تصمیم سازان اقتصادی دانش اقتصادی ندارند – اخبار مالی

تصمیم سازان اقتصادی دانش اقتصادی ندارند

34
0
اشتراک گذاری :
تصمیم سازان اقتصادی دانش اقتصادی ندارند

اخبار مالی- بسیاری مسئولین تصمیم ساز و تصمیم گیر در عرصه اقتصادی کشور ضرورتا اقتصاد خوانده ها و علم آموخته گان علم اقتصاد نیستند.

محمد وطن پور، مدرس دانشگاه و کارشناس مسائل پولی و بانکی در مصاحبه اختصاصی با خبرنگار ما درباره دلایل بروز بحران اقتصادی در کشور گفت: فقدان اراده محکم سیاسی و عدم اطلاع علم اقتصادی در تصمیم سازان اقتصادی کشور به طور تاریخی از حدود ۵۰ سال قبل تا امروز بزرگترین بحرانی بوده که به خوددیده ایم.

این کارشناس اقتصادی با بیان این نکته که اقتصاد کشور به لحاظ ساختاری بیش از نیم قرن است که تابع سینوسی موج نقدینگی و افزایش تورم و جمع کردن نقدینگی با ابزارهای مختلف و سیاست های انقباضی کاهش شاخص نرخ قیمت ها مواجه است، افزود: ما از بحران نفتی  سال های ۷۳ – ۷۴ به بعد و افزایش قیمت نفت به طور تاریخی دچار یک ساختار ملتهب پولی و مالی شدیم از این رو نمی توانیم در خصوص مدیریت نقدینگی و کارآمدی نظام بانکداری مرکزی تصمیم درست و پایداری بگیریم .

وطن پور خاطر نشان کرد: در دوره های کوتاه مدتی که این تصمیم ها به صورت عقلایی در اقتصاد کشور گرفته می شد، نشاط و انبساط رشد اقتصادی مناسبی را تجربه کردیم و تعادل بازارهای مختلف موجب تصمیم گیری های مناسب اقتصاد بخش خصوصی و تدبیر آنها شد  که ما در آن دوره اگرچه کوتاه مدت بود ولی  توانستیم معنای رشد و توسعه متوازن را تا حدودی در اقتصاد کشور تجربه کنیم.

وی در ادامه افزود: این سیاست ها در خصوص مهار نقدینگی نیاز به یک اراده قوی سیاسی و علم مناسب اقتصادی توسط مسئولین امر داردکه بتوانند بر سر میثاق هایی که با هم می بندند، بمانند و در برابر بحران هایی که ممکن است در کوتاه مدت آنها را دچار لغزش کند، مقاومت کنند .

این استاد دانشگاه با اشاره به این نکته که فقدان اراده محکم سیاسی و عدم اطلاع علم اقتصادی در تصمیم سازان اقتصادی  کشور به طور تاریخی از حدود ۵۰ سال قبل تا امروز بزرگترین بحرانی بوده که ما برای سیاست های اقتصادی با آنها مواجه هستیم، گفت: بسیاری مسئولین تصمیم ساز و تصمیم گیر در عرصه اقتصادی کشور ضرورتا اقتصاد خوانده ها و علم آموخته گان علم اقتصاد نیستند و به شدت متاثر از فضای سیاسی و زود بازده و رانتی اقتصاد و سیاست کشورهستند که نمی توانند در مقابل موج های کوتاه مدت تنش و بحران ها کمر خم نکنند و تصمیمات درست عالمانه اقتصادی را اجرا کنند.

وطن پور تصریح کرد: متاسفانه این بحران بزرگترین بحرانی است که مهار نقدینگی اقتصاد کشور را سخت تراز قبل تحدید می کند اگر شخص تصمیم ساز و یا مقام ارشد دستگاهی نسبت به مهار این بحران ها علم کافی نداشته باشد، باعث خواهد شد که در کوتاه مدت هم دست به بحران آفرینی های مجدد زده و نتواند در کوتاه مدت و حتی بلند مدت هم این بحران ها  را کنترل کند./اخبار پولی مالی

اشتراک گذاری :

پاسخ دهید