باید ما را ببینند – اخبار مالی

باید ما را ببینند

60
0
اشتراک گذاری :
بورس, امور بین الملل

اخبار مالی-در سال های اخیر بورس اوراق بهادار در حوزه بین الملل فعالیت های گسترده ای انجام داده و بنا بر آمار ارائه شده در این سال ها حضور خارجی ها در بورس ایران ۳ برابر افزایش یافته است. از آن جایی که یکی از اهداف بورس بین المللی شدن و رسیدن به جایگاه بهتری در میان بورس های جهان است، ضمن این که برخی از خارجی ها علاقمند به حضور در بورس انرژی و فعالیت در آن هستند. بنابراین اطلاع از برنامه های این نهاد مالی برای حضور پر رنگ تر در عرصه های جهانی و جذب سرمایه گذاران خارجی از اهمیت خاصی برخوردار است و بهادر بیژنی جانشین رئیس سازمان بورس در امور بین‌الملل بهترین گزینه برای دستیابی به اطلاعات در این زمینه محسوب می شود. نشریه اخبار مالی با وی گفت و گویی انجام داده که در ادامه می خوانید:

 

در چند سال گذشته شاهد افزایش حضور خارجی ها در بورس ایران بوده ایم، به نظر شما با توجه به اتفاقات سیاسی اخیر که در سطح بین الملل رخ داده ، آیا می توانیم به ادامه این حضور امیدوار باشیم؟

 

آمار نشان می دهد که حضور سرمایه گذاران خارجی در ایران بعد از برجام ۳ برابر شده و باید بگویم خوشبختانه با توجه به اتفاقات اخیر دنیا و کج خلقی های امریکا نسبت به برجام هم این موضوع باعث کاهش سرمایه گذاری خارجی ها در بازار سرمایه ایران نشده است.

البته موضع گیری های آمریکا در قبال برجام نگرانی هایی را برای ادامه حضور و یا کاهش تعداد سرمایه گذاران خارجی در ایران ایجاد کرده اما واقعیت این است که پس ار برجام موج عظیمی از سرمایه گذاران خارجی در گروه های متعدد وارد ایران شدند و در این میان کسانی بودند که با هدف سرمایه گذاری بلند مدت آمده بودند و در این زمینه هم هر گونه ریسکی را پذیرفتند.

بنابراین می توان گفت از تعداد سرمایه گذاران و علاقمندان برای حضور در بورس ما و استفاده از ابزارهای مالی کم نشده است.

جالب است بدانیم که برخی از سرمایه گذران علاقمند به استفاده از ابزارهای مالی اسلامی ایران هستند و این موضوع بازار ایران را منحصر به فرد کرده  و حتی باعث شده که دیگر بازارها را با بازار سرمایه ایران مقایسه ‌کنند.

 

با توجه به اینکه بعد از برجام تعدادی تفاهم‌نامه امضا شده بود و کشورهای دیگر برای سرمایه‌گذاری در بورس ایران ابراز علاقه کرده بودند، در حال حاضر وضعیت در این زمینه چگونه است؟

 

بعد از برجام تعداد زیادی سرمایه‌گذار خارجی در قالب گروه‌های ۶۰ نفر از فرانسه، سوییس، و … برای بررسی وضعیت بازار سرمایه ایران آمدند و نسبت به توقعات خود از سرمایه گذاری جنبه های مختلف بازار سرمایه را مورد مطالعه قرار می دادند. در همان زمان تعدادی از آنها که تصمیم گرفتند و سرمایه خودرا به ایران آورده و هنوز در حال فعالیت هستند و در نمایشگاه ها شرکت می کنند و حضور فعالی در بازار ایران دارند.

نکته مهم این است که در این مدت سرمایه گذاران اروپایی را هم توانستیم جذب کنیم و سرمایه گذاران خارجی ما محدود به کشورهای اسلامی نشده و یکی از خصوصیت‌هایی که بازار سرمایه ما منحصربه‌فرد بودن آن است. بخصوص که ما بحث تنوع صنایع را در بورس داریم و وقتی سرمایه گذاران خارجی این موضوع را با بورس های کشورهای دیگر مقایسه می کنند، نمی‌بینید.

وقتی سرمایه‌گذار خارجی و فعال خارجی می‌خواهد بیاید و در اینجا نهاد مالی تأسیس کند، معمولاً یک سری کشورها را با ایران مقایسه می‌کند. در این مقایسه مشخص می‌شود که بورس ایران یک سری خصوصیات دارد که واقعا منحصر به فرد است و اسلامی‌بودن بازار ما برای سرمایه‌گذارانی که محصولات اسلامی برای آن مهم است، اهمیت ویژه دارد.

