افزایش نرخ سود بانکی به نفع اقتصاد ایران نیست – اخبار مالی

افزایش نرخ سود بانکی به نفع اقتصاد ایران نیست

30
0
اشتراک گذاری :
افزایش نرخ سود بانکی به نفع اقتصاد ایران نیست

اخبار مالی- رئیس پیشین اتاق بازگانی تهران معتقد است که در شرایط کنونی افزایش نرخ سود بانکی به نفع اقتصاد و متناسب با برنامه ریزی های اقتصادی کشور نیست و باید با هدف گذاری صحیح به سمت اجرایی کردن این طرح حرکت کرد.

یحیی آل اسحاق، در گفت و گو با خبرنگار اخبار مالی گفت: نرخ سود بانکی شاخص ضریب گونه ای است که در تمام معادلات و سیاست ها و برنامه های اقتصادی نقش کلیدی دارد و ابزاری است که تئوریسین های اقتصادی به عنوان یک ضریب در معادلات اقتصادی برای به تعادل رساندن نظام مالی از آن استفاده می کنند.

وی با اشاره به این نکته که در واقع موضوع ضریب تاثیر این بحث بر تمام حوزه های اقتصادی مطرح است، افزود: در این جا سوالی که مطرح می شود این است که آیا سود علت اصلی است یا معلول؟ گاهی نرخ سود را به تناسب سایر بازیگران و مولفه های اقتصادی تعیین می کنیم و گاهی علی الراس به موضوع نرخ سود پرداخته می شود و سیاست هایی قرار است پیاده شود که نرخ سود در تحقق به آن اهداف نقش دارد.در هر حال این شاخص در تعادلات، جهت گیری ها، برنامه ها  اقتصادی و سرمایه گذاری تاثیر گذار است.

رئیس فعلی اتاق مشترک بازرگانی ، صنایع ، معادن و کشاورزی ایران و عراق همچنین خاطر نشان کرد: افزایش نرخ سود بانکی با چند هدف ممکن است پیگیری شود؛ در حال حاضر حجم نقدینگی در کشور بالا رفته و به یک آفت تبدیل شده و این آفت به هر بازار حمله کند، آن بخش از اقتصاد دچار مشکل و بحران می شود. همانطور که دیده شده در بازار های ارز، طلا، مسکن، خودرو و …. این اتفاق افتاد و این آفت در حال ورود به بازار مواد اولیه است.

آل اسحاق در ادامه تصریح کرد: اگر تکلیف این حجم از نقدینگی معلوم نشود، مثل ویروسی پخش شده و مشکلات به تمام بخش های اقتصاد سرایت می کند. یکی از راه های کنترل، جذب نقدینگی از سوی نظام بانکی و هدایت پول ها از طریق نظام بانکی به اهداف مشخص است. برای جذب نقدینگی باید نرخ سود افزایش پیدا کند که مردم برای سپردن پول خود به بانک ها ترغیب شوند.

این کارشناس اقتصادی با تاکید بر این نکته که بانک نباید خلق پول کنند، گفت: در واقع پس از جذب نقدینگی باید با صرف صحیح پول و سرمایه گذاری درست در جاهای مناسب درآمد حاصل کرده و سود پول سرمایه گذاران را تامین کند. اگر این روند اتفاق نیافتد، سود مورد نیاز سپرده گذاران به ناچار باید از تسهیلات گیرندگان تامین شود و بدین ترتیب نرخ سود تسهیلات نیز افزایش می یابد.

وی ادامه داد: در شرایط کنونی هزینه های مالی در روند تولید و فعالیت های اقتصادی کشور نامتعارف است و اگرسودی از تولید حاصل شود، با هزینه های مالی همخوانی ندارند و فعالیت های اقتصادی در حالی انجام می شود که تسهیلات گیرندگان گرفتار اقساط، سود بانکی، جریمه های بانکی و نوع محاسبه بهره مرکب هستند.

