اجازه دهید بازار بدهی بزرگ شود – اخبار مالی

اجازه دهید بازار بدهی بزرگ شود

60
0
اشتراک گذاری :
اجازه دهید بازار بدهی بزرگ شود

اخبار مالی- بازار بدهی از مدت ها پیش به یکی از بازوهای بازار سرمایه تبدیل شده و حجمی از نقدینگی مردم در این بازارسرمایه گذاری می شود. هر چند این بازار فرصتی مناسب برای جذب نقدینگی به شمار می رود اما برای توسعه هر چه بیشتر این بازار اقداماتی باید صورت پذیرد که یکی از آن ها رتبه بندی اوراق و تعیین نرخ سود با توجه ریسک پذیری اوراق است.

روح الله حسینی مقدم، معاون امور ناشران و اعضا شرکت بورس اوراق بهادار در گفت و گوی اختصاصی با خبرنگار اخبار مالی درباره جایگاه اوراق بدهی در بازار سرمایه و چالش های موجود در این بازار به بیان نکاتی در مورد وضعیت کنونی بازار سهام پرداخت و اظهار کرد:وجود یک بازار سرمایه کارا کمک می کند تا نقدینگی ای که در اقتصاد ایجاد می شود، به شکل مناسب و با هزینه کم، به سادگی در اختیار بنگاه های اقتصادی که فعالیت های مولد انجام می دهند، قرار بگیرد. چالشی که اقتصادها با حجم نقدینگی دارند در همه کشور ها تقریبا به یک شکل است .

وی در ادامه با بیان این نکته که حجم زیاد نقدینگی عامل تخصیص بد منابع بوده و همچنین ایجاد بیماری هایی نظیر تورم شدید در اقتصاد ها می شود، افزود: بنابراین اگر در جامعه حجم نقدینگی رشد کند، باید بتوان با تعمیق بازارهای مالی، تجهیز منابع نقدینگی ایجاد شده را به سمت فعالیت های اقتصادی مولد، تولید و بنگاه های اقتصادی حرکت داد و از آثار زیان بار نقدینگی کاسته و همچنین از آثار مناسب و مفید نقدینگی بهره مند شد.

حسینی مقدم همچنین به ذکر این مطلب پرداخت که در کشور ما نقش بازار سرمایه در اقتصاد ملی با بسیاری از بازارهای توسعه یافته فاصله دارد و خاطر نشان کرد: متاسفانه بازار سرمایه ما با بسیاری از بازارهای سرمایه دنیا نقش ویژه ای در تجهیز منابع نداشته و با وجودی که اکنون به ۲۰ تا ۳۰ درصد اقتصاد ملی رسیده و روند توسعه ای قابل ملاحظه ای را طی کرده اما هنوز نقش قابل ملاحظه ای ندارد.

معاون ناشران و امور اعضا شرکت بورس عدم درک درست سیاست گذاران و تصمیم سازان کلان از ماهیت و کارکرد بازار سرمایه را یکی از دلایل اصلی که مانع  توسعه بازار مالی و بازار بدهی شد، بیان کرد و گفت: هنوز بسیاری از سیاست گذاران کلان ما با کارکردهای کم نظیر بازار سرمایه در تجهیز منابع آشنا نبوده و همواره نگاهشان به بازار پول است و هنوز هم توجه چندانی به بازار سرمایه نداشته و از نقش آن در اقتصاد آگاهی ندارند.

وی همچنین تصریح کرد:در گذشته فقط یک راه تامین مالی از طریق بازار سرمایه داشتیم و آن هم با حضور شرکت ها در بورس و عرضه سهام آن ها امکان پذیر بود و از آن جایی که برای پذیرش شرکت ها قوانین و مقررات خاصی داریم، خیلی از شرکت ها که نیاز به تامین مالی داشتند و می بایست از منابع مالی برای توسعه فعالیت های خود استفاده کنند، نمی توانستند از مزایای بازار بهره مند شوند و تصمیم گیرندگان بازار سرمایه به فکر ایجاد بازاری به نام فرابورس افتادند. بازاری که قوانین ساده تری داشته باشد و شرکتهای کوچک تر و زیان ده هم بتوانند از این بازار استفاده کنند و امروزه به نظر می رسد وقت آن رسیده که باید رسالت فرابورس بیش از گذشته تقویت شود.

حسینی مقدم در ادامه افزود: سال ها مردم را به دریافت سود ثابت عادت دادیم و توجه سیاست گذاران به موضوع بازار پول بود. یعنی هر کس می خواهد پولی به نظام بانکی قرض بدهد، مبلغ ثابتی سود دریافت می کند و این موضوع آثار منفی بر توسعه شرکت ها گذاشت و با وجود افزایش نقدینگی موجب توسعه شرکت ها نشد. بنابراین در این حوزه نیاز بود که مفهوم تغییر کند و معرفی ابزار های مالی جدید به مدد استفاده از مهندسی مالی و تطبیق با فقه اسلامی کمک کرد که ابزارهای مالی جدیدی که به تامین مالی بنگاه ها کمک می کند، به بازار معرفی شود.

به گفته وی در سال ۹۰ یا ۹۱ بود که انواع صکوک به بازار معرفی شد و کمک کردکه بنگاه های اقتصادی با توجه به شرایط خاص خود از فرصت تامین مالی استفاده کنند. این یک اتفاق خوب بود و بازار بدهی در بازار سرمایه ایران شکل گرفت. طبیعتا بازار سرمایه ای که فقط به بازار ثانویه سهام تاکید دارد، نمی تواند به صورت موثر به تجهیز منابع کمک کند و بازار سرمایه نیاز به توسعه بازار بدهی داشت که اولین جرقه آن  با معرفی ابزار صکوک به عنوان یک ابزار مالی اسلامی زده شد.

