تحقق حمایت از تولید ملی در بستر اقتصاد مقاومتی – اخبار مالی

تحقق حمایت از تولید ملی در بستر اقتصاد مقاومتی

75
0
اشتراک گذاری :
تحقق حمایت از تولید ملی در بستر اقتصاد مقاومتی

اخبار مالی- انجمن مدیریت ایران در دو سال گذشته با همکاری دانشگاه خاتم دو کنفرانس ملی فرهنگ سازمانی با رویکرد توسعه و اخلاق حرفه ای برگزار کرده است و سومین نشست آن در سال جاری برگزار خواهد شد. به همین بهانه گفت و گویی با آذر صائمیان، دبیر این انجمن صورت داده ایم که در ادامه می خوانید:

برای شروع توضیحاتی در رابطه با سومین نشست انجمن مدیریت ایران ارائه دهید و اینکه قرار است این نشست در چه رابطه‌ای برگزار شود و موضوع محوری آن چیست؟

 

انجمن مدیریت ایران با همکاری دانشگاه خاتم، دو کنفرانس ملی فرهنگ سازمانی را طی دو سال گذشته اجرا کرده است که اولین دوره آن در سال ۱۳۹۵ با رویکرد توسعه و سال گذشته نیز دومین کنفرانس ملی فرهنگ سازمانی با رویکرد اخلاق حرفه‌ای برگزار شد. طبیعتا محوری که در سال گذشته برای رویکرد اصلی کنفرانس انتخاب شده بود، ویژگی‌های بسیار زیادی را با خود به همراه داشت، چراکه رویکرد اخلاق حرفه‌ای مسلما بسیاری از ویژگی‌ها و خصلت‌های رفتاری و عملکردی مدیران سازمانی را تحت تاثیر قرار می‌دهد و در این نشست از موضوعات بسیار ساده مانند صداقت، شفافیت، سلامت که می‌توانند به عنوان اجزا، و ارکان شاخص‌های توسعه پایدار شناخته شوند مورد بررسی قرار گرفت تا موضوعات بسیار حرفه‌ای‌تر که ما آن را در سه بعد مورد بررسی قرار دادیم.

در مورد این ابعاد مقالات بسیار زیادی به دبیرخانه انجمن ارسال شد؛ در حوزه فرهنگ، اخلاق حرفه‌ای در زمینه شخصی، سازمانی و اجتماعی ما توانستیم مقالات بسیار زیادی از استادان و دانشجویان رشته مدیریت دریافت کنیم. این مقالات توسط اعضای هیئت علمی نیز طی جلسات مکرر مورد بررسی قرار گرفت و برخی از آنها در سطح پوستر در کنفرانس ارائه شد و برخی دیگر که نیاز به اصلاح داشت بازگردانده شد و نهایتا مقالات پذیرفته شده برای چاپ در ویژه‌نامه مجله مدیریت آماده شد.

 

انجمن مدیریت ایران برای نشست سوم چه برنامه‌هایی را در دستور کار قرار داده است؟

امسال تلاش داریم که مقدمات این کنفرانس را زودتر از حد موعد انجام دهیم و در همین رابطه دو جلسه هیئت علمی برای انجام مقدمات این کنفرانس برگزار کردیم و همچنین نشست‌های فردی با کارشناسان و اساتید دانشگاه‌ها داشته‌ایم. در رابطه با رویکرد کنفرانس امسال، بحث و نظر بسیاری مطرح شده است و به دنبال آن هستیم که به تدریج بتوانیم مفاهیم اصلی فرهنگ سازمانی را با ابعادی که به صورت کلان می‌تواند تاثیرگذار باشد در حوزه عملکرد سازمان‌ها ببینیم. بنابراین جلسه‌ای با تعدادی از اعضای هیات علمی داشته‌ایم که در نتیجه آن از بین ۲۰ رویکردی که به صورت کلان توسط اعضا مطرح شد مجموعا ۴ رویکرد توانستند آرای بیشتری به خود اختصاص دهند.