در حال حاضر بعضی از صندوق ها را می‌بینیم که یک قسمتی از منابع آنها در محصولات اسلامی سرمایه گذاری می‌کنند و سرمایه‌گذارانی که در بخش اسلامی‌بودن محصولات علاقه دارند، می بینند که این صندوق ها با استانداردهای اسلامی که مد نظر دارند، هماهنگ است و می‌توانند در این محصولات مشخص سرمایه‌گذاری کنند.

 

در مورد چگونگی حضور خارجی ها در بورس انرژی بگویید؟

 

فعالیت های بین المللی بورس انرژی در دو سال گذشته گسترش پیدا کرده است و یکی از انعکاس‌های این گسترش فعالیت را در تعدد و افزایش بی‌سابقه تعداد کدهای تجارت خارجی می توان دید. درواقع خارجی های علاقمند به بورس انژی ایران از کشورهای همسایه فراتر رفته و امروزه اروپایی ها را نیز شامل می شود.

سرمایه گذاران خارجی از کشورهای همسایه ایران و افرادی از کشورهای اروپایی هستند و اساسا شرایط فعالیت برای سرمایه گذران خارجی در بورس کشور فراهم شده است.

بخش بین‌الملل سازمان بورس برنامه مدونی را در زمینه مارکتینگ و بازار هدف بورس انرژی انجام داده و در این زمینه هم با مدیرعامل بورس انرژی جلساتی داشته است تا در زمینه تقویت بازارها هماهنگی لازم را انجام دهد. درحال حاضر بورس انرژی در زمینه بازارهای همسایه پیشرفت خوبی کرده است.

 

پیش نیاز حضور نفت خام ایران در بازار های بین المللی چیست؟

همکاری نهادهایی مانند وزارت اقتصاد، بانک مرکزی و وزارت نفت می تواند منجر به تحقق این موضوع شود. البته در این زمینه بورس انرژی پلتفرم آن را آماده کرده و می‌تواند این موضوع را جلو ببرد.

البته برای داشتن یک برنامه مدون نیازمند هماهنگی با کلیه ارکان اقتصادی اعم از اتاق بازرگانی، سازمان خصوصی سازی، بانک مرکزی، وزارت اقتصاد است که اینها را برای پیشبرد برنامه انجام دادیم.

همچنین برای تقویت بورس شاید لازم باشد وزارتخانه ای درگیر موضوعی شود که در بورس انرژی وزارت نفت و یا شاید در بورس دیگری وزارت صنایع و غیره که هرکدام متولی رفع موانع برای تقویت بازار بورس در حوزه بین الملل می شوند باید برای رفع مشکلات، همگام با بورس باشند.

درهمه امور برای انجام حوزه بین‌الملل نیز وزارت امور خارجه  هم به عنوان نهادی ناظر و مسئول هماهنگی امور نقش اساسی دارد. مثلا یکی از برنامه های ما این است که با وزارت امورخارجه و دفاتر نمایندگی ایران در خارج از کشور تعاملاتی برقرار کنیم تا یکی از معرف های بازار سرمایه ایران همین دفاتر نمایندگی ایران در دیگر کشورها باشد.

 

برای ادامه روند جذب سرمایه گذار خارجی چه باید کرد؟

 

یکی از بهترین راه‌هایی که شما بتوانید پیام خودتان را به بازار هدف و مشتریان برسانید برگزاری و شرکت در نمایشگاه‌هایی است که جنبه بین المللی دارد. در واقع چنین فرصتهایی یکی از بهترین محمل هایی است که شما بتوانید در مورد خدمات و کالایی که ارائه می دهید، اطلاع رسانی کنید. در واقع باید فرصت هایی ایجاد شود که نهادهای مالی را از نزدیک ببینند و برای هر کسی که علاقه داشته باشد به هرگونه فعالیت اقتصادی و نه فقط سرمایه‌گذاری در ایران، فرصتی پیش ‌آید که با روند مالی در بازار های ایران آشنا شده و  آشنایی عمیق‌تری با بازار سرمایه ما پیدا کند و بتواند از نزدیک نهادهای ما را دیده و با مدیران ما صحبت کند و درک بهتری و بالاتر از آن به دست بیاورد.

منبع: شماره ۱۱ نشریه اخبار مالی

 

اشتراک گذاری :

پاسخ دهید