هجوم نقدینگی به بورس؛ شاخص رکورد زد – اخبار مالی

هجوم نقدینگی به بورس؛ شاخص رکورد زد

51
0
اشتراک گذاری :
هجوم نقدینگی به بورس؛ شاخص رکورد زد

اخبار مالی- پس از این که بازار های طلا، ارز، خودرو و مسکن از نقدینگی های موجود در کشور اشباع شد، مردم بازار سرمایه را به عنوان مقصد بعدی سرمایه گذاری انتخاب کردند.

از هفته گذشته روند صعودی بورس آغاز شده و حقیقی ها برای خرید سهام صف کشیدند. با وجودی که در این بین سهام شرکت های صادرات محور در کانون توجه برای جذب سرمایه ها قرار داشتند اما اشتیاق حقیقی ها برای خرید سهام باعث شد که اکثر شرکت ها با افزایش تقاضا مواجه شده و شاخص تمام صنایع مثبت شود.در این میان حقوقی ها هم سهم خود را در بازار ایفا کرده و نقش پر رنگی در مبادلات این روزهای بورس بر عهده داشتند.

برخی کارشناسان معتقدند که تحرک به وجود آمده در بازار سرمایه با تاخیر اتفاق افتاده و این بازار هم می توانست هم راستای بازار طلا و ارز و مسکن و… از ماه ها پیش شاهد رشد باشد. به نظر می رسد مردم کمی دیر به فکر استفاده از ظرفیت های بازار سرمایه افتادند و هم زمان با رشد قیمت خودرو و بالا رفتن قیمت ارز انتظار می رفت که شرکت های صادرات محور، خودرویی و … با اقبال بازار سهام همراه شوند.

در این شرایط به نظر می رسد که رشد بازار سهام تا مدت ها ادامه پیدا کند و تا زمانی که نقدینگی در بازار موجود باشد، حقیقی ها اقدام به خرید سهام کرده و افزایش تقاضا قیمت سهام را افزایش داده و در نتیجه شاخص با رشد پی در پی در مسیر صعود قرار خواهد گرفت.

با این حال به اعتقاد کارشناسان با توجه به حجم نقدینگی موجود در کشور هنوز بورس ایران و حجم بازار سرمایه بسیار کوچک است و این ظرفیت وجود دارد که فعالیت و چرخش سرمایه در بورس توسعه یابد.

بنابر گزارش اخبار مالی از روند معاملات اولین روز کاری هفته جاری در روز یکشنبه ۲۷ خرداد ۹۷ بیش از یک میلیارد و ۸۲۱ میلیون سهم و اوراق مالی قابل معامله در ۱۰۰ هزار و ۳۸۱ نوبت به ارزش کل بیش از ۵۴۹ میلیارد تومان نمایش داده شد که ناشی در بورس معامله شد و شاخص کل قیمت و بازده نقدی بورس اوراق بهادار تهران (تدپیکس) با جهش سه هزار و ۳۰۶ واحدی به ۱۰۲ هزار و ۴۵۷ واحد رسید تا رکورد جدیدی برای بازار سرمایه ثبت کند.

در این معاملات شاخص کل هم ‌وزن ۳۹۷ واحد افزایش یافت و روی عدد ۱۸ هزار و ۲۸۷ واحد ایستاد.شاخص سهام آزاد شناور نیز با افزایش سه هزار و ۵۰۶ واحدی به رقم  ۱۱۲ هزار و ۹۸۳ واحد رسید.شاخص بازار اول در حالی با افزایش دو هزار و ۵۰۱ واحدی به رقم ۷۴ هزار و ۱۰۷ واحد دست یافت که شاخص بازار دوم با افزایش ۶ هزا ر و ۲۲۷ واحدی عدد  ۲۱۱ هزار و ۴۴ واحد را به نمایش گذاشت.

گفتنی است امروز دادو ستد سهام شرکت های فولاد مبارکه با ۳۲۸ واحد افزایش شاخص بیشترین تاثیر مثبت را بر شاخص گذاشت و پس از آن معامله سهام صنایع پتروشیمی خلیج فارس با ۳۲۳ واحد و دادوستد مخابرات ایران با ۲۱۳ واحد افزایش بیشترین تاثیر را در رشد شاخص به نامخود ثبت کردند.

با این حال معاملات سهام در نماد معاملاتی بانک کارآفرین با ۱۱ واحد، سیمان مازندران با ۳ واحد و بیمه دانا با ۲ واحد کاهش، بیشترین تاثیرمنفی را بر شاخص گذاشتند.

نویسنده: الهام حدادی

اشتراک گذاری :

پاسخ دهید