ورق برای بورس برگشت – اخبار مالی

ورق برای بورس برگشت

51
0
اشتراک گذاری :
ورق برای بورس برگشت

اخبار مالی- با وجودی که بورس ۹ روز متوالی رشد چشمگیر و چند هزار واحدی را تجربه کرد و بسیاری از کارشناسان و مسئولان بورس با نگاهی خوشبینانه روند صعودی معاملات سهام و شاخص ها را ادامه دار پیش بینی می کردند اما ناگهان ورق برگشت و شاخص ها در سرازیری افتادند.

امروز، سه شنبه ۵ تیر ۹۷ در حالی معاملات سهام به پایان رسید که شاخص کل افت ۱۶۴۶ واحدی را تحمل کرده و به  ۱۱۳ هزار و ۵۲۷ واحد رسید و برخی کارشناسان علت این اتفاق را اتخاذ سیاست های ارزی جدید و ابلاغیه معاون اول رئیس جمهور مبنی بر فروش ارز صادر کنندگان غیر نفتی و غیر فلزی با استفاده از معافیت مالیاتی به واردکنندگان گروه سوم کالایی از طریق بورس باعث شده که سهامداران حقیقی نسبت به آینده سود آوری شرکت های صادرات محور با توجه به اختلاف موجود بین نرخ ارز دولتی و ارز آزاد دچار تردید شده و اقدام به فروش سهام خود کردند.

بررسی های اخبار مالی از روند معاملات سهام در بورس اوراق بهادار در پنجمین روز تابستان نشان می دهد که همان نماد هایی که در ۹ روز گذشته بیشترین تاثیر مثبت را بر شاخص داشتند،امروز بار کاهش شاخص را به دوش کشیدند. ضمن این که نگاهی به ترکیب فروشندگان و خریداران سهام حکایت از صف های فروش سهام از سوی حقیقی ها دارد که این امر نشان دهنده بروز هیجان روانی در بازار سهام بوده که نشات گرفته از اتفاقات رخ داده در یکی دو روز اخیر هم می تواند باشد.

امروز بیش از ۴ میلیارد و ۵۰۰ میلیون سهم و اوراق مالی قابل معامله در ۱۴۸ هزار و ۶۳۲ نوبت به ارزش بیش از ۷۱۹ میلیارد و۴۴۷ میلیون تومان مورد معامله قرار گرفت و شاخص کل هم ‌وزن اما با کاهش ۲۱۴ واحدی به ۱۸ هزار و ۹۲۲ واحد رسید.

همچنین شاخص سهام آزاد شناور نیز با کاهش ۲ هزار و ۸۰ واحدی به رقم  ۱۲۵ هزار و ۹۳ واحد دست یافت و شاخص بازار اول اما در حالی با کاهش یک هزار و ۴۴۵ واحدی به رقم ۸۳ هزار و ۲۳۵ واحد دست یافت که شاخص بازار دوم با کاهش ۲ هزا ر و ۵۳ واحدی روی عدد ۲۲۷ هزار و ۹۶۵ واحد ایستاد.

در این معاملات نماد معاملاتی شرکت‌های  ملی صنایع مس ایران با ۲۰۸ واحد، فولاد مبارکه با ۱۸۰ واحد و تاپیکو با ۱۲۸ واحد کاهش، بیشترین تاثیرمنفی را بر شاخص داشته و نماد معاملاتی شرکت‌های گسترش نفت و گاز پارسیان با ۶۵ واحد ، پتروشیمی خارک با ۳۴واحد و پتروشیمی مبین با ۳۲ واحد افزایش بیشترین تأثیر مثبت را بر برآورد شاخص کل بورس به خود اختصاص دادند.

نویسنده: الهام حدادی

اشتراک گذاری :

پاسخ دهید