شرکت های صادرات محور بار جهش شاخص را به دوش کشیدند – اخبار مالی

شرکت های صادرات محور بار جهش شاخص را به دوش کشیدند

44
0
اشتراک گذاری :
شرکت های صادرات محور بار جهش شاخص را به دوش کشیدند

اخبار مالی-در هفته ای که گذشت شاخص بورس با شتاب بالا پله های صعود را طی کرد و در پایان آخرین روز کاری هفته جاری شاخص کل به رقم ۱۲۳ هزار و ۹۵۱ رسید و به رکورد جدیدی دست یافت.

در این میان سهام شرکت های فولادی، معدنی و پتروشیمی در راس تاثیر گذار ترین ها بر صعود شاخص کل قرار گرفتند و شرکت هایی نظیر صنایع پتروشیمی خلیج فارس، پتروشیمی فارس، نفت و گاز و پتروشیمی تأمین، معدنی و صنعتی گل گهر و … بیشتریت بار صعود شاخص را به دوش کشیدند.

مجتبی شهبازی، مدیر معاملات کارگزاری بانک پاسارگاد در گفت و گو با خبرنگار اخبار مالی درباره وضعیت این روزهای بورس گفت:دلیل رشد بازار سهام به بحث به روز شدن دارایی های مختلف با توجه به نرخ ارز برمی گردد و وقتی دارایی ها به نرخ ارز محاسبه شود با رشد نرخ ارز، ارزش دارایی ها نیز افزایش می یابد.

وی خاطر نشان کرد: در ایران معمولا اول بازارهای سکه، خودرو و مسکن رشد می کند و بازار سرمایه پس از این بازارها در مسیر رشد قرار می گیرد. تفاوت عمده بازار سرمایه با بقیه بازارهای سرمایه گذاری این است که بازار سرمایه سود و ارزش افزوده ایجاد می کند و مثل خودرو و مسکن استهلاک  ندارد.

شهبازی با بیان این نکته که نرخ ارز از طرفی باعث افزایش ارزش دارایی ها شده و از سوی دیگر باعث رشد سود آوری برخی شرکت ها می شود، افزود: شرکت های صادرات محور ارزآوری دارند و وقتی ارزش ارز بالا می رود سود آن ها بیشتر می شود. اما ریسک هایی هم وجوددارد مثل اینکه با توجه به تحریم ها شرکت ها بتوانند محصولات خود را بفروشند و وقتی موفق به فروش محصولات شدند، بتوانند پول آن را دریافت کنند.

مدیر معاملات کارگزاری بانک پاسارگاد  همچنین خاطر نشان کرد: رشداولیه بازار سهام به خاطر این مسائل بود اما این بار بحث هایی مطرح شد که دولت ممکن است با تک نرخی کردن دلار رانت را کاهش دهد و این به نفع شرکت ها خواهد بود و این موضوع مردم را بیشتر به خرید سهام این شرکت ها ترغیب کرده است.

وی یا بیان این مطلب که در حال حاضر نقدینگی به تمام بازارها به اندازه کافی سرازیر شده، گفت: وقت آن رسیده که نقدینگی به سمت بازارهایی برود که از این جریان عقب مانده اند، مثل بازار سرمایه.

این فعال بازار سرمایه همچنین به این نکته اشاره کرد که این روزها خریدار برای شرکت های صادرات محور بالاست اما کسانی که این سهام را در اختیار دارند، تمایلی به عرضه ندارند. به همین خاطر در بازار سهام میزان عرضه چندان زیاد نیست اما تقاضا برای خرید سهم بالا رفته و همین امر باعث شده که قیمت ها افزایش یابد اما حجم معاملات با کاهش مواجه می شود.

شهبازی یادآور شد:بهتر است که بازار با حجم خوب بالا رود نه با کاهش عرضه و افزایش تقاضا اما در هر حال روند معاملات مثبت است و روند صعودی تا مدتی ادامه خواهد یافت و این پتانسیل وجود دارد که رشد بازار ادامه دار باشد اما ذات بازار ما نوسان پذیر است./اختصاصی اخبار مالی

اشتراک گذاری :

پاسخ دهید