بیمه نوین نفتی تر می شود – اخبار مالی

بیمه نوین نفتی تر می شود

162
0
اشتراک گذاری :
بیمه نوین نفتی تر می شود

اخبار مالی-نفت بعنوان ثروت ملی از زمان اکتشاف تاکنون بازیگر اصلی بازارهای مالی و چرخ اقتصاد ایران بوده است و حجم پروژه ها و صنایع مرتبط به آن باعث می گردد ریسک های متعددی را جهت پوشش به شرکت های بیمه واگذار نماید. شرکت بیمه نوین از جمله شرکت های بیمه ای است که با رویکرد جدید در بازار بیمه های انرژی و بطور خاص نفت و گاز ورود کرده است ، در این رهگذر با محسن ثابت مدیر بیمه های مهندسی و طرح های خاص بیمه نوین به گفتگو نشسته ایم. وی پیش از این در رشته بیمه های مهندسی و خاص و انرژی در شرکت های بیمه دی، بیمه سینا و آرمان نیز فعالیت داشته است.

 

به نظر شما صنعت بیمه در صنعت نفت، گاز و پتروشیمی چه جایگاهی دارد؟

صنایع نفت و گاز از بدو پیدایش و شروع فعالیت به دلیل مخاطرات موجود در این حوزه که عموماً دارای شدت بالا هستند و بعضاً خسارتی را به وجود آورده که جهت جبران آن هزینه های بسیار زیادی به این صنعت تحمیل شده است.

این حوزه شامل ریسک هایی در بخش های مختلف مثل سکوهای نفتی، پالایشگاه های نفت، گاز و پتروشیمی، محل تجهیزات و اموال، توقف عملیات و ریسک های مختلف با کارکنان می باشد لذا باید گفت به دلیل وجود عناصر نامطمئن و نامعین و پیچیدگی های ویژه ای که مختص به این حوزه است از ریسک های بالایی برخوردار بوده و این صنعت بیمه است که به عنوان نقطه اطمینان و قابل اتکا در مقام جبران کننده ضررهای اقتصادی در تمامی مراحل نسبت به مدیریت ریسک ها ارزیابی                     آن ها اقدام می نماید.

در گذشته یا بهتر بگویم قبل از اعمال تحریم ها، بیش از ۹۰درصد از ریسک های رشته نفت و انرژی به بیمه گران اتکایی خارجی واگذار می گردید که پس از افزایش توان فنی و مالی شرکت های بیمه این میزان واگذاری به کمتر از ۵۰ درصد کاهش یافت. اما حضور پررنگ اکثر شرکت های بیمه را باید پس از اعمال تحریم ها بین المللی دانست جایی که ضرورت تشکیل کنسرسیوم انرژی به منظور تامین پوشش و استفاده از تمامی ظرفیت موجود در صنعت بیمه باعث شد که نه تنها فقط شرکت های  بیمه ای بزرگ و باسابقه وارد این عرصه شوند بلکه اکثر شرکت های فعال در صنعت بیمه به نحوی با ریسک های صنایع نفت، گاز و پتروشیمی درگیر شوند. لذا امروز با افزایش ظرفیت فنی و مالی صنعت بیمه و اهمیت حفظ سرمایه های ملی روند همکاری بین این دو صنعت روبه افزایش است.

سهم بیمه نوین از بیمه های فنی چقدر است؟

با شروع فعالیت بیمه نوین از سال ۱۳۸۴ در ابتدا سیاست شرکت برمبنای اخذ سهم از بازار کنسرسیوم بوده به نحوی که بخش زیادی از پرتفوی بیمه نامه های انرژی خود را با اخذ سهم از بازار کنسرسیوم تامین کرده است اما تغییر سیاست های شرکت                 از سال ۹۴ منجر به تغییر رویه گردید، به نحوی که علاوه بر رشد ۴۷۶ درصد بخش انرژی در سال ۹۶ سهم کنسرسیوم نیز از                ۵۷ به ۲۶ درصد کاهش پیدا کرده است این تغییر رویکرد باعث شده بخش بیمه های مهندسی و انرژی علاوه بر رشد قابل توجه، به بیمه گری راهبر نیز تبدیل شود بدین نحو که علاوه بر سهم پذیر بودن ، به سهم ده بودن نیز رسیده است. سهم بیمه نوین در حوزه انرژی با رشد انجام شده به بیش از ۲درصد سهم بازار رسیده است که البته سیاست ما در سال ۹۷ رسیدن به سهم  ۴درصد است.

