بیمه مشکل کارشناس نفتی دارد – اخبار مالی

بیمه مشکل کارشناس نفتی دارد

54
0
اشتراک گذاری :
بیمه مشکل کارشناس نفتی دارد

اخبار مالی- از قدمت بیمه‌های انرژی در جهان حدود نیم قرن و بیست سال درکشور می گذرد اما پس از گذشت این مدت میزان مشارکت این حوزه با صنعت بیمه ازمطلوبیت لازم برخوردارنیست وعمده ‌ترین مشکل آن است که صنعت بیمه کشور در حوزه شناسایی، تجزیه و تحلیل، ارزیابی و مهندسی ریسک درحوزه نفت وگاز وپتروشیمی ازفقر دانش و اعمال دقیق مدیریت ریسک وکارشناسان متبحرکه  بتوانند در این رابطه اظهار نظر کنند، به دوراست

این حوزه ی بیمه ای تقریبا در کشور ما مغفول‌ مانده ، کشوری که دارای ذخایر عظیمی نفت و گاز است ودرحال حاضر حدود ۳۰ شرکت بیمه فعال در آن مشغول فعالیت هستند اما سهم این رشته در گزارش عملکرد و پرتفوی صنعت بیمه  بسیار اندک است  ولازمه توسعه آن به روز رسانی مداوم دانش دراین حوزه  وبهره گیری ازکارشناسان زبده درصنعت بیمه کشور وبالا بردن سهم نگهداری ودخایر شرکت های بیمه وارتباط جهانی است.

تنوع و تعاریف محصولات و نیازهایی که در حوزه انرژی وصنعت نفت وجود دارد، بسیار زیاد است و صنعت بیمه می‌تواند برای آن بیمه‌نامه ومحصولات جدیدی طراحی کند. صنعت بیمه در این زمینه نیاز به دانش فنی دارد که این دانش نیز مدام به‌روز می‌شود.

بیمه‌گران کشور به خصوص شرکت های بیمه ای که دارای سرمایه وذخایر و سهم نگهداری بالا هستند، باید به این صنعت به طور جدی ورود کنند؛ زیرا حوزه انرژی از گستردگی واعتبار خاصی برخوردار است وقابلیت زیادی در روند افزایش پرتفوی واعتبارداخلی وبین المللی شرکت های بیمه دارد.

اساسی‌ترین ارتباط  بین صنعت بیمه با صنعت نفت ضرورت پیاده‌‌سازی مدیریت ریسک است زیرا که احتمال خطر و حجم خسارات در حوزه انرژی بسیار بالا استHSE (Health Safety Environment)  یکی از اقدامات اساسی و  مرتبط با مدیریت ریسک در این صنعت است.

موسسات بیمه که مایل وقادر به ورود در این صنعت هستند، باید جهت فعالیت در این صنعت ابتدا اطلاعات صحیح ومناسب و لازم را جمع آوری کنند، سپس به  تجزیه تحلیل ریسک (Risk Analyze)، طبقه‌بندی ریسک (Risk Classification ) و اندازه‌گیری ریسک (Risk Measurement)  بپردازند تا بتوانند طبقه بندی مناسب از ریسک و MPL (شناسایی، ارزیابی، تجزیه‌تحلیل، شناسایی وآنالیز، اندازه‌گیری خطری است که دارایی مدنظردچار خسارت  می شود ) در این حوزه به دست آورند.

به دلیل حجم بالای ارزش بیمه در حوزه انرژی وصنعت نفت موسسات بیمه ای  که دارای سهم نگهداری پایین هستند، بایستی از طریق و با همکاری و مشارکت و به صورت اتکایی و کنسرسیوم ریسک های موجود را پوشش دهند والزاما بخشی از ریسک را به شرکت یا شرکت های بیمه گر داخلی یا خارجی دیگری واگذار کنند. به این ترتیب ریسک بین چندین شرکت بیمه تقسیم و توزیع می‌شود که ضرورت نظارت بیمه مرکزی به خصوص در این حوزه بسیار مهم وضروری است و از حساسیت خاصی برخوردار است. بالاخص در سال های اخیر به دلیل وجود تحریم‌ها  که نمی‌توانیم  بخش عظیمی از پوشش این بیمه نامه ها را به شرکت‌های خارجی واگذار کنیم؛ زیرا بدون واگذاری اتکایی میزان خسارت دراین بیمه نامه بسیار فاجعه بار خواهد بود.

اگر خسارتی بابت این قبیل بیمه نامه وارد نشود، عملکرد این موسسات بیمه صادر کننده سود آور خواهد بود و در نقطه مقابل چنانچه خسارت صورت بگیرد، آن شرکت بیمه را با بحران مالی وعملکردی روبرو خواهد کرد.

به دلیل وجود این فرصت و چالش‌ها در ورود و صدور این بیمه نامه ها برخی از موسسات بیمه  در نمودار سازمانی خود واحد یا شعبه مستقلی را به نام انرژی ایجاد کرده اند لیکن متاسفانه تعداد زیادی از شرکت های بیمه تمایل یا بضاعت ورود به این حوزه را نداشته ونسبت به صدور وفروش سایر رشته های بیمه اموال و اشخاص به خصوص خودرو ودرمان اقدام می کنند .

صنعت بیمه درکشور های پیشرفته  به نحوی عمل کرده که می‌تواند ریسک‌های پیچیده را تحت پوشش قرار دهد و صنعت بیمه کشور باید به نحوی اقدام کند که بیمه ضرورت تشخیص داده شود نه اجبار؛ زیرا که بیمه مناسب‌ترین وعقلانی ترین روش تامین مالی هزینه‌های ریسک اشخاص حقیقی وحقوقی است.

نویسنده: فریدون صفرخانلو، کارشناس صنعت بیمه

 

منبع: شماره ۱۱ نشریه اخبار مالی

اشتراک گذاری :

پاسخ دهید