بیمه دی؛ سود واقعی یا سود کاغذی – اخبار مالی

بیمه دی؛ سود واقعی یا سود کاغذی

47
0
اشتراک گذاری :
بیمه دی؛ سود واقعی یا سود کاغذی

اخبار مالی- مدیر عامل بیمه دی اعلام کرد که به دلیل افزایش سطح توانگری و رسیدن به سطح دو،  ۱۰ درصد از پرتفوی شرکت که به عنوان قرارداد اتکایی به صورت اختیاری به بیمه مرکزی واگذار شده بود، تمدید نشد.

این شرکت در اطلاعیه شفاف سازی اعلام کرد که علت عدم تمدید مجدد قرارداد فی مابین “دی” و بیمه مرکزی را نبود دغدغه سطح توانگری و وجود ریسک های مناسب بیان کرده است.

گفتنی است این شرکت در نامه ای که به بورس ارائه شد، اعلام کرده که حدود ۸۵ درصد از کل پرتفوی شرکت مربوط به قرارداد بنیاد شهید است و ۱۵ درصد مابقی حق بیمه تولیدی شرکت، مربوط به رشته های زندگی و غیر زندگی است.

شرکت بیمه همچنین یادآور شده است با توجه به در جریان بودن بیمه درمان بنیاد شهید ، میزان واگذاری ۹۰ درصد از آن قرارداد به چند بیمه گر اتکایی به قوت خود باقی است. این در حالی است که طبق ترازنامه منتشر شده از سوی این شرکت، مبلغ ۱۲ هزار و ۷۲۹ میلیارد ریال به عنوان بدهی به بیمه‌گران و بیمه‌گران اتکایی در سال مالی ۹۶ ثبت شده که این مبلغ در مقایسه با سال مالی ۹۵ با افزایش چشمگیر ۱۸۵۳ درصدی مواجه شده است.

با توجه به سابقه قرارداد درمان تکمیلی بنیاد شهید که مبلغ ۱۵ هزار میلیارد ریال به بیمه ایران بدهکار است، این فرضیه پیش می آید که حق بیمه ای به شرکت بیمه دی نیز پرداخت نشود یا حداقل این پرداخت با تاخیر چند ماهه صورت پذیرد، بنابراین به نظر می رسد از سیاست صرف نقدینگی روزانه حاصل از فروش شخص ثالث، خسارت های قرارداد بنیاد شهید در حال پرداخت است.

همچنین شرکت اعلام کرده با توجه به اینکه عدم تمدید قرارداد اتکایی اختیاری ۱۰ درصدی بیمه مرکزی، تنها بر ۱۵ درصد از کل پرتفوی شرکت اثر دارد، لذا به جهت وزن اندک آن، پیش بینی می شود حدود ۲ درصد حق بیمه سهم نگهداری شرکت را افزایش دهد.

به تبع این موضوع، “ودی” به همان میزان خسارت دریافتی از بیمه گران اتکایی،  درآمد کارمزد را کاهش می دهد و در مجموع این موضوع، تاثیر چندانی در سود و زیان شرکت ندارد.

بنابراین گزارش در صورت های مالی منتهی به ۲۹ اسفند ۹۶(حسابرسی نشده) هزینه خسارت این شرکت مبلغ ۱۴ هزار و ۱۰۴ میلیارد ریال به ثبت رسیده که نسبت به سال مالی ماقبل افزایش ۳۹۷ درصدی را تجربه کرده است. ضمن اینکه این شرکت با زیان انباشته ۷۲۱ میلیارد و ۷۳۷ میلیون ریالی مواجه شده که نسبت به سال مالی ۹۵ با رشد ۵۱ درصدی همراه بوده و این نکته قابل توجه است که شرکت با وجود زیان انباشته و بدهی های بالا چطور سود هر سهم برای سال ۹۶ را با افزایش ۱۰۳ درصدی نسبت به سال ۹۵ به مبلغ ۳۰۷ ریال محقق کرده است.

این نشان می دهد که سود شناسایی شده برمبنای حق بیمه تولیدی است نه بر مبنای حق بیمه وصولی؛ با توجه به این که اگر با همین میزان خسارت های قرارداد مکمل درمان بنیاد شهید استمرار پیدا کند، عملا شرکت به جای سود به زیان خواهد رسید و نکته مهم آن که اصولا شرکت های بیمه برای پرداخت خسارت های خود از محل حق بیمه وصولی سرمایه گذاری می کنند.

گفتنی است شرکت بیمه دی مشمول ماده ۱۴۱ قانون تجارت نیز هست.

 

 

اشتراک گذاری :

پاسخ دهید