خدمات بیمه سلامت ایران به ۴۰میلیون نفر – اخبار مالی

خدمات بیمه سلامت ایران به ۴۰میلیون نفر

60
0
اشتراک گذاری :
خدمات بیمه سلامت ایران به 40میلیون نفر

اخبار مالی-کلیه افرادی که هیچ پوشش بیمه‌ای ندارند و ساکن شهرها هستند به صورت رایگان می توانند دفترچه بیمه ‏سلامت همگانی دریافت کنند.

 

معاون بیمه‌گری سازمان بیمه سلامت با بیان اینکه سازمان بیمه سلامت  ۵ صندوق بیمه‌ای دارد، گفت: افرادی که می‌خواهندتحت پوشش بیمه ‏قراربگیرند، به یکی از ۱۳۰۰ دفتر پیشخوان دولت مراجعه کنند.

جمشید شایان فرد با بیان اینکه سازمان بیمه سلامت  ۵ صندوق بیمه‌ای دارد،گفت: یکی از گروه‌هایی که از ابتدای تاسیس ‏سازمان به عنوان بیمه شده تحت پوشش قرار گرفته، کارکنان دولت است که در صندوقی با عنوان صندوق کارکنان دولت بیمه شده‌اند به طوری که کارکنان دولتی که صندوق بازنشستگی آن‌ها صندوق بازنشستگی کشوری است مشمول این ‏صندوق هستند.‏

وی با بیان اینکه حدود ۵ میلیون نفر در صندوق کارکنان دولت بیمه شده‌اند که مبنای پرداخت حق بیمه آن‌ها بر اساس ۷ درصد حقوقی است ‏که دریافت می‌کنند،گفت: در مورد شاغلین ۲ درصد به عنوان حق بیمه و در مورد بازنشستگان ۱.۷ درصد از حقوق به عنوان حق بیمه ‏پرداخت می‌شود.

به گفته وی دفترچه بیمه نیز در اختیار این افراد قرار می‌گیرد که می‌توانند به موسسات طرف قرارداد مراجعه کنند.‏

شایان فر به سازو کار صندوق بیمه‌ای سایر اقشار اشاره  و تصریح کرد: این صندوق نیز از بدو تاسیس سازمان مشمول بیمه بودند که خانواده شهدا ‏و ایثارگران و جانبازان و خانواده آن‌ها، مدد جویان بهزیستی، طلاب و روحانیون حوزه علمیه و دانشجویان در حال تحصیل که در ‏دانشگاه‌های وزارت علوم و وزارت بهداشت هستند نیز جزو این صندوق می‌شوند که مبنای حق بیمه آن‌ها نیز ۷ درصد حداقل حقوق ‏دریافتی است. حدود ۱.۵ میلیون نفر جزو این صندوق هستند که این افراد نیز دفترچه بیمه دریافت می‌کنند و عمده حق بیمه این صندوق ‏توسط دولت پرداخت می‌شود.‏

معاون بیمه گری سازمان بیمه سلامت ایران درباره صندوق بیمه‌ای روستاییان و عشایر و ساکنین شهرهای زیر ۲۰ هزار نفر جمعیت گفت: این افراد از سال ۸۴ دفترچه بیمه دریافت کردند. در مورد روستاییان نیز عمده  مبالغ حق بیمه توسط دولت پرداخت ‏می‌شود. روال دریافت خدمات در این صندوق متفاوت است. یعنی حتما باید نظام ارجاع را برای دریافت خدمات سطح بالاتر رعایت ‏کنند. البته موارد اورژانسی از این مورد اخیر مستثنی است.‏

وی با بیان اینکه صندوق بیمه‌ای همگانی یکی دیگر از صندوق های بیمه ای سازمان بیمه سلامت است، اظهار داشت:  این صندوق از سال ۹۳   با عنوان بیمه سلامت همگانی راه ‏اندازی شد. در این طرح قرار شد کلیه افرادی که هیچ پوشش بیمه‌ای نداشتند و ساکن شهرها بودند به صورت رایگان دفترچه بیمه ‏سلامت همگانی دریافت کنند.  و بیمه شدن از طریق سامانه‌های سازمان بیمه سلامت انجام می‌شود.

