آغاز معاملات ثانویه صندوق سرمایه گذاری افق ملت در بورس – اخبار مالی

آغاز معاملات ثانویه صندوق سرمایه گذاری افق ملت در بورس

75
0
اشتراک گذاری :
آغاز معاملات ثانویه صندوق سرمایه گذاری افق ملت در بورس

اخبار مالی- معاملات ثانویه نهمین صندوق سرمایه گذاری قابل معامله با عنوان صندوق سرمایه گذاری افق ملت روز دوشنبه ۲۸ خرداد ۹۷ در بورس آغاز شد.

از اول اردیبهشت ۹۷ صندوق سرمایه‌گذاری قابل معامله افق ملت جهت سرمایه گذاری در سهام با نماد “افق ملت ” در فهرست نرخ‌های بازار صندوق‌های سرمایه‌گذاری قابل معامله در بورس اوراق بهادار تهران درج ‌شد.

مدیر این صندوق شرکت تامین سرمایه ملت، موسسان آن شرکت تامین سرمایه ملت و کارگزاری بانک ملت بوده و متولی صندوق موسسه حسابرسی هوشیار ممیز و بازارگردان آن نیز سرمایه گذاری توسعه معین ملت است. ضمن این در تاریخ ۵ تا ۱ اردیبهشت ۹۷ تعداد ۴۹ میلیون واحد سرمایه گذاری عادی جهت پذیره نویسی عرضه شد و در نهایت اولین معامله ثانویه این صندوق در روز ۲۸ خرداد انجام شد.

صندوق ها اتکا لازم را جهت سرمایه گذاری دارند

بنابراین گزارش روح الله حسینی مقدم، معاون ناشران و امور اعضا شرکت بورس با اعلام این نکته که بورس یک بازار کاملا حرفه ای است، تاکید کرد: بهتر است کسانی که اطلاعات و مهارت های لازم را برای سرمایه گذاری ندارند، وارد معاملات سهام نشوند. بورس یک فرصت سرمایه گذاری بلند مدت است که باید با آگاهی کامل وارد آن شد.

وی خاطر نشان کرد: سابقه حضور صندوق ها در بازار سرمایه از گذشته وجود داشته اما تعداد صندوق ها به سختی افزایش می یابد. این در حالی است که در برخی کشورها تعداد صندوق ها از شرکت های پذیرفته شده بیشتر است.

حسینی مقدم همچنین خاطر نشان کرد: عملکرد صندوق ها تاکنون نشان داده که صندوق ها اتکا لازم را برای فعالیت در بازار سرمایه داشته و مدیریت حرفه ای برای دارایی صندوق ها وجود داردو مدیر صندوق با توجه به امیدنامه ای که ارائه می کند، می داند که در کدام صنایع سرمایه گذاری کرده و چه زمانی از یک صنعت خارج شوند.

وی تاکید کرد: صندوق ها ابزار خوبی برای بورس محسوب می شوند که نقدشوندگی آن با نقد شوندگی سهام قابل مقایسه نیست و بازارگردان صندوق به موقع از ظرفیت های بازار سرمایه استفاده می کنند.

سهم اندک صندوق ها از بازار سرمایه

سلطان زالی مدیرعامل صندوق سرمایه گذاری افق ملت در اولین روز معاملات این صندوق در جمع خبرنگاران با اشاره به این نکته که نقدینگی می تواند در بازار سرمایه کنترل شده و صرف توسعه اقتصادی کشور شود، گفت: نقدینگی در حال حاضر از سمت بازارهای غیر مولد به سمت بازار سرمایه حرکت کرده و با هوشمندی می توان این سرمایه ها را در جهت رشد تولید و توسعه اقتصادی کشور هدایت کرد.

وی همچنین تاکید کرد: در شرایط کنونی سرمایه گذاری غیر مستقیم برای سرمایه گذاران خرد بیشتر به صرفه خواهد بود و صندوق های سرمایه گذاری از ابزاری است که می تواند به سپرده گذاران کمک کند که بتوانند به سود برسند.

سلطان زالی در ادامه به سهم اندک صندوق های سرمایه گذاری قابل معامله در بازار سرمایه ایران اشاره کرد و تصریح کرد: تاکنون ۸ صندوق سرمایه گذاری قابل معامله در بورس بوده و صندوق افق ملت نهمین صندوق ETF محسوب می شود و کل ارزش صندوق های قابل معامله در بورس به ۱۰۰ میلیارد تومان رسیده که بسیار سهم ناچیزی است.

وی با تاکید به این نکته که صندوق ها از سال ۲۰۰۳ در بازارهای سرمایه دنیا ظهور پیدا کرده اند، افزود: با توجه به این که در دنیا نوآوری های زیادی در این حوزه در طول این سال ها به وجود آمده، کشور ما کمی از قافله عقب مانده است.

اشتراک گذاری :

پاسخ دهید