۶ بانک در میان ۵۰ شرکت فعال تر بورس در بهار – اخبار مالی

۶ بانک در میان ۵۰ شرکت فعال تر بورس در بهار

42
0
اشتراک گذاری :
6 بانک در میان 50 شرکت برتر بورس در بهار

اخبار مالی- هر سال اسامی ۵۰ شرکت فعال تر بورس در بازه زمانی ۳ ماهه و در پایان هر فصل اعلام می شود و طبق آخرین فهرست اعلام شده از سوی شرکت بورس اوراق بهادار ۶ بانک در میان فعال ترین های بورس حضور دارند اما هیچ کدام از شرکت های بیمه در این لیست حضور ندارند.

این نکته قابل ذکر است که با توجه به تجربیات بورس های اوراق بهادار در سطح بین الملل، شناسایی شرکت های ممتاز یا دارای موقعیت برتر اغلب بر پایه معیارهای نقدشوندگی سهام، میزان تاثیر گذاری شرکت بر بازار و برتری نسبت های مالی انجام می شود.

همچنین بر این اساس شناسایی شرکت های فعال تر در بورس اوراق بهادار تهران بر پایه ترکیبی از قدرت نقدشوندگی سهام و میزان دادوستد سهام در تالار معاملات (تعداد و ارزش سهام دادوستد شده)، تناوب دادوستد سهام در تالار معاملات (تعداد روزهای دادوستد شده و دفعات دادوستد شده) و معیار تاثیرگذاری شرکت بر بازار (میانگین تعداد سهام منتشر شده و میانگین ارزش جاری سهام شرکت در دوره بررسی) است.

بنا بر فهرست ۵۰ شرکت فعال تر بورس تهران برای سه ماهه اول سال ۹۷ از این لیست ۴ شرکت خارج و ۴ شرکت جدید به آن اضافه شدند.

در این دوره شرکت های توسعه معادن روی، آسان پرداخت پرشین، سرمایه گذاری صنعت ومعدن و تامین سرمایه امید از ۵۰ شرکت فعال تر بورس تهران خارج و نمادهای داروسازی دکترعبیدی، بانک تجارت، آلومینیوم ایران و پرداخت الکترونیک سامان کیش به این فهرست اضافه شدند.

این در حالی است که فولاد مبارکه اصفهان، صنایع پتروشیمی خلیج فارس، شرکت ارتباطات سیار ایران، ملی صنایع مس ایران و گل گهر پنج شرکت فعال تر بورس اوراق بهادار در بهار ۹۷ بودند.

سرمایه گذاری نفت و گاز و پتروشیمی تامین، مخابرات ایران، پالایش نفت بندرعباس، پالایش نفت اصفهان، پتروشیمی جم، گسترش نفت و گاز پارسیان، فولاد خوزستان ، چادرملو ، سرمایه گذاری غدیر و خدمات انفورماتیک در رتبه های ششم تا پانزدهم جدول فعال ترین شرکت های بورسی در سه ماهه اول سال ۹۷ قرار دارند.

از سویی دیگر رتبه های ۱۶ تا ۳۰ نیز برای شرکت های پتروشیمی مبین، پالایش نفت تهران، مدیریت سرمایه گذاری امید، توسعه معادن و فلزات، گروه مپنا، کشتیرانی جمهوری اسلامی ایران، پتروشیمی خارک، بانک ملت، ایران خودرو، بانک صادرات، پتروشیمی پردیس، سرمایه گذاری صندوق بازنشستگی، سرمایه گذاری گروه توسعه ملی، سایپا و بانک تجارت به ثبت رسیده است.

براساس این گزارش شرکت های پتروشیمی فجر، پتروشیمی فناوران، پالایش نفت تبریز، فولاد خراسان، پتروشیمی شازند، گروه پتروشیمی س. ایرانیان، بانک انصار، بانک پارسیان، نفت بهران، ایران ترانسفو، آلومینیوم ایران، پارس خودرو، فولاد کاوه جنوب کیش، کالسیمین، لابراتوار داروسازی دکتر عبیدی، نفت سپاهان، بانک اقتصاد نوین، به پرداخت ملت و سرمایه گذاری صنایع شیمیایی ایران در رتبه های ۳۱ تا ۵۰ را به خود اختصاص داده اند.

بدین ترتیب ۶ بانک در میان ۵۰ شرکت برتر بورس جا گرفتند اما رتبه تمام آن ها از ۱۶ پایین تر است.در حالی که بانک ها با توجه به حجم و سرمایه ای که در اختیار دارند، می توانستند جزو ۱۰ شرکت برتر بورس باشند. بانک های ملت، صادرات، تجارت، انصار، پارسیان و اقتصاد نوین ۶ بانکی بودند که در این فهرست جا گرفتند.

گفتنی است ۵۰ نماد فعال تر بورس براساس دوره سه ماهه محاسبه شده و هر سه ماه یکبار به صورت انباشته به روز می شود.

اشتراک گذاری :

پاسخ دهید