 

در مورد چهار رویکردی که از جانب اعضای هیئت علمی مطرح شد، بیشتر توضیح دهید و اینکه آیا روند انتخاب رویکردها با رویکرد دوره‌های گذشته برگزاری این کنفرانس ارتباط دارند یا خیر؟

بله، انتخاب رویکردها باید به گونه‌ای عمل کنیم که هم با رویکردهای گذشته مرتبط باشد و هم در سطحی باشد که به اندازه کافی کنفرانس را پوشش دهد. چون ما در هر سالی که رویکرد به خصوصی را انتخاب می‌کنیم، دیدگاهی تخصصی نسبت به آن داریم. به عنوان مثال سال گذشته تقریبا ۹۵ درصد مقالاتی که به دبیرخانه کنفرانس ارسال شد دقیقا مرتبط با رویکرد کنفرانس اخلاق حرفه‌ای  بود. با وجود اینکه ما اصلا در زمینه اخلاق حرفه‌ای به صورت مستند کتاب یا مقالات خیلی جدی نداریم چون موضوعی است که بسیار کم روی آن کار شده است. در این شرایط سال گذشته انجمن توانست دو کتاب تخصصی دراین حوزه به چاپ برساند و امسال هم قصدمان این است که رویکرد انتخابی ضمن اینکه جدید و نو باشد باید بتواند به صورت کاربردی برای سازمان‌ها دستاوردهایی داشته باشد.

البته باید بگویم ما دو سال است که بیانیه کنفرانس را با رویکرد خبری تنظیم نمی‌کنیم (به این معنا که بیشتر بیانیه‌هایی که در پایان اغلب کنفرانس‌‌ها بیان می‌شود صرفا به تعاریف همان کنفرانس محدود است) بلکه در بیانیه‌های این کنفرانس تلاش داریم که خود را موظف به انجام کاری کنیم و با پایان یافتن کنفرانس قرار نیست همه اهداف به فراموشی سپرده شود بلکه باید شروع یک مسئولیت باشد و برای مجریان کنفرانس وظایفی را تعریف کند. در حال حاضر متن بیانیه کنفرانس سال گذشته قرار است برای وزرا و مدیران اجرایی کشور ارسال شود و حتی آمادگی این را داریم که در انجمن مدیریت کارگروه‌های تخصصی تشکیل دهیم که بتوانند در تدوین، طراحی و اجرای حوزه‌های اخلاق حرفه‌ای در سازمان‌ها اقداماتی انجام دهند تا این مفاهیم را در سازمانها جاری و نهادینه کنند چون در خیلی ازسازمان‌های دنیا منشور اخلاق حرفه‌ای به عنوان اصل و اساس کار مورد قبول قرار گرفته است اما متاسفانه در بسیاری از سازما‌‌‌ن‌های کشور این منشور اخلاقی وجود ندارد.

مثلا موضوع ساختار ممیزی اخلاق حرفه‌ای در سازمان‌ها یکی از مواردی است که انجمن برای اجرای آن اعلام آمادگی کرده چون ریشه بسیاری از کم‌کاری‌ها و یا حتی فساد اداری در سازمان‌ها، موضوعات اخلاقی هستند، بنابراین اگر به این موضوع به درستی پرداخته شود ما می‌توانیم سازمان‌ها را به مسیری سوق دهیم که سلامت حرفه‌ای حفظ شود.

 

محور های سومین کنفرانس ملی فرهنگ سازمانی شامل چه مواردی می شود؟

سومین کنفرانس ملی فرهنگ سازمانی با رویکرد حمایت از تولید ملی در بستر اقتصاد مقاومتی در بخش های حوزه فردی، حوزه سازمانی و حوزه اجتماعی برگزار می شود که شامل این موارد است:

در حوزه فردی یادگیری و تقویت توانمندی های فردی، خلاقیت و نوآوری پایدار در عرصه خدمات/ تولیدات، کارآفرینی فردی و ارتقای بهره وری، وجدان کاری، اعتماد آفرینی و اخلاق حرفه ای در پایداری بنگاه و خودکارآمدی، توسعه حرفه ای و تعالی فردی را مد نظر قرار دادیم.

در حوزه سازمانی به مباحثی نظیر سرآمدی سازمانی، نقش سازمان های دانش بنیان در توانمند سازی بنگاه های اقتصادی، سرمایه انسانی و نقش آن در تقویت قدرت مقاومت بنگاهی، تحول پذیری سازمانی و نقش آن در بهبود کیفیت تولید ملی، تدوین راهبردهای سلامت و انضباط مالی در عرضه محصولات رقابتی، تبدیل چالش ها به فرصت های پایدار بنگاهی و نقش ارزش های مشترک سازمانی در تقویت تولید ملی پرداخته خواهد شد.

