“اخزا ۶۲۲” در فرابورس ۷۷۰ هزار ریال کشف قیمت شد – اخبار مالی

“اخزا ۶۲۲” در فرابورس ۷۷۰ هزار ریال کشف قیمت شد

105
0
اشتراک گذاری :
"اخزا 622" در فرابورس ۷۷۰ هزار ریال کشف قیمت شد

اخبار مالی-اسناد خزانه اسلامی چند سالی است که مهمان بازار سرمایه شده و در واقع اسناد خزانه اسلامی، اوراق بهادار با نامی است که دولت به منظور تصفیه بدهی‌های خود بابت طرح‌های تملک دارایی‌های سرمایه‌ای با قیمت اسمی و سررسید معین به طلبکاران غیردولتی واگذار می‌کند.

این روزها فرابورس ایران شاهد عرضه اولیه بیش از ۴۰ هزار ورقه اسناد خزانه در نماد «اخزا۶۲۴» با قیمت ۷۷۰ هزار ریال بوده است.

گفتنی است بازار ابزارهای نوین مالی فرابورس میزبان عرضه اولیه ۱۰ میلیون ورقه «اخزا۶۲۲» به ارزش ۱۰ هزار میلیارد ریال بود که این اوراق در تاریخ ۲۳ مردادماه ۹۸ سررسید خواهد شد. بیش از ۱۷ درصد از حجم خرید این اخزا که ارزش اسمی هر ورقه آن یک میلیون ریال است توسط حقیقی‌ها صورت گرفت.

نگاهی به آمار بازار حاکی از جا به‌ جایی بیش از ۶۱۵ میلیون ورقه بهادار به ارزش بیش از ۴ هزار و ۱۲۹ میلیارد و ۱۸۸ میلیون ریال در ۵۱ هزار و ۴۴۱ نوبت معاملاتی است که نزدیک به ۲۸ درصد از این حجم معاملات به خرید و فروش سهام «ذوب» تعلق داشت تا بدین ترتیب سهامی ذوب‌آهن اصفهان با حجم معاملاتی بیش از ۱۷۱ میلیون سهمی، بیشترین حجم معاملاتی بازار امروز را به خود اختصاص داد.

همچنین نمادهای افرا، ساینا و ارفع در جریان معاملات امروز افزایش قیمت تا سقف ۵ درصدی را تجربه کردند و در طرف مقابل نمادهای سدبیر، اتکای و کتوکا با کاهش قیمت بیش از ۴ درصدی روبه‌رو شدند. نمادهای ذوب، سمگا و زاگرس نیز عنوان پُربیننده‌ترین نمادهای معاملات روزانه را یدک می‌کشند.

در ادامه، در روزی که گذشت شاهد بازگشایی نمادهای «فرابورس۱» و «غصینو» بودیم که پس از برگزاری مجامع عمومی به تابلوی معاملات فرابورس بازگشته‌اند. نماد فرابورس پس از برگزاری مجمع و افزایش سرمایه ۴۳ درصدی امروز به تابلوی معاملات بازار پایه الف برگشت و با افزایش قیمت ۲۴ درصدی مواجه شد. ضمن آنکه نماد غصینو نیز با توجه به بازگشایی بدون دامنه نوسان شاهد افزایش نزدیک به ۹ درصدی بود.

بررسی نمادهای موثر بر شاخص کل فرابورس نشان دهنده تاثیر مثبت ۷.۵ واحدی زاگرس بر آیفکس و قرار گرفتن ذوب و میدکو با بیش از ۳ و ۲ واحد تاثیر مثبت، در رتبه‌های بعدی است. در نهایت، شاخص کل امروز سه‌شنبه دوازدهم تیرماه ۹۷ با بیش از ۱۹ واحد افزایش در ارتفاع ۱۲۵۰ واحدی قرار گرفت.

شایان ذکر است فردا چهارشنبه ۱۳ تیرماه عرضه اولیه ۱۳۰ میلیون سهم متعلق به شرکت پتروشیمی غدیر در بازار اول فرابورس ایران در نماد (شغدیر۱) به روش ثبت سفارش و در بازه قیمتی ۱۶۵۰ تا ۱۷۰۰ ریالی انجام می‌شود.

اشتراک گذاری :

پاسخ دهید