سرمایه های خرد در قلک شیشه ای – اخبار مالی

سرمایه های خرد در قلک شیشه ای

47
0
اشتراک گذاری :
سرمایه های خرد در قلک شیشه ای

اخبار مالی-رشد چند هزار واحدی شاخص که چند روزی است آغاز شده، همچنان ادامه دارد و افزایش حجم معاملات و گذشتن شاخص کل از ۱۰۸ هزار واحد از جمله مسائلی است که این روزها برای خیلی از افرادی که به نوعی با اقتصاد کشور ارتباط دارند، مهم شده است.

در این میان شبهه هایی در مورد رشدحبابی بورس و احتمال سقوط قیمت ها پس از گذشت مدتی وجوددارد اما برخی از کارشناسان معتقدند که این رشد موجود در بازار سهام حباب نبوده و به خاطر سرازیر شدن نقدینگی ها از بازار های دیگر به سمت بورس و افزایش تقاضا برای خرید سهام، ایجاد شده است.

در واقع آن چه از بررسی مبادلات سهام در این روزها می توان نتیجه گرفت این است که حتی سهامی که سابقه سوددهی چندان درخشانی هم ندارند، این روزها بی مشتری نمانده و حتی برای خرید آن ها نیز تقاضا وجوددارد.

از سوی دیگر برخی از فعالان قدیمی بازار که تجربه مشاهده فراز و نشیب های بورس در دوره های مختلف را دارند، با نگاهی تردید آمیز به بازار می نگرند و این ترس برای آن ها وجوددارد که نکند این بار هم مثل تجربه های قبلی بازار پس از رشد چند وقته به ناگهان دچار ریزش شده و سهامداران با ضرر و زیان مواجه شوند.

با این حال بررسی روند معاملات در این روزها نشان می دهد که در کنار حقیقی ها، حقوقی ها هم ایفاگر نقش خود در بازار بوده و حضور پر رنگی در عرضه و خرید سهام دارند. بااین حال نقش پر رنگ سهامداران خرد در تشکیل صف های خرید از نکاتی است که توجه همه را بهخود جلب کرده است.

در شرایط این چنینی و وجود شائبه هایی از حبابی بودن بازار و همچنین تردید عده ای برای ورود به بازار سرمایه، شاپور محمدی، رئیس سازمان بورس اوراق بهادار توصیه هایی برای افرادی که به تازگی می خواهند وارد بازار شوند، مطرح کرده تا بتواند با راهنمایی های خود مانع از زیان احتمالی برای افراد تازه وارد و همچنین فعالان قدیمی شود.

محمدی از مردم خواسته به جای یک سهم چندین سهم خریده و سبد سهام تشکیل دهند. همچنین با تحلیل صنعت و شرکت، به خرید و فروش سهم بپردازند و افق سرمایه گذاری خود را تعیین کرده و بدانند که آیا برای کوتاه مدت بورس را انتخاب کرده اند یا برای میان مدت و بلندمدت؛ همچنین به گفته محمدی بهتر است از مشاوره های تخصصی شرکت های مشاوره سرمایه گذاری، کارگزاری و … استفاده کرده و بدون توجه به شایعات اطلاعات را از مراجع رسمی (همانند سایت کدال) پیگیری کنند.

رئیس سازمان بورس همچنین از سهامداران درخواست کرده که بخشی از سرمایه خود را در دارایی های با درآمد ثابت سرمایه گذاری کرده وهمچنین از صندوق های سرمایه گذاری مشترک استفاده کنند.

در واقع داشتن اطلاعات و دانش کافی برای ورود به بازار سهام یک اصل اساسی برای جلوگیری از زیان های احتمالی به شمار می رود و کسانی که بورس را برای سرمایه گذاری انتخاب می کنند، باید به این نکته توجه کنند که بازار سهام شبیه هیچ کدام از بازار های دیگر نظیر بازار سکه، طلا و ارز نبوده و با نگاه حرفه ای تر باید به این بازار ورود کنند.

طبق اعلام شرکت سپرده گذاری مرکزی و تسویه وجوه از ابتدای سال جاری تاکنون صدور کد سهامداری برای سهامدارانی که تازه وارد بورس شدهاند نسبت به مدت مشابه در سال مالی گذشته ۳۰۰ درصد افزایش داشته و این نشان از اقبال ۳ برابری مردم نسبت به این بازار دارد.

این حجم از ورود نقدینگی به بورس قطعا نگرانی هایی را از این بایت ایجاد می کند که آیا بازار سرمایه می تواند جوابگوی این جریان باشد و آیا با شروع تحریم ها و مشکلاتی که برای ورود مواد اولیه مورد نیاز بسیاری از شرکت ها و همچنین موانعی که بر سر راه صادرات محصولات شرکتهای صادر محور به وجود می آید، آیا در روند سوددهی آن ها تاثیر خواهد گذاشت و در صورت بروز مشکل برای شرکت ها برای تامین مالی و کاهش تولید و فروش، آیا بازار با صف های فروش مواجه نخواهد شد؟

در حال حاضر بسیاری از دست اندرکاران بازار سرمایه با نگاهی مثبت اندیش و امیدوارانه به بورس و رشد ناگهانی شاخص ها و ورود نقدینگی جدید می نگرند و شاید بتوان گفت فقط گذشت زمان می تواند ثابت کند که آیا این رشد همچنان ادامه خواهد داشت یا ممکن است روزی شاهد خروج ناگهانی سرمایه های خرد از بازار سهام و سقوط شاخص ها باشیم.

نویسنده: الهام حدادی

 

اشتراک گذاری :

پاسخ دهید