رونق اقتصادی در گروی تعامل صنعت نفت و صنعت بیمه – اخبار مالی

رونق اقتصادی در گروی تعامل صنعت نفت و صنعت بیمه

68
0
اشتراک گذاری :
رونق اقتصادی در گروی تعامل صنعت نفت و صنعت بیمه

اخبار مالی-صنایع نفت، گاز و پتروشیمی مشتمل بر حوزه‌های نفتی، سکوها، تجهیزات و تاسیسات نصب‌شده در درون دریاها، سرمایه‌ای عظیم و ناایمن بوده و ریسک‌های متعددی در آن نهفته است. این صنعت نیز مانند سایر صنایع بزرگ دنیا، به دلیل گستردگی فراوان، حجم عظیم سرمایه، مخاطرات فراگیر و تعداد بالای افرادی که در این صنایع درحال فعالیت هستند، همواره کانون توجه متخصصین و دست‌اندرکاران ایمنی و بیمه بوده و تلاش‌های گسترده‌ای در راستای ایمنی بیشتر و به موازات آن توسعه بیمه برای صنایع نفت، گاز و پتروشیمی در جهان صورت می‌گیرد.

در کشور ایران، صنعت نفت بزرگترین بخش از اقتصاد کشور بوده و سهم بسیار بالای درآمدهای حاصل از صادرات مواد نفتی و گازی و تاثیر آن بر رشد سرمایه‎گذاری، نشانگر اهمیت این بخش در اقتصاد کشور است که با در نظر گرفتن احتمال بروز خسارت‌های ناشی از وقوع حوادث ناگوار، در هر یک از مراحل اکتشاف، استخراج، انتقال و فرآوری مواد نفتی و گازی و تاثیر منفی آن بر اقتصاد کشور، ایجاب می‌کند که برای صیانت از سرمایه‌های عظیم ملی و ایجاد تامین آسایش خاطر؛ با برقراری روابط نزدیک و مستمر با شرکت‌های بیمه؛ شرایطی فراهم شده تا خسارات احتمالی با پوشش‌های مناسب بیمه‌ای جبران شود که تعامل بیشتر این دو صنعت با یکدیگر می‌تواند موجب جلوگیری از بروز خسارات ناشی از عدم مدیریت ریسک و نهایتاٌ منجر به رونق و رشد اقتصادی شود. در این میان، برخی زمینه‎های نامساعد اقتصادی، فنی و تخصصی، تحقیقاتی و آموزشی بر تعامل نامناسب موجود دامن زده است که در ادامه به آن اشاره خواهد شد.

عملکرد صنعت بیمه درحوزه بیمه انرژی در کشور، حاکی از عدم تناسب سهم صنایع نفت و انرژی از پوشش‌های بیمه‌ای است. حق بیمه این رشته متناسب با رشد سایر رشته­های بیمه­ای نبوده و حاکی از عدم تعامل بهینه این دو صنعت در زمینه اخذ پوشش‌های کامل بیمه‌ای می‌باشد.

قابل ذکر است که صنعت نفت، گاز و پتروشیمی دارای ریسک‌های فراوانی بوده که عدم شناسایی آنها و یا بی‌توجهی نسبت به کاهش یا از بین بردن آنها می‌تواند ضایعات و خسارات جبران‌ناپذیری را وارد نماید. به‌کارگیری هزاران میلیارد دلار دارایی در صنعت نفت که در معرض خطرات گوناگون قرار دارد، وابستگی صنعت نفت به صنعت بیمه را اجتناب‌ناپذیر می‌کند.

از این رو در فعالیت‌های صنعت نفت، گاز و پتروشیمی، توجه به مدیریت ریسک از اهمیت زیادی برخوردار است. وجود حجم زیادی از مواد سمی و قابل اشتعال، استفاده از فشار و دمای بالا، سرمایه بالای پروژه‌ها و ابزارآلات و همچنین پراکندگی وسیع جغرافیایی در خشکی و دریا، بدین معنی است که مدیریت ریسک یک استراتژی حیاتی برای بقای این صنایع است.