معاون شرکت بورس با بیان این مطلب که برای توسعه ی این بازار با چالش های زیادی مواجه بودیم و بنگاه های اقتصادی با مفاهیم جدید ابزارهای مالی جدید آشنا نبودند، گفت: به همین منظور بورس تهران با کمک سازمان بورس برای معرفی این ابزارهابه بنگاه های اقتصادی اقدام کرد و با کمک تامین سرمایه ها و اتاق های بازرگانی کارگاه ها و دوره های آموزشی و توجیهی جهت آشنایی بیشتر بازارگانان و تجار با این ابزارهای نوین دوره های آموزشی برگزار شد.

وی تاکید کرد: باید شرایطی فراهم شود که فرق باشد بین شرکتی که ریسک اندکی از منظر پرداخت تعهدات خود به دارندگان اوراق بدهی دارند با شرکتی که ریسک بیشتری در این زمینه دارد.امادر حال حاضر با شرکت کم ریسک هم مثل شرکت پر ریسک رفتار می کنیم و از آن ها هم می خواهیمکه ضمانت بانکی ارائه داده و همه شرایط را احراز کنند و قوانین برای شرکت های کم ریسک و پر ریسک به یک شکل اجرا می شود، در حالی که  ادبیات تامین مالی در تمام دنیا با این مفهوم بیگانه است چراکه اعتقاد دارند که شرکت کم ریسک باید با نرخ کمتری تامین مالی کرده و شرکت های پر ریسک باید بهای بیشتری برای برخورداری از تامین مالی پرداخت کند.

حسینی مقدم با بیان این که در بازارهای مالی دیگر کشورها هیچ شرکتی حتی شرکتی که در معرض ورشکستگی هست از تامین مالی محروم نمی کنند ولی چون رتبه اعتباری پایین تری دارد باید در تامین مالی نرخ بیشتری پرداخت کند، افزود:سرمایه گذار هم می داند در قبال دریافت این نرخ بالاتر ریسک بیشتری را می پذیرد؛ در نتیجه بازار سرمایه کارکرد واقعی خود را دارد.

معاون ناشران و امور اعضا شرکت بورس تصریح کرد: در این بازارها اوراق بنجل را داریم که متعلق به بنگاه های پر ریسک است و با نرخ بیست و چند درصد به سرمایه گذاران معرفی می شود و سرمایه گذاران ریسک پذیر با علم به ریسک موجود در این اوراق آن را خریداری می کنند. در همان اقتصاد اگر یک شرکتی شهرت،رتبه و اعتبار بالا دارد با نرخ ۳ درصد می تواند تامین مالی را انجام دهند.

وی بر این نکته تاکید کرد: در کشور ما چون این رتبه بندی ها وجود ندارد، مشاهده می شودکه شرکت های خوب با این هزینه ها حاضر به تامین مالی از بازار سرمایه نیستند. در این شرایط باید از ظرفیت های موجود استفاده کرد و با کمک شرکت های رتبه بندی اعتباری جایگاه و رتبه شرکت ها مشخص شده و نسبت به رتبه اعتباری و میزان ریسک آن ها درصد سود اوراق تعیین شود.

به اعتقاد حسینی مقدم در بورس تهران ناشرانی داریم که در پرداخت سود تاخیر داشتند و نرخ تامین مالی آن ها با شرکت هایی که به تمام تعهدات خود به موقع عمل کردند، یکسان است و این به نوعی در حق ناشران منضبط اجحاف محسوب می شود.

معاون شرکت بورس همچنین به فرایند طولانی روند تامین مالی در ایران اشاره کرد و افزود:  در حال حاضر برای کاهش ریسک از ناشر ضامن بانکی، متعهد پذیره نویس، بازارگردان و … را می خواهیم و در نهایت تامین مالی با نرخ های بالا صورت می پذیرد. از سوی دیگر چون تمام این موارد باید از طرف ناشر ارائه شود، فرایند زمانی طولانی طی می شود و گاهی ناشر باید چند ماه به دنبال ارائه این مدارک باشد تا امکان تامین مالی را فراهم کند. در حالی که نرخ ها مدام در حال تغییر است. نرخ اوراق خزانه در مدت زمان حدود ۶ ماه از ۱۵ درصد به ۳۰ درصد رسیده است وهمین نشان می دهد که زمان بر کردن فعالیت ها به نفع هیچ کس نیست.

حسینی مقدم در پایان به این نکته تاکید کرد که باید بخش ویژه ای در دولت ایجاد شود که بتواند مفهوم انتشار اوراق و استفاده از ظرفیت اوراق بدهی در آن دیده شود. وقتی دولت تصمیم دارد از بازاری برای تامین مالی استفاده کند، باید اجازه دهد که این بازار رشد پیدا کند. دولت برای توسعه بازار بدهی باید امتیاز دهد و محرک های لازم را ایجاد کند تا بتوانیم بازار بدهی بزرگی داشته باشیم که می توان برای تامین مالی بنگاه ها از آن استفاده کرد./اختصاصی اخبار مالی

 

گفت و گو از: الهام حدادی

 

اشتراک گذاری :

پاسخ دهید