معاون بیمه گری سازمان بیمه سلامت افزود: بعد از ثبت نام افراد در سایت، ‏هم‌پوشانی بیمه‌ای با سامانه‌های دیگر بررسی می‌شود و اگر این مراحل تایید شد فرد می‌تواند دفترچه بیمه را دریافت کند. تاکنون ‏جمعیتی حدود ۱۴ میلیون نفر از مزایای بیمه سلامت همگانی برخوردار شدند.

شایان فر درباره صندوق بیمه ایرانیان به عنوان یکی دیگر از صندوق های بیمه سلامت، گفت: این صندوق از اواسط سال ۸۷ اجرا شده است. در این صندوق افراد ۵۰ درصد حق ‏بیمه را خودشان پرداخت می‌کنند و ۵۰ درصد دیگر توسط دولت پرداخت می‌شود.

وی ادامه داد: در گذشته صندوقی با عنوان خویش فرمایان وجود ‏داشت که فرد تمام حق بیمه را خودش پرداخت می‌کرد و از سال ۸۷ قرار شد افرادی که هیچ پوشش بیمه‌ای نداشتند با پرداخت ۵۰ ‏درصد حق بیمه، خودشان را بیمه کنند.‏

معاون بیمه گری سازمان بیمه سلامت افزود: ۵۰ درصد حق بیمه مصوب ۴۴ هزار تومان در ماه است  .۵۰ درصد این مبلغ ۲۲ هزار تومان و در ‏سال ۲۶۴ هزار تومان می‌شود که افراد برای استفاده از صندوق بیمه ایرانیان می‌توانند این میزان حق بیمه را پرداخت کنند.‏

شایان فر در خصوص درخواست برای تحت پوشش بیمه قرار گرفتن، گفت: ارتباط ما با بیمه شدگان از طریق دفاتر پیشخوان دولت است و افرادی که می‌خواهند تحت پوشش بیمه ‏قرار بگیرند می‌توانند به یکی از ۱۳۰۰ دفتر پیشخوان دولت مراجعه کنند.

تخصیص ۱۰۰۰ میلیارد تومان اسناد خزانه به بیمه سلامت

مدیرعامل سازمان بیمه سلامت از تخصیص ۱۰۰۰ میلیارد تومان اسناد خزانه به سازمان بیمه سلامت خبر داد و گفت: با این اسناد می‌توانیم بخشی از معوقات خود را پرداخت کنیم.

 

طاهر موهبتی در نشست خبری امروز در مورد طرح استحقاق‌سنجی اظهار داشت: این طرح یکی از اقدامات بر اساس قانون برنامه ششم بود که در کنار این طرح، رفع همپوشانی نیز اجرایی شد و همچنین اجرای طرح راهنمایی‌های بالینی نیز در دستور کار قرار گرفت.

وی تأکید کرد: در حوزه رفع همپوشانی و استحقاق‌سنجی، مشکل جدی رفع شده و تفاهمی میان سازمان‌های بیمه‌گر که در این حوزه‌ها فعال هستند، منعقد شده است.

مدیرعامل سازمان بیمه سلامت با اشاره به اینکه تأمین اجتماعی، بیمه سلامت، کمیته امداد و خدمات درمانی نیروهای مسلح، چهار دستگاهی هستند که تفاهمنامه میان آنها امضا شده است، گفت: بر اساس این تفاهمنامه ۸ ماده‌ای طی دو ماه از تاریخ ابلاغ، تمامی سازمان‌های بیمه‌ای می‌توانند به پایگاه استحقاق‌سنجی بیمه سلامت دسترسی پیدا کنند.