در بیمه نفت و انرژی، ریسک‌های شرکت‌های نفتی در بخش‌های مختلف همچون سکوهای نفتی، پالایشگاه‌های نفت و گاز، پتروشیمی‌ها، حمل اموال و تجهیزات خریداری‌شده، مقاطعه‌کاری و اشتباه در طراحی و نصب، حریق تجهیزات و امکانات، زیان‌های ناشی از عدم سود و بهره‌وری بر اثر توقف عملیات و ریسک‌های مرتبط با کارکنان این شرکت‌ها تحت پوشش قرار می‌گیرد. فعالیت این رشته معمولاً به بخش‌های “آتش‌سوزی نفت و انرژی” و “مهندسی نفت و انرژی” تقسیم می‌شود.

در پایان به برخی از عوامل تاثیرگذار بر عدم رشد بیمه‌های انرژی در کشور، اشاره می­کنم.

۱- عوامل اقتصادی: شامل تحریم‌های بین‌المللی، میزان رشد اقتصادی کشور، سطح سرمایه‌گذاری خارجی، دولتی‌بودن سرمایه‌های صنعت نفت، گاز و پتروشیمی و …

۲- عوامل تخصصی و فنی: شامل عدم اشراف کامل کارشناسان صنعت نفت، گاز و پتروشیمی به بیمه‌نامه‌های انرژی، میزان تخصص کارشناسان صنعت بیمه در ارزیابی ریسک پروژه‌های نفت، گاز و پتروشیمی، میزان توانمندی کارشناسان در تجزیه و تحلیل ریسک انرژی، عدم وجود نرخ و شرایط مصوب، فقدان رویکردهای نوآورانه، میزان ارتباط بیمه‌گران ایرانی با بیمه‌گران معتبر خارجی و …

۳- عوامل مربوط به شرکت‌های نفتی و شرکت‌های بیمه‌ای: شامل عدم اطمینان کافی شرکت‌های نفتی به شرکت‌های بیمه داخلی برای جبران خسارات خود با توجه به خسارات سنگین این صنایع، واگذاری مازاد ظرفیت شرکت‌های بیمه به یک شرکت بیمه اتکایی ملی جهت فعالیت درحوزه بیمه انرژی و کافی‌نبودن توان مالی شرکت‌های بیمه داخلی در پذیرش ریسک‌های بیمه‌های انرژی، عدم طراحی و ارائه پوشش‌های جدید بیمه‌های انرژی، میزان شناخت بیمه‌گران از انواع بیمه‌های انرژی روز دنیا و …

۴- عوامل تحقیقاتی و آموزشی: شامل عدم تبیین جایگاه بیمه در ساختار سازمانی شرکت‌های نفت، گاز و پتروشیمی، عدم تدوین استراتژی جامع بازاریابی بیمه‌های انرژی، کمبود منابع مطالعاتی در زمینه بیمه‌های انرژی، کمبود آموزش‌های حرفه‌ای، عدم وجود بانک اطلاعاتی در بخش بیمه‌های انرژی.

پیشنهادات

برنامه‎ریزی برای همکاری مشترک صنعت نفت و صنعت بیمه در راستای کاهش ریسک‎های ملی در نهایت رشد و ارتقاء ایمنی و تداوم تولید کشور را به همراه خواهد داشت. علاوه بر اقدامات نظارتی که از سوی وزارتخانه نفت صورت می‎گیرد، بیمه‎ها نیز بایستی در بازدید اولیه برای صدور بیمه‎نامه با ممیزی دقیق‎تر نواقص ایمنی و فنی را اعلام کنند تا در نتیجه آن، از ثروت ملی صیانت شده و ریسک‎های ملی کاهش یابند.

موضوع HSE در صنعت نفت و انرژی مبحث مهم دیگری است که شرکت‎های بیمه در تعیین نرخ و شرایط بایستی به موضوع اقدامات ایمنی و مدیریت ریسک توجه نمایند. از سوی دیگر، برای جلوگیری از مشکلات احتمالی در پرداخت خسارت، واحدهای نفت، گاز و پتروشیمی بایستی هنگام صدور بیمه‌نامه، سرمایه واقعی خود را اعلام کنند.

نویسنده: عبدالناصر همتی، رئیس کل سابق بیمه مرکزی

منبع: شماره ۱۱ نشریه اخبار مالی

اشتراک گذاری :

پاسخ دهید