مردم به دنبال محصولات بیمه ای درمان محور – اخبار مالی

مردم به دنبال محصولات بیمه ای درمان محور

37
0
اشتراک گذاری :
مردم به دنبال محصولات بیمه ای درمان محور

اخبار مالی-محصولات بیمه ای درمان محور را می توان با سازوکارهای مبتنی بر “مدیریت ریسک و ارزیابی ریسک” بعنوان محصولات سود آور عرضه کرد.

-در بسیاری از محافل تصمیم گیر در صنعت بیمه کلید افزایش ضریب نفوذ بیمه در کشور را ” نوآوری در خدمات و محصولات بیمه متناسب با نیازهای جامعه ” عنوان می کنند. حقیقتی غیر قابل انکار که در هشتاد سال عمر صنعت بیمه در کشور همواره نوآوری متناسب با نیازهای جامعه پیش نرفته است و صرفا محصولات بیمه ای در هر شرکت نام خود را عوض کرده اند .

این روزها با رشد روز افزون هزینه های درمانی و از سوی دیگر عدم پوشش کامل این هزینه ها توسط بیمه های پایه ؛ یکی از عمده نیازهای جامعه بیمه های درمان محور است . بیمه هایی که بتواند هزینه های بیمارستانی خانوار را در بیمارستان های خصوصی پوشش دهد.

جالب آنکه برخی بانکها از سالهای پیش ارائه خدمات بیمه تکمیلی درمانی به مشتریان خود را بعنوان یک مزیت رقابتی و امتیازی مطرح کرده اند و تا حدودی در این امر نیز موفق ظاهر شده اند . به نوعی که متناسب با سپرده بانکی ، هزینه های بیمارستانی تا سقفی مشخص پرداخت می گردد.

اما خود صنعت بیمه هنوز روی این محصولات کار ویژه ای انجام نداده است ، صرفه نظر از یک شرکت خاص بیمه ای که به پشتوانه یک شرکت کمک رسان ارائه تخصصی خدمات درمان تکمیلی را برای جامعه هدف در نظر گرفته است اما سایر شرکت های بیمه این مزیت را هنوز مورد بررسی قرار نداده اند.

محصولات مکملی که می توان با بیمه زندگی ارائه کرد و هزینه های درمانی را پوشش داد . ضمن افزودن بر سهم بیمه های زندگی در سبد شرکت ، نیاز جامعه به بیمه های درمانی نیز مورد توجه قرار گرفته است.

الیته برخی شرکت ها با شناخت این ظرفیت ها به سمت آن رفته اند ، بی شک در مقابل بیمه ثالث و خسارت های آن ، محصولات بیمه ای درمان محور را می توان با سازوکارهای مبتنی بر “مدیریت ریسک و ارزیابی ریسک” بعنوان محصولات سود آور عرضه کرد.

اگر در عرضه و فروش بیمه درمان محور “نرخ متناسب با ریسک” تعریف گردد و “کنترل خسارتها” به درستی انجام گیرد ، این محصول می تواند سبد پرتفوی شرکت های بیمه را از ثالث محوری به سمت بیمه های خرد اشخاص تغییر دهد.

محصولی که عرضه می گردد بعلت آنکه متناسب با نیاز جامعه طراحی شده پس بازارسازی خود را طی کرده است و برای بازاریابی آن کافی است شبکه فروش اطلاع رسانی را در دستور کار خود قراردهد.

شاید این پرسش مطرح گردد که ریسک هجوم بیماران برای خرید این پوشش را چگونه می توان کنترل کرد؟ می توان این سوال را مطرح کرد مگر وقتی یک خودرو بیمه شخص ثالث صادر می کنیم یک ریسک چند میلیونی را نمی پذیریم ؟؟ تفاوت این دو ریسک در این است که ما در بیمه های درمان محور در انتخاب بیمه گذار از روش گزینشی با ارزیابی و در برخی موارد چکاپ بیماری ها استفاده می کنیم ، یا طرح را متناسب با الگوی سلامتی جامعه طراحی می کنیم مثلا برای یک محدوده سنی خاص جدول ، پوشش و تعهد خاص ارائه می کنیم.

نویسنده: ایمان ایزدی مقدم

اشتراک گذاری :

پاسخ دهید