و در حوزه اجتماعی نقش مشارکت اجتماعی در توسعه فرهنگ حمایت از تولید ملی، نقش رسانه های اجتماعی در حمایت از کالای ایرانی، نقش سرمایه اجتماعی در ارتقا و بهبود کیفیت تولیدات، الگوبرداری و الگوسازی از تجربیات موفق حمایت از تولید در کشورها وارتقای هویت ملی از طریق همبستگی فرهنگی، اقتصادی، اجتماعی در راستای حمایت از تولید ملی را خواهیم داشت.

البته ما در کنار این کنفرانس کارگاه‌های تخصصی برگزار می‌کنیم و حتی تشکیل کارگروه تخصصی اخلاق حرفه‌ای را دستور کار قرار داده‌ایم که این کارگروه بتواند وارد فعالیت‌های دبیرخانه شود و به صورت دائم حضور داشته باشد. چون یکی از تاکیدات انجمن برای برگزاری این کنفرانس‌ها این است که صرفا یک رویداد علمی را مدیریت نکنند بلکه در هر کنفرانس وظایفی را برای کارگروههای تخصصی انجمن تعریف کند که روی این حوزه‌ها بتوانند سازمان ها را پشتیبانی کند، چون ممکن است برخی از موضوعات مقالات ارائه شده در رابطه با موضوعی باشد که برای اولین بار مطرح می‌شود؛ به عنوان مثال در کنفرانس سال گذشته مقاله‌ای درباره اخلاق حرفه‌ای در فناوری‌های نوین ارائه شد که این موضوع به شدت در ایران تازه است و ما اصلا نمی‌دانیم واکنش اخلاقی‌مان در برابر فناوری‌های نوین باید چگونه باشد بنابراین تیم حرفه‌ای لازم است که سازمان‌ها را در رابطه با این موضوعات کمک کند.

 

انجمن تا به حال دو نشست با دو رویکرد مختلف برگزار کرده است آیا پرونده این نشست‌ها بسته می شود یا همچنان ادامه دارد؟

 

در ابتدای برگزاری اولین کنفرانس که در رابطه با فرهنگ سازمانی تشکیل شد، ۱۲ عنوان مطرح شده بود و واقعیت این است که در آن زمان هنوز به این نتیجه نرسیده بودیم که آیا قرار است هر سال این کنفرانس را برگزار کنیم و یا رویکردهای متفاوتی را برای آن انتخاب کنیم. همان سال اول موضوع فرهنگ به عنوان اصلی‌ترین بنیادی که می‌تواند برای سازمان‌ها تغییرات عمده را رقم بزند، مطرح شد و اهمیت این موضوع از آنجا نشات می‌گیرد که تا زمانیکه فرهنگ کارکردن با مفاهیمی چون بهره‌وری و نوآوری را نداشته باشیم دچار چالش خواهیم شد و مثلا مدل EFQM یا مدل تعالی سازمانی در بدنه سازمان نفوذ نمی‌کند چون همزمان با آن نوع تفکر و اندیشه و رفتار ما ارزشهای تعالی را ندارد.

 

شما در بخشی از صحبت‌های خود به فناوری اشاره کردید با توجه به اینکه دنیای جدید دنیای فناوری است آیا انجمن برنامه‌ای در جهت این رویکرد دارد؟

بله اتفاقا سخنرانی من در دانشگاه تنکابن در رابطه با بحث انقلاب صنعتی چهارم است، چون تحولاتی که در انقلاب صنعتی چهارم اتفاق می‌افتد، در دنیا تکان دهنده است و آنقدر سرعت آن بالاست و تغییرات بسیار زیادی را در مدیریت سازمان‌ها ایجاد می‌کند که شما در این حیطه و در آینده نزدیک شاهد جابه‌جایی قدرت خواهید بود و قدرت از سمت سیاسی و اقتصادی به سمت فناوری‌های نوین سوق داده می‌شود و در این موقعیت می‌بینید که سازمان‌های پیشران بسیار موفق هستند که اساس کارشان بر فناوری‌های نوین است. طبیعتا یکی از موضوعاتی که باید با سازمانها مراودات ذهنی بیشتری داشته باشیم این است که اگر آینده نزدیکی که این فناوری دارد در همه حوزه‎های فرهنگی، اجتماعی، اقتصادی و سیاسی نفوذ می‌کند را به درستی رصد نکنیم با ابزارهای فعلی دیگر قادر به مدیریت کردن نخواهیم بود.

گفتنی است: انجمن مدیریت ایران در سال ۱۳۳۵ تاسیس شد و ۱۲ سال است که جزو انجمن های پذیرفته شده وزارت علوم می باشد./اخبار پولی مالی

اشتراک گذاری :

پاسخ دهید