۸۱ درصد حق بیمه تولیدی بازار در اختیار ۹ شرکت – اخبار مالی

۸۱ درصد حق بیمه تولیدی بازار در اختیار ۹ شرکت

193
0
اشتراک گذاری :
81 درصد حق بیمه تولیدی بازار در اختیار 9 شرکت

اخبار مالی- تعداد ۹ شرکت‌ بیمه ایران، آسیا، دانا، دی، البرز، پارسیان پاسارگاد، معلم و کوثر (هر یک دارای سهم بالاتر از ۳ درصد)، در مجموع ۸۱ درصد از حق بیمه تولیدی بازار را به خود اختصاص داده اند و ۱۹ درصد باقی مانده بین ۲۰ شرکت دیگر توزیع شده است.

بنابر گزارشی که از سوی بیمه مرکزی منتشر شد؛ در سال ۹۶ میزن حق بیمه تولیدی ۳۳ هزار و ۵۹۰ میلیارد تومان و میزان خسارت پرداختی ۲۱ هزار و ۱۲۰ میلیارد تومان بوده و مبلغ حق بیمه تولیدی و خسارت پرداختی صنعت بیمه در سال ۹۶ به ترتیب در حدود ۳۳۵٫۹ و ۲۱۱٫۲ هزار میلیارد ریال است.

همچنین رشد حق بیمه تولیدی و رشد خسارت پرداختی (نسبت به سال گذشته) به ترتیب ۲۱٫۱ و ۱۶٫۴ درصد است. نسبت خسارت بازار با ۲٫۵ واحد کاهش (در مقایسه با سال قبل) به ۶۲٫۹ درصد رسیده است و در حدود ۶۱ میلیون بیمه نامه صادر و حدود ۴۸٫۱ میلیون فقره خسارت پرداخت شده است.

در این مدت تعداد بیمه نامه ‌های صادره و تعداد موارد خسارت پرداختی افزایش یافته و این تعداد به ترتیب ۱۱٫۹ درصد و ۵۱٫۱ درصد بیشتر از سال گذشته بوده است و سهم بخش غیردولتی از حق بیمه تولیدی و خسارت پرداختی صنعت بیمه به ترتیب ۶۷٫۸ درصد و ۵۸٫۸ درصد است.

بنابراین گزارش سهم ۳ رشته بیمه شخص ثالث و مازاد، درمان و زندگی به ترتیب ۳۷٫۴، ۲۳٫۳ و ۱۴٫۴ درصد از پرتفوی حق بیمه تولیدی در بازار است. همچنین سهم بیمه های غیراجباری (کل رشته های بیمه به جز شخص ثالث و حوادث راننده) از حق بیمه تولیدی بازار بیمه به ۵۷٫۵ درصد رسید.

انحصار بازار بیمه بر اساس شاخص هرفیندال- هیرشمن معادل ۱۴۰۴ واحد است که در مقایسه با سال قبل ۳۶۲ واحد (معادل ۲۰٫۵ درصد) کمتر شده و بهبود یافته است.

شاخص حق بیمه سرانه طی این سال به حدود ۴٫۲ میلیون ریال می رسد که در مقایسه با سال گذشته ۱۸٫۴ درصد رشد داشته است و پیش بینی می شود شاخص ضریب نفوذ بیمه در سال ۱۳۹۶ حداقل به ۲٫۳ درصد برسد.

اشتراک گذاری :

پاسخ دهید