سمات امکان شرکت غیر حضوری در مجامع را ایجاد می کند – اخبار مالی

سمات امکان شرکت غیر حضوری در مجامع را ایجاد می کند

52
0
اشتراک گذاری :
سمات امکان شرکت غیر حضوری در مجامع را ایجاد می کند

اخبار مالی- مدیرعامل شرکت سپرده گذاری مرکزی و تسویه وجوه از راه اندازی سامانه برگزاری مجمع الکترونیکی خبر دادو اعلام کرد که کار بر روی این سامانه از ۹ ماه پیش آغاز شده و مجمع مربوط به افزایش سرمایه این شرکت به صورت آزمایشی و با حضور شرکت کنندگان غیر حضوری برگزار خواهد شد.

حسین فهیمی که در جمع خبرنگاران سخن می گفت، درباره این سامانه به عنوان یکی از طرح های در دست اجرای شرکت سمات افزود: با راه اندازی این سامانه سهامداران و دارندگان اوراق یک ناشر می توانند به جای حضور فیزیکی برای شرکت در مجامع از طریق سیستم به تمام اسناد، مدارک و اطلاعات مربوطه که ناشران در جریان مجمع در اختیار سهامداران قرار می دهند، دسترسی داشته باشند.

وی همچنین گفت: افراد می توانند از طریق سیستم مبادله اطلاعات داشته و نظرات و پیشنهادات خود را در سیستم ثبت کرده و حتی امکان ثبت رای در جریان برگزاری مجمع نیز برای شرکت کنندگان غیر حضوری وجوددارد.

فهیمی درباره زمان به بهره برداری رسیدن این سامانه خاطر نشان کرد: مطالعه و راه اندازی این سامانه از ۹ پیش کلید خورده و در حال توسعه سامانه نرم افزاری هستیم و قرار است تا آذر ۹۷ سامانه آماده استفاده شود و پس از آن مدتی به صورت آزمایشی با برگزاری مجمع شرکت سمات و تعدادی از شرکت های داوطلب فعالیت خواهد کرد و به نظر می رسد که در اوایل سال ۹۸ به صورت رسمی آماده بهره برداری شود.

پروژه اطلاعاتی عظیمی به نام سجام

مدیرعامل شرکت سمات همچنین درباره بزرگترین سامانه اطلاعات مشتریان که از سوی این شرکت راه اندازی شده، گفت:از آبان ماه سال گذشته با ورود هیات مدیره جدید؛ برنامه ریزی های مدونی برای ارائه خدمات از سوی سپرده گذاری مرکزی اوراق بهادار صورت گرفته و یکی از این پروژه ها سامانه جامع مشتریان “سجام” بود که برای اولین  بار راه اندازی شده است.

وی با اشاره به این نکته که سجام بزرگترین سیستم  جمع آوری اطلاعات ضروری مشتریان است و جایگزین سیستم های سنتی قبل خواهد شد، افزود: هر شخص حقیقی و حقوقی فقط یکبار در این سامانه ثبت نام کرده و احراز هویت می شود و پس از ثبت نام و تایید نهایی با ورود به باشگاه مشتریان بازار سرمایه به همه اطلاعات مورد نیاز دسترسی پیدا می کند و این سامانه به دیگر سامانه ها از جمله بانک مرکزی متصل است.

فهیمی تاکید کرد: تمامی فعالان کنونی بازار سرمایه موظفند ظرف شش ماه آینده در این سامانه ثبت نام کنند؛ این سامانه از دو روز پیش راه اندازی و فعالیتش آغاز شده و در این سامانه امکان دریافت کد بورسی برای افرادی که برای  اولین بار می خواهند در بازار سرمایه حضور داشته باشند فراهم خواهد بود.

وی در ادامه با اعلام این که کشاورزانی که بر اساس برنامه های حمایتی گواهی سپرده کالایی دریافت می کنند نیز موظف به ثبت نام در سامانه سجام هستند تا امکان ارائه خدمات مطلوبتر برایشان فراهم شود، اظهار کرد:برای دارندگان سهام عدالت به جز فعالان بازار سرمایه تکلیف و ضرورتی برای ثبت نام در این سامانه وجود ندارد.

امکان پرداخت متمرکز سود به سهامداران

مدیرعامل شرکت سپرده گذاری مرکزی و تسویه وجوه یکی دیگر از برنامه های سپرده گذاری مرکزی راسیستم دریافت و پرداخت یکپارچه سود اوراق بهادار اعلام کرد و افزود: با این سیستم سود سهام هر فرد به صورت یکپارچه دریافت و به شماره حساب فرد مورد نظر واریز می شود؛ این سامانه در نیمه دوم سال ۹۷ رونمایی خواهد شد.

وی در توضیح این سیستم گفت: سیستم دریافت و پرداخت یکپارچه سود اوراق بهادار این امکان را ایجاد می کند که یک فرد تمامی سود هایی که از سهام یا هر اوراق دیگری نظیر اسناد خزانه یا اوراق بدهی دارد، به صورت یکپارچه و از طریق شماره حسابی که از طریق سامانه سجام ثبت شده، دریافت کنند.

پرداخت سود به خارجی ها از طریق بانک های ایرانی

فهیمی درباره سهامداران خارجی و نحوه پرداخت سود به این سهامداران در صورت بروز محدودیتهای بانکی بر اثر تحریم ها به خبرنگار اخبار مالی گفت: در حال حاضر ۱۱۰۰ کد برای سهاماداران خارجی ثبت شده و این افراد که از ۴۳ کشور مختلف در بازار سرمایه ایران حضور پیدا کرده اند، در ابتدای امر منابع مالی خود را برای مبادلات در بورس کشور به ایران منتقل کرده اند و به همین خاطر در سامانه سجام شماره حساب یکی از بانک های ایران را اعلام کرده و از این طریق سود خود را دریافت می کنند و وجود مشکلات بانکی در حوزه بین الملل تاثیری بر دریافت سود سهامداران خارجی نخواهد داشت.

وی در ادامه به پابرجا بودن تفاهم نامه هایی که بین شرکت سمات با کشور های دیگر منعقد شده تاکید کرد و افزود: ارتباط شرکت سپرده گذاری مرکزی و تسویه وجوه با نهادهای مالی بین المللی ادامه خواهد داشت و قرار نیست خللی در این روابط ایجاد شود.

افزایش ۳۰۰ درصدی صدور کد سهامداری از ابتدای سال

مدیرعامل سمات همچنین به رشد ۳۰۰ درصدی صدور کد جدید سهامداری از ابتدای سال جاری نسبت به مدت مشابه سال گذشته خبر داد و گفت: از ابتدای سال جاری تاکنون بیش از ۳۱۶ هزار نفر وارد بازار سرمایه شدند و این روزها شاهد استقبال مردم از بازار سرمایه هستیم و امیدواریم در این شرایط دولت بتواند از ظرفیت های بازار سرمایه جهت تسویه حساب با پیمانکاران استفاده کرده و مشکلات این چنینی بر طرف شود.

اشتراک گذاری :

پاسخ دهید