صندوق هایی که باید بزرگ شوند – اخبار مالی

صندوق هایی که باید بزرگ شوند

69
0
اشتراک گذاری :
صندوق هایی که باید بزرگ شوند

اخبار مالی-تاثیر نوسانات نرخ ارز بر بازار سرمایه و صنایع بورسی و همچنین بررسی عوامل رشد بورس در شرایط کنونی اقتصاد کشور از جمله مواردی است که در این شماره از نشریه اخبار مالی مورد واکاوی قرار گرفته است . از این رو با روح الله حسینی مقدم، معاون شرکت بورس اوراق بهادار در این زمینه ها به گفت و گو نشستیم که مشروح آن را در ادامه میخوانید:

باتوجه به اتفاقات اخیر در بازار ارز و نوسانات پیش آمده دراین بازار، تاثیر آن بر بورس را چگونه ارزیابی می کنید؟

نرخ ارز همیشه به عنوان یک متغیر کلان اقتصادی بر فعالیت های مختلف اقتصادی به ویژه صنایعی که در بورس اوراق بهادر هستند و در نتیجه بر فعالیت بورس اوراق بهادار تاثیر دارد. شاید تاثیر این متغیر از چند منظر بر بازار سرمایه ایران قابل بررسی باشد. هم از این منظر که سودآوری شرکت ها و صنایع با تغییر متغیر ارز دستخوش تغییر می شود و از منظر دیگر بازار ارز ایران به نوعی بازار رقیب و جایگزین برای سرمایه گذاری مردم محسوب می شود. به همین خاطر تحلیل این بازار هم برای سرمایه گذارانی که به دید سرمایه گذاری در شرکت های بورسی فعالیت می کنند و هم برای سود آوری به عنوان یکی از اصل های اثر گذار در تحلیل مورد توجه قرار می گیرد.

مسئله خیلی مهم در خصوص این متغیر این است که اولا متغیر ارز باید برای تحلیل گران و شرکت هایی که در فهرست بورس هستند، یک متغیر قابل تحلیل و برآمده از یک سری فرمول ها و منطق های اقتصادی باشد.دلیل این که یک متغیر و از جمله نرخ ارز باید این ویژگی را داشته باشد، این است که یک فعال و یک صنعتگر باید بتواند برآوردی را در مورد تغییرات این متغیر داشته باشد.

یک سرمایه گذار باید بتواند با تکیه بر منطق اقتصادی و با تحلیل از چندبازار مختلف، نتیجه گیری کرده و این بازار را هم از نظر سود آوری تحلیل کند. مسئله دوم این است که یک متغیر اقتصادی باید شفاف باشد و کمتر در شرکت های بورسی سراغ داریم امادر بیرون از بورس برخی صنایع هستند که می توانند، از ارزهای ارزان تر استفاده کنند، در حالی که بقیه این امکان را ندارند. این موضوع هم می تواند بر کلیه فعالیت ها وبخصوص سود آوری تاثیر گذار باشد.

به همین منظور اگر همه شرکت ها در تامین نیازهای خود بتوانند از ارز با نرخ مشخص برخوردار شوند، می توانند اثرات خوبی بر اقتصاد کلان گذاشته و به شفافیت بازار می انجامد و خواسته عمومی همه فعالان در عرصه اقتصاد است.

 

نوسان نرخ ارز چه تاثیراتی بر صنایع مختلف بورس دارد؟

در مورد اینکه تغییر نرخ ارز ونادیده گرفتن سازو کار بازار روی سود آوری شرکت ها چه تاثیری دارد و آیا باعث افزایش سودآوری با کاهش آن می شود، باید به این نکته توجه کرد که خیلی از شرکت ها تا به امروز فعالیت و تولیداتشان در بازار های دیگر قیمت گذاری می شد و صادرات محصولات را داشتند و پس از تسعیرنرخ ارز، ارز حاصله را در صورتهای مالی شناسایی می کردند.در حال حاضر آن ها باید با نرخ مشخص تر این تحلیل را داشته باشند و در فروش و سود آوری خود آن را در نظر بگیرند.

