هم افزایی بیمه و نفت پر رنگ تر شود – اخبار مالی

هم افزایی بیمه و نفت پر رنگ تر شود

45
0
اشتراک گذاری :
هم افزایی بیمه و نفت پر رنگ تر شود

اخبار مالی- اهمیت حوزه نفت و گاز و پتروشیمی، حجم سرمایه و نقدینگی موجود در این بخش و نقشی که این حوزه در اقتصاد کشور ایفا می کند، باعث می شود که حساسیت های موجود در این حیطه افزایش یابد. همچنین با توجه به قابل اشتعال بودن مواد اولیه موجود در این صنعت، خطراتی که آن را تهدید می کند، زیاد بوده و به مثابه آن خسارت های ناشی از حوادث در این بخش بسیار سنگین و هنگفت است. در چنین مواقعی نقش و جایگاه بیمه برای جبران خسارت از اهمیت ویژه ای برخوردار می شود. به همین دلیل گفت و گویی با یونس مظلومی، مدیرعامل بیمه تعاون به عنوان یکی از شرکت های بیمه که به حوزه نفتی ورود پیدا کرده، انجام دادیم که در ادامه می خوانید:

 

در ابتدا بفرمایید،صنعت بیمه در حوزه نفت و گاز و پتروشیمی چه جایگاهی دارد؟

خوشبختانه در چند سالی که تحریم هایی علیه صنعت بیمه و صنعت نفت وجود داشت، شرکت های بیمه همکاری متقابلی با شرکت های نفتی داشتند و به خوبی آن ها را تحت پوشش قرار دادند. خوشبختانه در این مدت خسارت عمده ای در این حوزه پیش نیامد و مواردی هم که بود، توسط شرکت های بیمه پرداخت شده است.

بخش نفت و گاز و پتروشیمی از بخش هایی اصلی اقتصاد ایران محسوب می شود و بیمه نامه هایی هم برای انواع فعالیت های این حوزه وجود دارد. با این حال در بخشی از حوزه های نفت و گاز ریسک هایی وجود دارد که تحت پوشش قرار نمی گیرد، از جمله پوشش بیمه ای برای چاه های نفت؛ متاسفانه اخیرا شاهد حادثه ای بودیم که یکی از چاه ها فوران کرد و از آن جایی که در این مورد فقط تجهیزات بیمه شده بود و خود چاه تحت پوشش بیمه قرار نداشت، خسارت هنگفتی وارد شد.

با این حال امیدواریم صنعت نفت و گاز و پتروشیمی به این تصمیم برسد که تمام انواع ریسک را مورد پوشش قرار دهد، نه تنها بخش خاصی از ریسک را. صنعت بیمه هم تمایل دارد که به نحوی به این حوزه که از ارکان اصلی اقتصاد کشور محسوب می شود، کمک کند.

 

چالش های صنعت بیمه در زمینه نفت و گاز و پتروشیمی چیست؟

همانطور که می دانید ریسک های حوزه نفت و گاز مبالغ هنگفتی است، به همین خاطر انواع ریسک ها در این بخش تحت پوشش بیمه قرار نمی گیرد و مورد دیگری که می توان به آن اشاره کرد، این است که باید صنعت بیمه و نفت و گاز گفت و گوی بیشتری با هم داشته باشند و دانش بیمه ای به بخش نفتی منتقل شده و در مقابل بحث های فنی آن بخش به شرکت های بیمه انتقال یابد واین نیاز احساس می شود که باید تعاملات بیشتری بین این دو حوزه مهم اقتصادی کشور برقرار شود.

 

آیا شرکت بیمه تعاون به حوزه نفت و گاز و پتروشیمی ورود کرده است؟

بله، شرکت بیمه تعاون بیمه گر سه فاز پارس جنوبی است و ما اولین شرکت بیمه بودیم که پس از اجرایی شدن برجام عملیات بیمه اتکائی در بازار لویدز لندن را داشتیم و برنامه های این شرکت در حوزه نفت و گاز و پتروشیمی ادامه خواهد داشت.

 

منبع: شماره ۱۱ نشریه اخبار مالی

اشتراک گذاری :

پاسخ دهید