سیاست های ارزی به بازار ثبات می بخشد – اخبار مالی

سیاست های ارزی به بازار ثبات می بخشد

57
0
اشتراک گذاری :

اخبار مالی-بانک توسعه صادرات از جمله بانک هایی است که بخشی از تسهیلات خود را به صورت ارزی ارائه داده و تحولات بازار ارز می تواند تاثیر مستقیم بر فعالیت های این بانک بگذارد. ضمن این که برنامه های حمایتی این بانک از بنگاه های صادرات محور هم از مسائلی است که در شرایط کنونی اقتصاد کشوراز اهمیت ویژه ای برخوردار است. به همین منظور گفت و گوی کوتاهی با علی صالح آبادی مدیرعامل این بانک انجام دادیم که در ادامه می خوانید:

 

* تأثیر سیاست‌های ارزی برای صادرات کشور را چگونه ارزیابی می‌کنید ؟

 

– یکی از مسائل مهم در حوزه فعالیت‌های اقتصادی چه صادرات چه واردات به‌طور کلی بحث ثبات بازار ارز است. اگر در بازار ثبات وجود داشته باشد، قابلیت برنامه‌ریزی برای تمامی فعالان اقتصادی بهتر فراهم می‌شود و به نظر من سیاست ثبات در بازار و قابلیت پیش‌بینی در بازار ارزبسیار اهمیت دارد.

در توسعه صادرات کشور و واردات مواد اولیه و تکنولوژی که کشور نیاز دارد و فکر می‌کنم از این جهت سیاست‌های ارزی اتخاذ شده بتواند برای بازار ثبات بخش باشد و قابلیت پیش‌بینی را برای فعالان اقتصادی فراهم کند، می‌تواند برای توسعه فعالیت‌های اقتصادی و صادرات کشور کمک کننده باشد.

 

* نقش بانک توسعه صادرات در اجرای این سیاست‌های ارزی کجاست و کجا قرار دارد ؟

 

– عمده فعالیت‌های بانک توسعه صادرات فعالیت‌های ارزی بوده و بیش از  ۸۰ درصد منابع بانک منابع ارزی است. بنابراین از آن جایی که بانک تسهیلات ارزی می دهد، منابع آن نیز به ارز بازپرداخت می‌شود و همین باعث شده که یک شرایط باثباتی وجود داشته باشد.

بانک توسعه صادرات سعی کرده حمایت لازم را از صادرکنندگان انجام دهد و تسهیلات ارزی را به صادرکنندگانی می‌دهد که چون درآمد ارزی هم دارند، می‌توانند بازپرداخت‌های ارزی خود را انجام دهند.

البته در کنار این تسهیلات ریالی هم هست که به سرمایه در گردش بنگاه‌های صادراتی پرداخت می‌شود و همچنین با ارائه تسهیلاتی برای ساخت بنگاه‌هایی که محصولات آنها صادرات محور هستند، علاوه بر سرمایه در گردش ارزی و ریالی برای ایجاد بنگاه‌های صادراتی محور هم کمک می‌کند.

ضمن این که در کنار تسهیلات خدمات ارزی خدمات مربوط به ال سی ضمانت‌نامه ، خدمات حوالجات ارزی که صادرکنندگان برای جابه جایی وجوه شان در خارج از کشور نیاز دارند را نیز ارائه می کنیم.

 

* در زمینه حمایت از کالای ایرانی بانک توسعه صادرات چه برنامه‌ای دارد ؟

 

– ارائه تسهیلات ارزان قیمت جزو مواردی است که بانک در برنامه‌های خود دارد و ما امسال هم تسهیلاتی با نرخ ۱۱درصد که از محل منابع صندوق توسعه ملی است در اختیار بانک قرار می‌گیرد و تسهیلاتی که میانگین نرخ سود آن حدود ۱۴ و نیم در صد است، به صادرکنندگان پرداخت می‌شود و این یکی از برنامه‌هایی است که ما در سال ۹۷ برای کمک به صادرکنندگان جزء برنامه‌های جدی خودداریم.

 

منبع: شماره ۱۱ نشریه اخبار مالی

اشتراک گذاری :

پاسخ دهید