همچنین برای اینکه بدانیم قیمت ارز از ۵ هزار و خورده ای  تومان به قیمت ۴۲۰۰ تومان برسد آیا سودآوری تمام شرکت های صادرات محور را کاهش می دهد یا خیر، باید موضوعات دیگر هم در کنار این قضیه بررسی شود که آیا تا به امروز مواد اولیه و خوراک و موارد دیگر که نیاز به واردات داشت، با نرخ آزاد بوده یا با نرخ مبادله ای.

اما این قضیه که ارز به عنوان یک متغیر کلان اقتصادی در کسب و کار و شرکت های بورس تاثیر گذار است، غیر قابل انکار به نظر می رسد.

 

برای رشد و توسعه بازار سرمایه در شرایط کنونی چه راهکارهایی وجوددارد؟

 

بازار سرمایه در سال های اخیر مسیر رو به رشد و تو سعه ای را طی می کند و هم به لحاظ  کمی  وتعداد  آمار مشارکت کنندگان و هم به لحاظ حضور نهادها و بنگاه های جدید در این بازار با روند افزایشی روبه رو هستیم. همچنین متغیر های کیفی هم در بازار در حال افزایش است ونماگرهای اساسی بازار روند رو به رشدی دارد و کیفیت بازار چه از نظر سلامت و چه از نظر نقد شوندگی روز به روز در حال افزایش است. تامین مالی هم با توجه به ابزارهای جدید در حال بهتر شدن است و به نظر می رسد در حوزه تامین مالی مسئله اساسی نرخ است نه کیفیت بازار.

در این شرایط برای جذب سرمایه مردم باید تمرکز را روی سرمایه گذاری غیر مستقیم بگذاریم. امروز سرمایه گذار مستقیم مردم نشان داده، آن هایی که دانش و مطالعه کافی ندارند، با توجه به ریسک هایی که وجود دارد و بعضی از آن ها ریسک های ساختاری است و نمی توانیم آن ها را نادیده بگیریم و از بین ببریم، موفق نیست. پس باید سرمایه گذاری غیر مستقیم را در دستور کار قرار دهیم و با اولویت دادن به این قضیه بتوانیم سرمایه های مردم را جذب کنیم.

خوشبختانه بعضی از شرکت های تامین سرمایه، سبدگردان ها، شرکت های کارگزاری و شرکت های مشاور سرمایه گذاری اقدام به طراحی ابزارهای مختلف مانند صندوق سرمایه گذاری مشترک کردند و با تنوعی که در صندوق سرمایه مشترک داریم، چه آن هایی که با درآمد ثابت هستند و ریسک کمتری دارند و چه آن هایی که در سهام هستند و چه آنهایی که صندوق های جسورانه و خطر پذیر هستند و ریسک بیشتری را تحمل می کنند، همه این ها ابزار هایی هستند که کمک می کند، سرمایه های مردم، حتی سرمایه های خرد در قالب سرمایه گذاری غیر مستقیم به سمت بازار سرمایه سرازیر شود.

باید به روزی برسیم که تعداد صندوق های سرمایه گذاری بسیار بزرگ ما از این تعداد خیلی بیشتر شود. صندوق هایی که از بانک ها بزرگ تر باشند ولی این امکان را دارند که با مدیریت حرفه ای  در حوزه های مختلف سرمایه گذاری کنند و منابع را به سمت بخش واقعی اقتصاد تجهیز و کانالیزه کنند.

ما به لحاظ جمعیتی مشابه ترکیه هستیم و سلیقه مردم ترک هم در حوزه سرمایه گذاری مشابه ماست و ترجیح می دهند با توجه به نرخ هایی که در کشورشان وجوددارد، در جایی با ریسک کمتر سرمایه گذاری کنند اما می بینیم که هم تعداد صندوق های سرمایه گذاری مشترک و هم تعداد مشارکت کنندگان این صندوق ها خیلی بیشتر است.

تعداد مشارکت کنندگان در صندوق های مشترک سرمایه گذاری سهمی که سهم خرید و فروش می کنند، بیش از سه میلیون نفر است که این تعداد در ایران اعداد خیلی پایین تری است و لازم است که در این حوزه فعالیت بیشتری بکنیم تا بتوانیم این صندوق ها را بیشتر به مردم معرفی کرده و آن ها را برای سرمایه گذاری از این طریق ترغیب کنیم.

منبع: شماره ۱۱ نشریه اخبار مالی

اشتراک گذاری :

پاسخ دهید