 

 

 

بیمه نوین چه دستاوردی در حوزه صنعت نفت داشته است؟

همانطور که اشاره شد، صنعت نفت از صنایع بسیار پیچیده با خسارات احتمالی با شدت بالا است و علیرغم تلاش هایی که صنعت بیمه طی سال های اخیر در خصوص حضور موثرتر و فعال تر و با دانش بیشتر انجام داده تا بتواند ریسک های موجود در این صنعت را بپذیرد آنچنان که باید موفق نبوده است. این مهم زمانی به وقوع می پیوندد که ارتباط بین دو صنعت نزدیک تر شده و صنعت بیمه با همکاری صنعت نفت، با ریسک های مربوط به این حوزه، مخاطرات موجود، نحوه تعامل و ریسک پذیری آن آشنا شده و در نهایت بتواند همکاری خود را گسترده کند. شرکت بیمه نوین نیز نیازمند این مهم است اما تنها چیزی که باید گفت این بوده که به دلیل ورود به بخش کوچکی از صنعت بیمه، به صورت خاص با بخشی از این ریسک ها و مخاطرات آشنا شده است که این خود به زعم من یکی از دستاوردهای خوب بیمه نوین محسوب می شود.

صنعت بیمه و فعالان آن چقدر با ریسک های صنعت نفت و گاز و پتروشیمی آشنایی دارد؟ اصولاً به نظر جنابعالی دانش فنی چقدر در ارزیابی ریسک ها موثر است؟

جواب این سوال در بخش بالا مستتر است. یکی از بزرگترین دلایل عدم رشد واقعی بخش انرژی، عدم آشنا بودن کافی با این ریسک ها است. به جرات می توان گفت یکی از دلایل اصلی آن، عدم همکاری و تعامل جامع بین دو صنعت است. هرچند که شرکت های بیمه جهت آشنایی با این ریسک ها از کارشناسان همان صنعت بهره می بند اما لزوم افزایش تعامل بین طرفین جهت توسعه و پیشبرد این رشته از ضروریات است. صنعت بیمه به لحاظ نوع خدمت رسانی اصولاً آشنایی مختصری با انواع صنایع را دارد. اما وظیفه اصلی آن ارائه پوششهایی است که به طور کامل آن صنعت خاص به آن نیاز دارد. افزایش دانش فنی شاید به عنوان یکی از عوامل تاثیرگذار جهت ارائه خدمت باشد اما در حال حاضر صنعت بیمه نیاز به استفاده از متخصصینی دارد که در صنعت نفت، گاز و پتروشیمی دارای سابقه بوده و بتوانند به صنعت بیمه جهت کارشناسی و ارزیابی ریسک کمک کنند. لزوماً شرکت های بیمه افراد متخصص در رشته مختلف را ندارند و از کارشناسان و ارزیابان مستقل متخصص جهت ارزیابی ریسک ها استفاده می کنند به عنوان مثال در صنایع فولاد صنعت خودرو، بخش کشاورزی و سایر بخش ها نیز روال بدین شکل است.

مهم ترین چالش صنعت بیمه در صنعت، نفت و گاز و پتروشیمی چیست؟

به نظر من، مهم ترین چالش آن عدم آشنایی با ریسک ها، عدم امکان ارزیابی دقیق و صحیح آن ها و در نهایت ترس از ورود به آن و چالش دوم عدم ظرفیت سازی پذیرش ریسک این صنعت است.

 

منبع: شماره ۱۱ نشریه اخبار مالی

اشتراک گذاری :

پاسخ دهید