رفع اشکالات ساختاری بانک مرکزی کار یک نفر نیست – اخبار مالی

رفع اشکالات ساختاری بانک مرکزی کار یک نفر نیست

22
0
اشتراک گذاری :
رفع اشکالات ساختاری بانک مرکزی کار یک نفر نیست

اخبار مالی- حسین قاسمی، کارشناس بانکی معتقد است که بانک مرکزی نیاز به تغییرات و اصلاحات ساختاری دارد و اگر ایرادات موجود در نظام بانکی و بانک مرکزی برطرف نشود، تغییرات مدیریتی نتیجه خاصی نخواهد داشت.

قاسمی با بیان اینکه در کنار انتقادات وارده به عملکرد رئیس کل بانک مرکزی، موارد مثبتی هم وجود داشت، گفت: در زمان مدیریت سیف در بانک مرکزی مشکلاتی که در بازار ارز وجود داشت، مشخص شد که یک اتفاق مثبت بود، در حالی که در طول سال ها فعالیت بانک مرکزی تخلفات بی شماری صورت می گرفت و در هیچ دوره ای به روشنی و شفافیت امروز مطرح نشد.

وی در ادامه خاطر نشان کرد:اما در خصوص اینکه بانک مرکزی چرا موفق نبود، باید گفت که مشکل اقتصاد کشور ما یک مشکل ساختاری است که با تعویض مدیران درست نمی شود. اگرچه مدیران می توانند بخشی از مشکل یک سازمان را به نحوه مطلوبی مدیریت کنند ولی باید بدانید که این اصلاح محسوب نمی شود و به طور طبیعی فقط می تواند یک بحران را به تعویق بیندازد.

به گفته قاسمی شاید بتوان گفت که ضعف مدیریت بانک مرکزی این بود که نتوانست این بانک را از طریق رفع اشکلات ساختاری در شرایط مطلوب هدایت کند. اگرچه رفع مشکلات ساختاری در نظام بانکی  و مالی ما کار یک نفر نبوده و هیات دولت باید برای آن تصمیم جدی بگیرد.

این کارشناس بانکی با تاکید بر این نکته که با آمدن مدیر جدید در واقع مشکلات ساختاری تغییر نکرده و همچنان وجود دارد، افزود: مشکلاتی نظیر اینکه بالاخره چگونه نقدینگی ازطریق بانک مرکزی به بازار ورود پیدا کند، چگونه باید نرخ سود بانکی متناسب با رشد فعالیت های اقتصادی باشد، چگونه باید منابع بانکی به سمت تولید هدایت شود، چگونه باید مردم تشویق شوند که نقدینگی شان را به جای بازارهای دیگر در بانک ها نگهداری کنند و در مقابل، بانک ها چگونه باید امانت دار خوبی برای سپرده های مردم باشند و… مواردی است که با وجود آن ها باور عمومی جامعه ما نمی تواند بپذیرد که بانک مرکزی تغییر اساسی کرده است .

قاسمی همچنین تصریح کرد:مشکلات بانک مرکزی ما سیستمی است و می بایست ساختار آن  دگرگون شود و شفافیت های پولی و مالی در آن به گونه ای  باشد که ویترین دارایی های کشور شود، در حال حاضر نمی توانیم از پشت این ویترین به دارایی  کشور، اشخاص و منابع ملی نگاه کنیم چون اعداد و ارقام متفاوتی مشاهده می شود که ناشی و حاکی از این است که سیستم نمی تواند نظر اساسی مردم را برای دستیابی به اطلاعات شفاف برآورده کند./اخبار پولی مالی

اشتراک گذاری :

پاسخ دهید