام کند، مبنای عمل بانک (در اخذ کارمزد و …) روش برات بدون تعهد خواهد بود.

تمامی مقررات مربوط به تعهدات ارزی (تعهد ارائه پروانه گمرکی به بانک عامل) در خصوص ثبت‌سفارش‌هایی که از مسیر سامانه جامع تجارت تأمین ارز می‌شوند نیز برقرار خواهد بود.

اشتراک گذاری :

پاسخ دهید