رئیس پیشین اتاق بازرگانی تهران به این نکته اشاره کرد که در واقع همه به نوعی در خدمت نظام بانکی هستند و فعالیت می کنند تا بتوانند بدهی های بانکی را صاف کنند و خاطر نشان کرد: در شرایطی که در رکود اقتصادی به سر می بریم، مشتری برای محصولات وجود ندارد، نرخ ارز دچار تلاطمات لحظه به لحظه است و سرمایه در گردش کاهش یافته، پس اندازی در کار نیست و سرمایه گذاری خارجی هم دیگر وجود ندارد. در این شرایط فعالان اقتصادی در فشار عظیم پولی ومالی به سر می برند و سرعت گردش پول در فروش کالا امکان پذیر نیست و اکثرا مجبورند که کالاها را نسیه بفروشند و در این شرایط به بانک ها هم بدهکارند و تحت فشار نظام بانکی نیز قرار گرفته اند.

آل اسحاق در ادامه اظهار کرد: در حال حاضر درمورد مسئله سود دو تعارض وجوددارد. باید به این نکته توجه داشت که علاوه بر هزینه ای که نظام بانکی به عنوان سود می گیرد، انتفاع آن از این جریان چیست. بررسی ها در این زمینه نشان می دهد که انتفاع نظام بانکی از این موضوع انتفاع موزونی نیست و علی رغم اینکه بانک ها با کسری منابع مواجه هستند، با مشکلات داخلی نیز دست در گریبان هستند ولی نرخ سودی که نظام بانکی دریافت می کند، قابل قیاس با سایر بخش ها نیست.

رئیس فعلی اتاق مشترک بازرگانی ، صنایع ، معادن و کشاورزی ایران و عراق تاکید کرد: بانک ها به دلیل سوء مدیریت در این چند سال دچار مشکلات بزرگی شده اند و بسیاری از آن ها با حساب سازی خودرا سرپا نگه داشته اند. برخی از این بانک ها هزینه ها و تسهیلاتی که داده اند، برنگشته و مطالبات مشکوک الوصول را به جای هزینه در صورت های مالی به عنوان درآمد شناسایی می کنند. در حالی که مطالبات پول سوخت شده است و نباید در محاسبه سود لحاظ شوند.

وی افزود: می توان گفت بانک ها از درون متلاشی هستند و تاکنون سعی کرده اند که کسری منابع خود را از طریق برداشت از بانک مرکزی یا تسهیلات از بانک های دیگر آن هم با سودهای بالا تامین کنند. بدین ترتیب نظام های داخلی بانکی هم بهم ریخته است و مجبورند نارسایی ها را با بهره یا سودی که از تسهیلات گیرندگان دریافت می کنند، جبران کنند.

آل اسحاق با اعلام این مطلب که خود نظام بانکی به خاطرهزینه های بی مورد و سوء مدیریت دچار مشکلات عدیده شده اند و برای آن که بتوانند خود را سرپا نگه دارند، ناچار به افزایش سود هستند، افزود: موضوع افزایش سود هم یک موضوع انتزاعی نیست و در تمام جهت گیری های اقتصادی نقش دارد و بحث نرخ سود است که تعیین می کند مردم پول خود را در بانک ها سپرده گذاری کنند یا به بازار های دیگر بروند.

این فعال اقتصادی تصریح کرد: برای اینکه موضوع نرخ سود به نتیجه مطلوب برسد، باید به آن نگاهی جامع داشته و با مطالعات عمیق، علمی و تجربی آن را مورد بررسی قرار داد. در واقع نمی توان با این قضیه برخورد سیاسی یا سلیقه ای کرد و فقط منافع ذی نفعان را در نظر گرفت و باید محاسبات در این زمینه دقیق انجام شود.

به گفته آل اسحاق این موضوع را هم باید در نظر گرفت که ممکن است فشار برای افزایش نرخ سود از سوی مدیریت بانک ها، سهامداران آن ها و کسانی که می خواهند پول های خود را در بانک گذاشته و از سیستم بانکی سود دلخواه خود را دریافت کنند، وجود دارد اما در شرایط کنونی این کار به نفع اقتصاد و متناسب با برنامه ریزی های اقتصادی کشور نیست و باید با هدف گذاری صحیح به سمت اجرایی کردن این طرح حرکت کرد./اختصاصی اخبار مالی

اشتراک گذاری :

پاسخ دهید