خطر تورم ۵۰ درصدی در کمین است – اخبار مالی

خطر تورم ۵۰ درصدی در کمین است

46
0
اشتراک گذاری :
خطر تورم 50 درصدی در کمین است

اخبار مالی- به اعتقاد یک کارشناس ارشد بانکی هر چه سریعتر باید برای کنترل نقدینگی تدبیری اندیشیده شود و ادامه این وضعیت  بانک ها را به سقوط می کشاند. ضمن اینکه با توجه به اینکه تورم ماهانه در خرداد به ۴ درصد رسیده است، تا ۱۲ ماه آینده تورم ۵۰ درصدی در کمین اقتصاد کشور است.

احمد حاتمی یزد در گفت و گو با خبرنگار اخبار مالی گفت: ریشه به وجود آمدن این حجم از نقدینگی را می توان بانک ها دانست که در طول ۸ سال گذشته با پرداخت سود های بالا به سپرده گذاران خود آن را ایجاد کرده اند. اگر بانک ها می توانستند معادل مبلغی که با پرداخت سود های ۲۰ تا ۲۵ درصد نقدینگی ایجاد کردند، از محل سود تسهیلات درآمد کسب کنند، امروز با رشد بی رویه نقدینگی مواجه نمی شدیم.

وی خاطر نشان کرد: در واقع اصلی ترین علت ایجاد حجم بالایی از نقدینگی این است که بانک ها مطالبات معوق دارند و در واقع نه اصل تسهیلاتی که پرداخت کردند، وصول شده و نه سود آن را توانسته اند از تسهیلات بگیران دریافت کنند و از طرفی سود سپرده گذاران را نیز نقدا پرداخت کرده اند.

این کارشناس ارشد بانکی بااشاره به این که برای اصلاح این وضع دو راهکار می توان پیشنهاد کرد، افزود: در حال حاضر درآمد بانک ها موهوم بوده و واقعی نیست و اشکالات موجود در وضعیت مالی آن ها قابل مشاهده نیست. این در حالی است که در آغاز اجرای بانکداری اسلامی، روش حسابداری بانک ها به این شکل بود که سودی در حساب ها شناسایی می شد که از طرف بانک واقعا دریافت شده بود و درآمد ها در استانداردهای حسابداری نقدی محاسبه می شد. اما از سال ۸۱ به پیشنهاد وزیر اقتصاد وقت، سیستم حسابداری بانک ها از نقدی به تعهدی تغییر کرد و بدین ترتیب از آن جایی که تسهیلات گیرنده برای باز پرداخت اصل و سود تسهیلات تعهد می داد، مبلغ اصل وسود تسهیلات که قرار بود بازپرداخت شود، به عنوان درآمد شناسایی می شد، در حالی که در عمل ممکن بود این تعهد هیچ وقت عملی نشده و مبلغی به بانک پرداخت نشود.

حاتمی یزد در ادامه اظهار کرد: به همین خاطر بسیاری از درآمد های بانک ها موهوم و غیر واقعی است و در واقع همان مطالبات معوق است که به عنوان درآمد در حساب ها شناسایی شده و نظام بانکی برای نجات از این بحران باید به سرعت به روش قبلی خود در سیستم حسابداری نقدی بازگردد. در غیر این صورت روال افزایش نقدینگی مخرب ادامه خواهد یافت.

وی با اعلام این نکته که راهکار دوم این است که بانک ها هر چه سریعتر سیستم حسابرسی خود را با استاندارد های بین المللی IFRS منطبق کنند، گفت: در حال حاضر بین بانک مرکزی و وزارت اقتصاد اختلاف نظر وجود دارد و به همین خاطر تا کنون این استاندارد سازی انجام نشده است.

این کارشناس اقتصادی به این نکته تاکید کرد که در واقع اگر این روش به درستی انجام شود، در صورت های مالی بانک ها سودها کاهش یافته و چه بسا دربسیاری از بانک ها به زیان تبدیل می شود.بدین ترتیب وضعیت مالی بانک ها به صورت واقعی نشان داده می شود و نمی توانند درآمد موهوم نشان دهند. در این صورت بانک ها برای نجات خود مجبور به کار گیری راهکارهایی چون افزایش سرمایه، اصلاح ساختار، ادغام و سایرراه حل های دیگر می شوند.

به گفته حاتمی یزد،هر دوی این راهکارها که شامل بازگشت بانکها به حسابداری نقدی و اجرای IFRS است به دست بانک مرکزی محقق خواهد شد.

وی با اشاره به این نکته که در حال حاضر بانک ها فکر می کنند که سود نشان می دهند و طبق همان سودهای موهوم باید مالیات بدهند، اعلام کرد: حقیقت این است که کل کشور در حال ضرر کردن است و گویا هر کس دست در جیب دیگری دارد. اما این بحران نمی تواند چندان دوام بیاورد و به زودی کل نظام بانکی را به مرحله سقوط خواهد کشاند.

این کارشناس بانکی در مورد وضعیت ارزش پول ایران گفت:ارزش پول یک کشور به قدرت خرید در آن کشور باز می گردد و با وجودی که قدرت خرید از نظر پولی ۲٫۵ برابر شده اما کالای موجود در کشور و خدمات قابل خرید رشد ۱ تا ۲ درصدی داشته و وقتی با افزایش قدرت خرید مواجه باشیم و کالایی برای خرید وجود نداشته باشد، تورم بالا رفته و بدین ترتیب گرانی ایجاد شده و ارزش ریال کاهش می یابد.

حاتمی یزد همچنین هشدار داد:در این شرایط اگرنقدینگی کنترل نشود، ارزش ریال روز به روز بیشتر کاهش خواهد یافت. علت اینکه در چند سال گذشته تورم به این شکل مشاهده نشده بود، این است که سرمایه سپرده گذاران در بانک ها به صورت راکد وجود داشت و وقتی این پول ها به خاطر کاهش نرخ سود از بانک ها خارج شد و به سمت بازارهای ارز، طلا، مسکن و سهام رفت، گرانی ها آغاز شد و طبق بررسی های انجام شده نرخ تورم ماهانه در خرداد ۹۷ بیش از ۴ درصد بوده و اگر بدین ترتیب پیش برویم ، نرخ تورم بعد از ۱۲ ماه به حدود  ۵۰ درصد خواهد رسید. برای جلوگیری از کاهش ارزش پول باید نقدینگی را کنترل کرد و برای کنترل نقدینگی باید نظام بانکی اصلاح شود چرا که سرچشمه این سیلاب خود بانک ها هستند./ اختصاصی اخبار مالی

 

 

اشتراک گذاری :

پاسخ دهید