موهبتی با اشاره به اینکه با اجرای این آئین‌نامه همپوشانی نیز برطرف می‌شود، اظهار داشت: تا پایان سال دو میلیون و ۳۰۰ همپوشانی در غرفه بیمه سلامت حذف می‌شود و همچنین در حال حاضر در ۹۲ درصد بیمارستان‌های دولتی، دفترچه بیمه حذف شده است.

وی با بیان اینکه با سازمان نیروهای مسلح ۲۰۰ هزار همپوشانی داشتیم، گفت: این همپوشانی امروز برطرف شده و همچنین ۳۵ مورد راهنمای بالینی نیز حذف شده است.

مدیرعامل سازمان بیمه سلامت در خصوص داروهای OTC مانند استامینوفن و سرماخوردگی و … افزود: این داروها بدون نسخه و ارزان توزیع می‌شد، به همین دلیل در سال ۹۶ در شورای عالی بیمه در وزارت رفاه تصمیم گرفته شد که به دلیل صیانت از سلامت مردم و نه به دلیل مسائل مالی، داروها از شمول شورای عالی بیمه حذف شوند و بر این اساس با حذف ۸۱ دارو از پوشش بیمه، ۴۰ تا ۴۵ میلیارد تومان صرفه‌جویی شد که البته قرار نیست به خزانه بازگردد و در خود سازمان برای بیماران خاص هزینه خواهد شد.

وی در مورد مدیریت هزینه‌کرد در سازمان بیمه سلامت گفت: برای جبران کسری‌های خودمان از هفت ماه پیش مدیریت هزینه را در دستور کار قرار دادیم و امروز توانستیم از این طریق، بخشی از کسری‌هایمان را جبران کنیم.

موهبتی در رابطه با اخباری مبنی بر گذاشتن سقف برای داروخانه‌ها تأکید کرد: این موضوع به هیچ عنوان صحت ندارد و ما معتقد به گذاشتن سقف برای داروخانه‌ها نیستیم، اما مشخص نیست برخی‌ها چه سودی از ارائه این اخبار می‌برند.

مدیرعامل سازمان بیمه سلامت با اشاره به اینکه بیمه رایگان در حال انجام است، تصریح کرد: ۴۰ میلیون نفر در حال حاضر بیمه رایگان دارند، اما یعنی در این ۴۰ میلیون نفر، افرادی نیستند که بتوانند ماهیانه ۲۲ هزار تومان حق بیمه خود را پرداخت کنند؟

وی ادامه داد: برای سیستم سرپایی و پاراکلینیک، هیچ سقف ریالی نگذاشته‌ایم و تولید ۷۳ درصد خدمات ما در بخش دولتی و دانشگاهی است که تفاهمنامه‌ای با آنها امضا کرده‌ایم که با مدیریت هزینه، پرداختی‌ها منظم خواهد شد. بر این اساس معوقات خود را به مرور پرداخت می‌کنیم.

موهبتی اظهار داشت: یکی از مشکلات ما در سال ۹۶ این بود که بدهی سال ۹۵ را پرداخت می‌کردیم، اما از ابتدای سال جاری تصمیم گرفتیم که با دریافت اسناد هر ماه، هزینه‌های همان ماه را پرداخت کنیم.

وی با اشاره به اینکه در حال حاضر ۷۵۰۰ میلیارد تومان معوقات ما است، گفت: این در حالی است که پرداخت‌های ما به مراکز طرف قرارداد در سال جاری به روز شده است و چنانچه این روش پرداختی را تا دو، سه سال ادامه دهیم، معوقات ما چندین سال بعد صفر خواهد شد و همه اینها در صورتی است که سازمان مدیریت، پول ما را بدهد.

مدیرعامل سازمان بیمه سلامت تصریح کرد: روز گذشته هزار میلیارد تومان اسناد خزانه برای معوقات ما اختصاص داده شد که این اعتبار باید به سمت پرداخت معوقات بیمارستان‌ها برود.

اشتراک گذاری :

پاسخ دهید